EGD Ve GAGD 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

EGD Ve GAGD 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı
09.01.2020
A+
A-

Edirne Gazeteciler Derneği (EGD)Yönetim Kurulu Başkanı Derya SARILARLI ile Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği (AGD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Savaş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, “Türk basın tarihinde 10 Ocak’lar önemlidir. 10 Ocak 1961 tarihinde Türkiye’deki gazetecilerin önemli hak ve kazanımlar elde etmiştir. Ancak aradan geçen 59 yıl içinde çoğu geri alınmıştır. Bugün o hak ve kazanımlardan epey uzaktaki bir noktada bir “Çalışan Gazeteciler Günü” kutluyoruz.O tarihteki ekonomik, sosyal haklardan çok uzaktayız maalesef.Artık gazeteciler bırakın iyi bir ücret almayı, çalışabildiği bir işi olduğuna şükreder durumdadır.

Yine basın özgürlüğü açısından konuya baktığımızda; bütün meslektaşlarımız “Eleştiri yazıları, haberleri kaleme alırsam başıma bir şey gelir mi?” kaygısı taşımaktadır.

Yine de umutsuz değiliz, Türk basını, Türk gazetecileri elbette camiamızı esir almış olan sarmaldan, bu cendereden çıkış yolunu bulacaktır.Hep söylüyoruz, bir kez daha söyleyelim; Türk basını yeni 10 Ocaklar yaratacaktır”denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.