Eczacılar günlerini buruk kutladı

Eczacılar günlerini buruk kutladı
15.05.2020
A+
A-

Bilimsel Eczacılığın 181.yılında Edirne Eczacı Odası ile Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından Atatürk anıtına çelenk konulup saygı duruşunda bulunuldu.

Covid-19 süreci sebebiyle sosyal mesafeye uyularak kutlanan günde, Edirne’de Corona virüsü sebebiyle vefat eden Süreyya Zıpkınkurt ve Türkiye genelinde vefat eden eczacı ve teknisyenlerde anıldı.Edirne Eczacı Odası Başkanı Uygar Güler  “meslektaşlarımız 7-24 halk sağlığı hizmeti vermeye devam ediyor. Vatandaşlarımız da rutin beslenmelerine ve kişisel hijyenlerine önem vermeli. Edirne Halkımız bilinçli ancak havaların ısınması ile bir gevşemede görüyoruz maalesef” dedi.

Edirne Eczacı Odası Başkanı Uygar Güler “Bilimsel eczacılığın 181.yılını Türkiye’de bu sene buruk bir biçimde karşılıyoruz. Covid-19 pandemi sürecinden dolayı. Ama meslektaşlarımız 7-24 halk sağlığı hizmeti vermeye devam ediyorlar. Görevimizin başındayız. Ne yazık ki bu süreçte birer birer eksildik. Edirne’de sevgili meslek büyüğümüz Doruk Eczanesi sahibi Süreyya Zıpkınkurt’u kaybettik.

Bununla bilikte Türkiye genlinde özellikle İstanbul’da meslektaşlarımız ve teknisyenlerimizi kaybettik. Ama görevimizin başındayız. Halk sağlığı için her zamanda olmaya devam edeceğiz.Özellikle salgının ilk günlerde, salgının tedavisinde kullanılan bazı ilaçları vatandaşlarımız stoklamak için talepte bulundu. Ama  zaten bunlar reçete ile beraber satılan ilaçlardı. Kesinlikle sağlıklı bir kişinin kullanmaması gereken ilaçlardı. Onun yanında çeşitli vitaminler ve besin destekleri talebi oluyor. Bizim tavsiyemiz, vatandaşlarımızın rutin beslenmelerine dikkat etmeleri, kişisel hijyenlerine önem vermeler. Maske çok önemli tabi. Özellikle kapalı ortamlarda maske takmalarını rica ediyoruz. Edirne’de son zamana kadar halkımızı çok bilinçli gördüm. Ama sanki havaların ısınması ve son kararlarla beraber biraz gevşeme de görüyoruz maalesef” dedi.

Edirne Eczacı Odası Yönetim Kurulu, anıtta ki çelenk sunumun ardından Covid-19 sürecinde vefat eden Süreyya Zıpkınkurt’un eczanesi önünde, Tüm Türkiye’de eczacıların kendi eczanesi önünde uyguladığı gibi 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.