Eğitim-Sen, “Çocuklarımıza Büyük Haksızlık”

Eğitim-Sen, “Çocuklarımıza Büyük Haksızlık”
13.04.2020
A+
A-

Eğitim Sen Edirne Şube Yürütme Kurulu Adına Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Özer Demir,yaptığı açıklamada LGS kılavuzundaki kontenjan dağılımında Edirne’ye haksızlık yapıldığını söyledi.

Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Özer Demir açıklamasında , “Geçtiğimiz günlerde LGS (Liselere Giriş Sınavı) kontenjanlarının da yer aldığı kılavuz, MEB tarafından yayınlandı. Kılavuzda Edirne iline ayrılan kontenjan ve kontenjanın okullara dağılımı, ilimizdeki çocuklarımıza ve ailelerine yapılan çok büyük bir haksızlıktır.Milli Eğitim Bakanının, açıklamasında da belirttiği gibi, bu yıl LGS’ ye girecek öğrenci sayısında yaklaşık % 50 artış söz konusu. Hal böyleyken ilimizde sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarının da % 50 artmasını öğrencilerimiz, aileleri ve eğitim camiası olarak beklemekteydik.Bunun yanında, Eğitim Sen Edirne Şubesi olarak bizlerin, sınava girecek çocuklarımız ve ailelerinin ortak talebi, akademik liselerin kontenjanının artırılması yönündeydi. Bu görüşlerinimizi  yaptığımız basın açıklamalarıyla ve İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Önder Arpacı’ya yaptığımız ziyaretlerde de ilettik.Açıklanan  kılavuzu incelediğimizde, ilimizde sınavla öğrenci alan okulların toplam kontenjanı %22’lik (yüzde yirmi iki) artışla 540 tan 660 öğrenciye çıkarılmış. Bu 120 öğrencilik artışın, 30 Fen Lisesi, 60 İmam Hatip Lisesi, 30 Meslek Lisesi şeklinde olduğu görülmüştür.  Okul türlerine göre artışlar incelendiğinde Fen Liseleri : %14 (yüzde on dört),  Anadolu Liseleri: %0 (yüzde sıfır), Sosyal Bilimler Lisesi : %0 (yüzde sıfır), İmam Hatip Liseleri : % 67 (yüzde altmış yedi), Meslek Liseleri : % 100 (yüzde yüz)olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca sosyolojik yapısı benzerlik taşıyan bölgedeki diğer illerimizdeki LGS ile öğrenci alan okulların içinde, İmam Hatip Liselerinin oranları incelendiğinde Tekirdağ : % 8 ( yüzde sekiz),  Çanakkale : % 12 (yüzde on iki), Kırklareli : %15 ( yüzde on beş) Edirne : % 23 ( yüzde yirmi üç) olmasının da yetkililer tarafından açıklanması gerekmektedir.Öğrencilerimiz ve velilerimiz akademik liselerde artış beklerken karşılaşılan durumun ve yanlışlığın düzeltilmesi gerekmektedir. Çocuklarımıza, en azından geçen yıl sınava giren arkadaşlarıyla eşit şartların sağlanması için, akademik lise kontenjanlarının  % 50 ( yüzde elli ) civarında arttırılması daha doğru olacaktır. Bunun için , Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alan okullar arasına eklenmeli, Uzunköprü ve Keşan’da da 30’ar kişilik birer akademik lise sınıfı sınavla öğrenci alan okullar arasına eklenmelidir. Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bu konuyla ilgili MEB düzeyinde girişimlerde bulunmasını bekliyoruz.Eğitim Sen Edirne Şubesi olarak öğrencilerimizin ilgi, istek ve tercihlerine dayalı düzenleme çalışmalarına katkı vermeye hazır olduğumuzu belirtir,  konuyu kamuoyunun dikkatine sunarız”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.