Dünya Kız Çocukları Günü Kutlandı…

Dünya Kız Çocukları Günü Kutlandı…
10.10.2020
A+
A-

Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av.Nebahat Çavuş tarafından yapılan açıklamada, 11 ekim 2012’de kabul edilen Dünya Kız Çocukları Günü sebebiyle , bugünün kutlama değil farkındalık günü olduğunu belirtildi. Dünya Kız Çocukları Gününün kız çocuklarına yapılan ayrımcılığı, şiddeti ve erken yaşta evliliğin önlenmesi günü olduğunu söyleyen Başkan Çavuş, kız çocuklarının kendisinden yaşça büyüklerle evlendirilip, çocukken çocuk yetiştirmek zorunda bırakılmasının insan haklarına aykırı olduğunu dile getirdi.

“KIZ ÇOCUKLARININ DURUMU ENDİŞE VERİCİ”

Türkiye’nin Dünya Kız Çocukları Gününü öneren ülkelerden biri olmasına rağmen kız çocuklarının durumunun endişe verici oldupunu söyleyen Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nebahat Çavuş  “ Dünya kız çocukları günü, kutlama günü olmayıp bir farkındalık günüdür. Dünyada ve ülkemizde; eğitime ve sağlığa erişim, yaşama hakkı, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve istismar gibi pek çok konuda ayrımcılık yaşanmaya devam ediyor. Bu gün, dünyada ve ülkemizde kız çocuklarına yapılan ayrımcılığın, uğradıkları şiddetin ve çocuk yaştaki evliliklerin önlenmesi günüdür.

Dünya Kız Çocukları Gününü öneren üç ülkeden biri olmamıza rağmen kız çocuklarının durumu endişe verici. Ülkemizde yaygın olarak görülen “çocuk yaşta yapılan evlilikler” devam ediyor. Zaman zaman evlenme yaşını düşürmeye, çeşitli bahanelerle kız çocukların tecavüzcüsü ile evlendirmeye yönelik yasal düzenleme çalışmaları gündeme getirilmeye devam ediyor.  Kız çocukların, çocukluğundan koparılıp çoğunlukla kendisinden yaşça büyük bir erkeğe karı, ana babası dışındaki kişilere gelin olması, evini çekip çevirmeyi yüklenmesi, kendisi çocukken çocuk doğurmak ve çocuk yetiştirmek zorunda bırakılması İnsan Haklarına, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine aykırıdır”dedi.

“ÜLKEMİZDE ÇOCUK İSTİSMARI DAVA SAYISI ARTIYOR”

Cinsiyet ayrımcılıkları ile ilgili bilgilerin ders müfredatlarından çıkarılması gerektiğini aktaran Çavuş “Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde çocuk yaşta evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam edemeyenlerin nerdeyse tamamı kız öğrenciler. Eğitim sistemindeki düzenlemeler ile kız çocuklarının okuldan uzaklaştırılmasının, erken evlilik yaptırılmasının, ev içi yada ev dışı ve tarım işçisi olarak çalıştırılmasının önü açılmaktadır.  Cinsiyet ayrımcılıklarını yerleştirecek bilgiler müfredattan ve tüm okul kitaplarından derhal çıkarılmalı.  Ülkemizde çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı artıyor. Bebek yaştaki çocuklar dahi cinsel istismara, fiziksel ve duygusal şiddete maruz kalmakta. İstismara uğrayan çocuklara ve ailelere gerekli sosyal ve psikolojik destek sağlanamadığından okuldan uzaklaşma; eğitim hayatına devam etmeme sonucunu doğuruyor. İstismar davalarındaki yargılama süreci, iyi hal uygulaması kabul edilemeyecek sonuçlar yaratıyor”dedi.

“YOKSUL AİLE ÇOCUKLARI EĞİTİM HAKLARINDAN MAHRUM”

Çocuklar arasındaki eşitsizliğin onarılamayacak boyutlara geldiğini açıklayan Başkan Nebahat Çavuş “Covid 19 nedeniyle yaşanan sosyal izolasyon, yüz yüze eğitimin gerçekleştirilememesi kız çocukların eğitimden uzaklaşmasını, cinsel istismarı, şiddet olaylarını arttırdığı gibi pek çok vakanın gizli kalmasına sebebiyet vermekte. Bu dönemde çocuk hak ihlalleri artıyor. Hatırlatmak istiyoruz ki okullar sadece eğitim yuvası değil, aynı zamanda çocuklarımızı koruyabilme adımlarını attığımız ilk yerdir. Devlet tarafından çocuklarımızın sağlığı ve  eğitimi için her türlü tedbiri alınarak yüz yüze eğitim gerekli tedbirler alınarak başlamalıdır. Yoksul aile çocukları (kız- erkek) sanal olarak verilen eğitimden bilgisayar, tablet, internet v.b.olanağı bulamadıkları için eğitim haklarından mahrum kalıyor.  Çocuklar arasındaki eşitsizlik onarılması mümkün olmayacak boyutlara doğru ilerliyor.

Çocuk yaşta evliliğin önlenmesi, eğitimde eşitlikçi, çağdaş ve laik bir eğitimin esas olması, kız çocukların, toplum hayatında eşit bir birey olmanın önemini kavraması ve hayatın her alanında güçlü ve söz sahibi olacak bireyler olarak yetiştirilmesi gerekmekte. Bu görev öncelikle devletin sonra da bizlerindir. Kız çocuklarının, çocukluklarını yaşadığı, toplumda eşit bireyler olarak kabul edilip sosyal yaşam, sağlık, eğitim gibi haklardan faydalanmasının gerçekleştiği “Kız Çocukları Günü”nün gerekli olmadığı çocuk bayramlarını  kutlamayı diliyor ve sizleri bu amaç için çalışmaya davet ediyoruz”şeklinde sözlerini sonalandırdı.

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü münasebetiyle Aile Çalışma ve sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından bir açıklamada bulunuldu. Dünya kız çocukları gününün belirlenip kutlanmaya başlamasıyla kız çocuklarının toplum içerisinde insan haklarından tam yararlanması hedeflendiği belirtildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Türkiye’nin kurulduğu tarihten itibaren çocuklara yönelik hassas politikalar izlediğini söylerken, kız çocuklarının toplumda daha güçlü olmaları, istismar ve ayrımcılıktan uzak tutularak erken yaşta evliliklerinde önüne geçilmesi çalışmalarının artarak devam ettiğini kaydetti.

Ayrımcılık, şiddet ve kız çocuklarının insan haklarından tam olarak yararlanmalarının sağlanması hedeflendiğini vurgulayan Bilgin Özbaş “11 Ekim Günü Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından alınan kararla 2012 yılından itibaren “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır. Bu karar Türkiye, Kanada ve Peru’nun önerileriyle alınmış olup; kararda “Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedeflerine” ulaşılması ve kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı belirtilmiştir. Alınan kararda, kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere ve toplumlara büyük rol düştüğü de vurgulanmaktadır”dedi.

“  ERKEN YAŞ EVLİLİKLERİN ÖNLENMESİ ÇALIŞMALARI  ”

Kız çocuklarının toplumda daha güçlü bireyler olmaları için bakanlık çalışamalarının günden güne arttığını söyleyen Özbaş “Bakanlığımızda bu çalışmalar kapsamında her kademede çocuk haklarını geliştirerek, bu haklara saygı duyulmasını sağlama kararlılığını göstermiş, çocuk haklarına yönelik birleştirici ve kapsamlı, hak temelli bir ulusal strateji benimsemiştir. Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak; Bakanlığımızın çocuklarımıza yönelik uyguladığı hizmet modelleri temel alınarak, kız çocuklarının toplumda daha güçlü olmaları, her türlü ayrımcılık ve istismardan kurtulmaları, bütün haklardan eşit düzeyde yararlanmaları ve erken yaş evliliklerin önlenmesi çalışmaları her geçen gün artarak devam etmektedir. Biliyoruz ki bir toplumun çocuk haklarına duyduğu saygı ve çocuklara yaklaşımı insani gelişmişlik düzeyini ve vizyonunu ortaya koymaktadır. Ülkemiz, kurulduğu tarihten itibaren çocuklara yönelik hassas bir politika izlemiştir ve izlemeye devam etmektedir. Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak, çocuğun üstün yararı doğrultusunda hareket ediyoruz ve çocuğun bütün haklarının korunması için anayasada yer alan sosyal devlet anlayışı çerçevesinde gerekli her türlü önlemi alıyoruz. Bu vesile ile “Sevgiyle ve aile şefkati içinde büyüyen her kız çocuğu yarınlarımız için bir umuttur” diyor, tüm kız çocuklarımızın 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününü kutluyorum”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.