Edirne Belediyesinden örnek davranış

Yeni Yargı Paketi’nde yer alan icra ve iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanma zorunluluğunun kaldırılmasının resmi ilan alan yerel basın üzerinde yaratacağı tahribata karşı İzmir Büyükşehir Belediyesinden sonra bir adımda Edirne Belediyesinden geldi.

Trakya Gazeteciler   Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Doğan,Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yerel gazetelerin icra ve iflas ilanlarının kaldırılması ve resmi ilanların tamamına kısıtlama gelmesinin  gündemde yer almasıyla resmi ilan alan gazetelerin ekonomik açıdan zor günler geçireceğini anlattı.

Doğan, ayrıca İzmir BŞ Belediyesinin ve bazı belediyelerin  meclis kararlarını yerel gazetelere destek olmak amacıyla ayda iki kez yayınlatılması kararından da bahsetti ve Edirne Belediyesinin de alacağı böyle bir kararla yerel gazetelere destek olmasını yerel gazeteleri azda olsa rahatlatacağını söyledi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ da ,yerel gazetelerin ne zorluklar içerisinde olduğunu bildiğini ve zaman zaman destek yaptıklarını belirterek böyle bir teklifin çok iyi ve aynı zamanda şeffaflığında açıkça belirtisi olduğunu vurguladı.

Belediye Başkanı Recep Gürkan,Yeni Yargı Reformu Paketi’nin yasalaşması halinde yerel basının çok zor durumda kalacağını belirterek, ‘desteğimiz devam edecek’ dedi.

Başkan Gürkan, “Yerel basın ile yerel yönetim işbirliği modeli oluşturabiliriz. Eğer destek çıkılmazsa yerel medyanın sesi de  kısılmış olur ki bu da en çok demokrasimize zarar verir. Bu nedenle şeffaflıkta ön plana çıkarılarak meclis kararlarının resmi ilan alan gazetelerde BİK aracılığı ile yayınlatılması kararını görüşüp,bir karar vereceğiz”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.