Diş Hekimleri Günlerini kutladı

Diş Hekimleri Günlerini kutladı
22.11.2019
A+
A-

Edirne’de Diş Hekimliği günü ve Ağız ve Diş Sağlığı haftası etkinliklerle kutlandı. Edirne’de Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında, Atatürk Anıtı önünde Diş Hekimleri tarafından çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yapıldı.

Çelenk sunumunun ardından Edirne Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Adına Oda Başkanı Dt. Ahmet Haluk Çaylı açıklamalarda bulundu. Çaylı, bu yıl Türkiye’de 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında modern Diş Hekimliği’nin 111’inci yılının kutlandığını söyledi. Ülkemizde 22 Kasım gününü içine alan hafta Türk Diş Hekimleri Birliği ve Odaları tarafından toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı sunmak, dikkatini çekmek doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek amacı ile “Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlandığını belirten Çaylı, “Ağız ve Diş Sağlığı sorunları yaygın görülmesine rağmen ülkemizde fazla önemsenen sorunlar arasında yer almamaktadır. Yurttaşlarımızın düzenli olarak Diş Hekimine gitme alışkanlığı bulunmamakta olup ancak ileri derecede ağrı, çiğneme zorlukları kötü koku ve kötü görünüm gibi sıkıntılara neden olduktan  sonra Diş Hekimine başvuru gündeme gelmektedir. Hiçbir şikayeti olmadan periyodik muayene olan kişi sayısı yok denecek kadar azdır” dedi. Çaylı, Ülkemizde gelişmiş ülkelere göre tüm yaş gruplarında yaygın olan diş ve dişeti hastalıklarının önlenmesi ve yaygınlığının azaltılması ancak koruyucu hekimlik uygulamaları ve özellikle diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasına bağlı olduğunu belirtti.

Son 10 yıldır Diş Hekimliği eğitimi alanında insan gücü planlaması ilkeleriyle uyuşmayacak şekilde birbiri ardına fakülteler açıldığını ve öğrenci kontenjanlarında kaygı verici artışlar olduğunu belirten Çaylı şunları söyledi;“2002 de 19 olan Diş Hekimliği Fakülte sayısı bugün 92 ye çıkmıştır. Bunlardan 66 tanesi hizmet vermektedir. 26 Diş Hekimliği Fakültesi’nin sadece ismi olup hizmet vermemektedir.2005 yılında 960 olan kontenjan 2018 de 63 fakültede 4991’e 2019 da 66 fakültede 6421’e ulaşmıştır. Bu rakamlar nezdinde önümüzdeki 5 yıl içinde işsiz yada mesleğinin dışında başka alanlarda çalışmak zorunda kalan Diş Hekimliği ile karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır. Her gün sayısı artarak devam eden sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin toplumsal bir sorun olarak kabul edilmesini diler ilgili bakanlıklar tarafından buna dair önleyici düzenlemelerin bir an evvel yapılmasını talep ediyoruz. Bir sonraki 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasında toplumun sağlık kriterlerini yükseltecek çözümlerin hayata geçirildiğini görmek umuduyla sağlıklı günler diler. Tüm vatandaşlarımızın “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasını”, meslektaşlarımızın “22 Kasım Diş Hekimliği Gününü” kutluyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.