‘Döner sermaye dönmüyor’

‘Döner sermaye dönmüyor’
18.06.2020
A+
A-

Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi, tüm sağlık çalışanlarının haklı talepleri için Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. “Döner sermaye dönmüyor” diyen Başkan Alim Kanpolat sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmesini istedi.

        Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi, Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Şube Başkanı Alim Kanpolat, “Döner sermaye ek ödemesi artık sağlık çalışanları için haklı bir isyanın adı olmuştur” dedi ve şunları söyledi:“Hakları senelerdir elinden göz göre alınmış sağlık personellerinin bu haklı taleplerini, bizleri şiddetle duymak ve görmek istemeyenlere duyurmak için bir defa daha sesleneceğiz.

        Bilindiği gibi sağlık çalışanları olarak tüm ülkede hastanelerde fedakârca yoğun iş yükü altında adeta can çekişiyor, çile çekiyoruz. Emeklerimizin karşılığını almak için Sağlık Bakanımızdan haber bekliyoruz.

Halkımızın sağlığına kavuşması için gecemizi gündüzümüze katarak canımızla başımızla mücadele ediyoruz.

        Yoğun hasta sayısına sağlık hizmeti veriyoruz. Son bir yılda performans sistemiyle bakılan hasta sayısı 517 milyon 19 bin kişi. Çalışıyor, gayret harcıyor ve çoluk çocuğumuzdan ayrı kalarak gece gündüz büyük bir çaba harcıyoruz. Hekim dışı sağlık personelleri olarak dış kapının dış mandalı olmaktan rahatsızız.

        10 yıldır döner sermayemiz sıfırlandı, tüm haklarımız göz göre göre elimizden alındı ve hiç bir iyileştirme senelerdir yapılmadı. Basın açıklamaları yapmamıza, tüm sosyal iletişim kanallarından sesimizi duyurmamıza rağmen istek ve taleplerimize Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve Sağlık Bakanı tarafından size vatandaşlarımızın duası yeter denilerek geçiştirdiniz.

        Covid sürecinde de canımızla mücadele ederken 3 gün boyunca bizleri alkışlarla yaşatmayı uygun buldunuz. Bizler artık alkışlarla yaşamak istemiyoruz.Mağdur edildiğimizi söylüyoruz dikkate alan, bize sahip çıkan Bakanlığımız ne yazık ki yok. Bu çağda bu teknoloji de sesimizi kimseye duyuramıyor yaramıza merhem olacak bir iyileştirme duyamıyoruz. Döner sermayeler böyle adaletsizce dağıtıldıkça hekim dışı sağlık personelinin varlığı inkâr ediliyor.

Öyle bir yapı oluşturdunuz ki başkanlıklar, başkan yardımcılıkları, müdürlükler, müdür yardımcılıkları, uzman kadroları oluşturdunuz bunlara bir de yüksek oranda maaşlar bağladınız hepsinin tuzu kuru keyfi yerinde. Covid ile bire bir çalışanlar iş riski yüksek olup devamlı hastalıklarla mücadele edenler mağdur ediliyor ve asıl işi yapanlar değersiz önemsiz sayılmakta ve ikinci plana atılıyor.

        Bu haliyle döner sermaye ek ödemesi artık sağlık çalışanları için haklı bir isyanın adı olmuştur. Sağlık personelleri yandaş sendikanın sessizliği ve kabullenişine, hastanenin ödemeleri, hazinenin kesintisi, Bakanlığın düzenlemeleri ile ekmeğinin ve emeğinin elinden alınmasına tepkilidir. Türkiye’de hiçbir kurum kâr zarar hesabıyla çalışmazken bu kadar yoğun çalışmamıza rağmen ‘zarar ediyoruz’ denilerek hakkımız emeğimiz göz göre göre gasp ediliyor. Bu sorun derhal çözülmeli sağlık çalışanının hakkı teslim edilmeli. Çözüm zor da değildir, gayet basittir.

        Diğer tüm kurumlarda sabit ek ödeme genel bütçeden ödenirken, bizlerinde sabit ek ödemenin genel bütçeden ödenmesini istiyoruz. Döner sermayeden maaş alan tüm çalışanların maaşları genel bütçeden verilmeli. Döner sermaye ödemelerinde birinci öncelik çalışanın alın teri olmalı ve döner sermayeleri arttırılmalı. Hazine payı kaldırılmalı, bakanlık merkezinin alacağı pay düşürülmeli, idarelerin keyfi kesintilerine son verilmeli.Yılmadan meydanlarda mücadeleye devam edeceğiz. Zaman bu soruna karşı hep birlikte mücadele ederek çözüm sağlama dönemidir. Gelin, emeğinize, ekmeğinize ve döner sermayemize sahip çıkalım.Senelerce ‘Sağlık bir ekip hizmetidir’ denildi. Ama işin öyle olmadığını  3 Lira, 5 Lira döner sermaye ödenince hepimiz çok iyi anladık. Performans  varsa herkese olmalı. Sağlıkçılara kulak verin, yoruldular.

        Bu fedakâr çilekeş sağlık ordusunun morale ve mükafata ihtiyacı var.Yıllardır söz verilen sosyal haklar, maddi destekler artık yerine gelmeli.Bizler sağlık sisteminin içinde hemşiresi, ebesi, hastabakıcı, hizmetli, röntgen teknisyeniyle hastanelerin yükünü omzuna almış sağlık çalışanlarıyız. Omzumuzda ki yük gün geçtikçe ağırlaşıyor ve taşıyamaz hale geliyoruz.Alkışlarla basın açıklaması sona erdi ve 40 yıllık hemşire sendika üyesi Nebahat Akı, “Sus sus konuşma nereye kadar? Haklarımızı istiyoruz. Maaşımızın yarısı vergi” diyerek çalışanların mağduriyetini dile getirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.