Ekmek zammına itiraz

Ekmek zammına itiraz
19.10.2019
A+
A-

Edirne’de 200 gramı 1.25 TL’den satılan ve 210 gramı 1,5 TL olan ekmeğe gelen zamma Edirne Valiliği itirazda bulundu. Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz de, “Fırıncıyı da kollamak lazım. Aksi halde kaos olur ekmeği kim çıkaracak?” diye sordu.  Bu arada askıda ekmek projesini uygulayan bazı fırınlarda ekmek zamlanınca destek verenlerin de azaldığı görüldü.

            Ekmeğin 210 gram ekmek 1,5 TL’den satışa sunulurken gelen zamma Edirne Valiliği itirazda bulundu. EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, “Zam sadece ekmeğe mi?” diye sorup artan girdi maliyetlerini anımsattı. Fırıncı esnafının da kollanması gerektiğini kaydeden Cingöz şu değerlendirmeyi yaptı:”Edirne Valiliği’nin ekmeğe gelen zamma itirazda bulunduğunu öğrendik. Vatandaşımız da haklıdır ama iki ayda sadece yüzde 30 elektriğe zam geldi. Geçen yıl en 5’inci bu yıl da 9’uncu ayda ekmeğe zam verdik. Bu süreçte asgari ücrete yüzde 26 zam geldi. Onun ötesinde diğer mayalara falan ne kadar zam geldiğini bilen var mı? Sonuç olarak zam verilmesi gerektiğine inandığımız için verdik verilmelidir de. Simitte zamma itiraz yok. Ülkede gelen zam sadece ekmeğe mi? Bizim de yaptığımız zam da yüzde 18’lerde. Türkiye’de her şeye bir yılda en az gelene yüzde 60 zam geldi. Geçen yıl buğday fiyatı 850 Lira idi bu yıl şu an 1.400- 1.450 bandında. Fırıncıyı da kollamak lazım aksi halde yarın öbür gün kaos olur ekmeği kim çıkaracak?”

            Cingöz ayrıca 100 gramı 1,25 TL’den satılan simit için aynı gramajla 1,5 TL olmasına ise her hangi bir itirazın söz konusu olmadığını söyledi. Askıda ekmek projesini uygulayan bazı fırınlarda da ekmek zamlanınca projeye katkı sunan hayırseverlerin de azaldığı, her gün destek olanların ara sıra fırına uğradığı öğrenildi. Askıda ekmek tablosuna yazılan ekmek sayısı düşüşe geçerken bazı günler ise tablonun boş kaldığı görüldü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.