ELAZIĞ, EDİRNE YANINIZDA

ELAZIĞ, EDİRNE YANINIZDA
27.01.2020
A+
A-

Edirne Belediyesi’nin Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremde mağduriyet yaşayan vatandaşların yaralarını sarabilmek adına başlattığı yardım kampanyası kapmasında toplanan yardımlar depremzedelere gönderilmek üzere yola çıktı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirneli vatandaşların başlatılan yardım kampanyasına çok büyük bir duyarlılık ile destek olduklarını söyledi.

Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Edirne Belediyesi yardım kampanyası başlattı. Edirneliler, Elazığ’da mağduriyet yaşayan vatandaşların yaralarını sarabilmek adeta tek yürek oldu ve evlerinde bulunan battaniye, yorgan, mont, kaban gibi kışlık giyecekleri Elazığlı vatandaşlara ulaştırılması için Edirne Belediyesi’ne getirdi. Edirne Belediyesi’ne getirilen yardımlar, belediye personeli tarafından kadın, erkek ve çocuk giysini olarak tek tek ayrılarak kolilere yerleştirildi. Kampanya kapsamında 65 çuval battaniye ve 330 büyük boy koli kışlık kıyafet Elazığ’a gönderilmek üzere kamyona yüklendi.

Yardım kamyonu Elazığ’a gitmeden önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “24 Ocak tarihinde Elazığ’ın Sivrice İlçesi ve Malatya’da gelen, daha doğrusu daha çok o bölgeleri ekleyen 6.8 büyüklüğündeki depremde maalesef can kayıplarımız var, çok sayıda yaralımız var, yıkılan evler var. arama kurtarma ekipleri hala faaliyetlerine devam ediyorlar.

Öncelikle bu depremde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarının ve milletimizin başı sağ olsun. Sabırlar diliyorum. Depremin olduğu ilk andan itibaren devletimiz tüm kurumlarıyla, vatandaşlarımız, milletimiz, yani tepeden tırnağa tüm Türkiye’ye kurtarma çalışmalarında yer aldı.

AFAD, Kızılay, bütün belediyeler, sivil toplum örgütleri, arama kurtarma dernekleri yer aldı. Tüm vatandaşlarımız, tümü Elazığ’ının, Malatya’nın yanında olduklarını somut olarak gösteriyorlar. Bu bağlamda biz de Edirne olarak AFAD’ın, Valiliğin organizasyonuyla, diğer sivil toplum örgütleri ile bir dayanışma içerisinde bir yardım kampanyası başlattık” diye konuştu.

Mevsimin kış, havaların da çok soğuk olduğunu ifade eden Gürkan, “Oradaki vatandaşlarımızın kimilerinin evleri yıkıldı, kimilerinin yıkılma tehlikesi nedeniyle içerisine girilmiyor.

O yüzden özellikle vatandaşlarımıza kışlık giyecek ve kuru gıda yardımlarını talep ettik. Edirneli hemşehrilerimiz de çok büyük bir duyarlılık ile Cuma akşamından bu yana çok büyük bir duyarlılık ile gerek belediyelerimize, gerekse valiliğin kurmuş olduğu organizasyona çok büyük bir destek oldular.

Şuanda ilk kamyonumuz yola çıkıyor. Bu kamyonda yaklaşık 65 çuval battaniye türü malzeme var. 330 tane büyük boy koli yaptık. Her kolinin üzerinde içerisinde ne olduğu, kadın giysisi mi, çocuk giysisi mi, erkek giysisi mi, bunu belirttik. İstanbul’da yaşayan bir hemşehrimiz 400 çift kışlık ayakkabı ve bot temin etti. Onlar yüklenecek İstanbul’da kamyona.

Edirneli hemşehrilerimizin duyarlı yardımlarını, Edirne AFAD İl Müdürlüğü organizasyonu ile Elazığ’daki AFAD Organizasyon Komitesi’ne gönderiyoruz. Gerekli irtibatlar sağlandı. Edirne’de bu yardımlaşma Edirne Valiliği’nin organizasyonu ile devam ediyor.

Çarşamba Günü’ne kadar gerek bize gelen, gerek oraya gelen bütün yardımları orada birleştirerek, tekrar Sayın Valimizin başkanlığında o yardımları da Elazığ’a göndereceğiz. Deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür diyoruz. Bu gerçek bir kez daha ortaya çıktı.

Bu bağlamda Edirne deprem bölgesinde değil ama biz de belediye olarak kentteki diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte deprem planlarımızı toplanma alanlarımızı bir kez daha gözden geçireceğiz. Kentin büyüyen gelişen durumuna göre bunları yeniden yapılandıracağız. Bu çalışmayı da bugün itibariyle başlatıyoruz” dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.