Edirne’de PCR Laboratuvarı Kuruldu

Edirne’de PCR Laboratuvarı Kuruldu
02.09.2020
A+
A-

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, Trakya’da ilk olarak 2.basamak devlet hastaneleri arasında  Sultan !. Murat Devlet Hastanesi’ne PCR Laborutuvarı kurulduğu belirtildi. Birçok viral ve romatizmal hastalığın takibinde kullanılan PCR test tekniğinin Covid-19 tanısında kullanılmaıs için güncel hale getirildiğini söyleyen Edirne İl Sağlık Müdürü İshak Yıldırım “PCR laboratuvarı, Trakya bölgemizde 2.Basamak devlet hastaneleri arasında ilk olma özelliği taşımaktadır. Coronavirüs sonrası dönemde de birçok hastalığın teşhis ve takibinde kullanabileceğimiz bu yöntem Edirne’mize”şeklinde ifadelerine yer verdi.

Edirne İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. İshak Yıldırım “Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde Moleküler PCR labaratuvarı kuruldu. PCR tekniği, şu anda tanı alanındaki en ileri tekniklerden biri durumundadır. PCR tekniğinin esası, az sayıdaki etkenleri  çoğaltarak ölçülebilir hale getirmesine dayanmaktadır. HBV DNA, HCV RNA, ,ANCA, ANA  gibi birçok viral ve romatizmal hastalığın tanı ve takibinde kullanılan PCR test tekniği Coronavirüs tanısındaki kullanımıyla daha da güncel hale gelmiştir. İlimizde yıllardır moleküler mikrobiyoloji test laboratuvarı bulunan tek merkez Trakya Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarıydı. PCR ile ilgili tetkikler için Trakya Üniversitesi Hastanesinden yaptığımız protokol gereği hizmet alınmaktadır. Salgın sürecinde Trakya Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı çok değerli ve başarılı çalışmalarda bulunmuş ve bu çalışmalarına halen devam etmektedir.  Sağlık Bakanlığımız tarafından temin edilen ve Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına kurulumu gerçekleştirilen 2 adet PCR cihazı, gerekli validasyon ve kontrol işlemleri yapılarak çalışır hale getirilmiştir. Aynı zamanda PCR laboratuvarında görevlendirilecek 1 Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı ve 6 Laboratuvar Teknisyeninin,  bir hafta süresince Trakya Üniversitesi Hastanesinde cihazların çalışma prensipleri ile ilgili eğitim almaları sağlanmıştır. 28/08/2020 tarihi itibari ile PCR laboratuvarımızda Coronavirüs testleri çalışmaya başlanmış ve başarıyla sonuçlandırılmaktadır. Testlerin daha hızlı sonuçlandırılması, coronavirüsle mücadelede başarımızı artıran önemli bir faktör olacaktır”dedi.

Bu laboratuvarın Edirne’ye daha modern ve kaliteli hizmet sağlayacağını söyleyen İshak Yıldırım “ Ülkemizde PCR laboratuvarı, kamu sağlık tesislerinde sadece 3.Basamak Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Üniversite Hastanelerinde bulunmaktadır.

2.  Basamak devlet hastanesi statüsünde olan Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde kurulan PCR laboratuvarı, Trakya bölgemizde 2.Basamak devlet hastaneleri arasında ilk olma özelliği taşımaktadır. Coronavirüs sonrası dönemde de birçok hastalığın teşhis ve takibinde kullanabileceğimiz bu yöntem Edirne’mize ve değerli hastalarımıza daha modern ve kaliteli bir hizmet sunmamızı sağlayacaktır. Bu süreçte bizlere büyük destek veren Sağlık Bakanlığımıza, Edirne Valiliğimize, Trakya Üniversitesi Hastanesine ve Mikrobiyoloji Anabilim dalına şükranlarımı sunarım. Coronavirüsle mücadelede hep birlikte sosyal mesafe, maske ve el hijyeni kurallarına önemle uyarak pandemi sürecini başarılı bir şekilde atlatacağımıza dair inancımız tamdır”dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.