Emekli Astsubaylar, “Her zaman göreve hazırız”

Emekli Astsubaylar, “Her zaman göreve hazırız”
17.10.2020
A+
A-

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Edirne Şubesi tarafından, 17 Ekim Derneğin kuruluş yıl dönümü ve Astsubaylar Günü’nün 36. Yıl dönümü kutlandı.Pandemi sebebiyle İç İşleri Bakanlığı ve İl Hıfzısıhha kurulunun kararıyla etkinliklerin iptal olması sebebiyle, yıldönümü sebebiyle kutlama açıklama Edirne Şubesi’nde gerçekleşti. Tazminatların astsubay emeklilerine yansıtılmaması ile en son aldıkları maaşın yüzde 50’si ile emekli olduklarını söyleyen TEMAD Edirne İl Başkanı Aydın Bildiş “ Kutsal değerler uğruna canlarını ortaya koyarak, en çok şehit veren mesleklerden birisi olmuştur. Emekli astsubayların, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de; vatan savunması için ihtiyaç duyulduğunda, her zaman göreve hazır olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın”şeklinde sözlerine yer verdi.

“SALGIN NEDENİYLE ETKİNLİKLERİ BU YIL İPTAL ETTİK”

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Edirne İl Başkanı Aydın Bildiş ; “Türk Silahlı Kuvvetlerinden, emeklilik ve maluliyet nedenleriyle ayrılan astsubaylar ve ailelerinin, sosyal, kültürel ve hukuki ihtiyaçlarını karşılamak, ortak anılarını yaşatmak ve dayanışmalarını devam ettirmek amacı ile 2847 sayılı özel kanun hükümleri uyarınca, 17 Ekim 1984 tarihinde kurulmuştur. TEMAD kamu yararına çalışan dernekler statüsündedir. 17 Ekim tarihi, her yıl TEMAD’ın Kuruluş Yıldönümü ve Astsubaylar Günü olarak kutlanmaktadır. Her sene çeşitli etkinliklerle yaptığımız kutlamaları bu sene, korona virüs salgını nedeniyle; İçişleri Bakanlığı ve İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararları gereği iptal etmek zorunda kaldık. Kamu yararına çalışan bir dernek olmamızın bizlere yüklediği sorumluluk gereği; yetkili kurumların aldığı kararlara destek olmak, kamu sağlığını korumak öncelikli görevimizdir. Yönetim Kurulumuzca, bu özel günümüzü siz değerli basın mensuplarımızla, sizlerin aracılığı ile kamuoyu ve üyelerimizle paylaşmanın daha uygun olacağını değerIendirdik. Her zaman olduğu gibi, bu özel günümüzde de astsubayları yalnız bırakmayarak yanımızda olduğunuz için hepinize teşekkür ederim”dedi.

“TEMAD’I  TEMSİL ETMEKTEN GURUR DUYUYORUZ”

Bildiş “2847 Sayılı kanun ile kurulan dört dernekten Edirne’ de sadece Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) ve Türkiye Muharip Gaziler Derneğinin şubesi bulunmaktadır. Bizler, Genel Merkezi Ankara’ da bulunan, 96 şubesi ile ülke geneline yayılmış dinamik teşkilat yapısı ile toplumsal faydayı ön planda tutmayı ilke edinmiş TEMAD’ı, Edirne’de temsil etmekten büyük onur duyuyoruz. Temsil görevini üstlendiğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının milletimizin gönlünde sahip olduğu yerin bilincindeyiz ve bu sorumlulukla hareket etmekteyiz. Yolumuz; Atatürk ilke ve inkılapları, idealimiz; milletimizin ve vatanımızın bölünmez bütünlüğüdür. Sevdamız; şanlı bayrağımız ve her karışı şehit kanları ile sulanmış vatan toprağıdır. Dün olduğu gibi bugün de yolumuza, her türlü siyasi tartışmalardan uzak, Türk Silahlı Kuvvetlerine katıldığımız ilk gün ettiğimiz ve ölene kadar geçerli olacak yeminimize sadık kalarak devam edeceğiz”

“EMEKLİ ASTSUBAYLAR HER ZAMAN GÖREVE HAZIRDIR”

Astsubayların, kutsal değerler uğruna en çok şehit veren mesleklerden biri olduğunu söyleyen Aydın Bildiş“Görev mi, aile mi sorusuna her zaman “görev” olarak cevap vermiş astsubayların, vatan toprağının her karışında, denizlerimizin her damlasında, göklerimizin her irtifasında izleri vardır. Devletimizin ve milletimizin bekasının gerektirdiği her yerde modern harp silah, araç ve gereçlerini ustalıkla kullanarak diğer ülke ordularına da örnek olmuşlardır. Kutsal değerler uğruna canlarını ortaya koyarak, en çok şehit veren mesleklerden birisi olmuştur. Emekli astsubayların, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de; vatan savunması için ihtiyaç duyulduğunda, her zaman göreve hazır olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bulunduğumuz bölgede yaşayan emekli astsubay ve ailelerini bir araya getirmek, kaynaştırmak, acı ve tatlı günlerini birlikte yaşatmak amacıyla yoğun bir faaliyet yürütmekteyiz. Bir asker olarak çalışmanın ve emekli olduktan sonra da yeni bir yerde yeni bir yaşam kurmanın zorluklarını yaşayarak öğrenenlerdeniz. Üyelerimizin ve ailelerinin emeklilik dönemlerinde kendilerini yalnız hissetmemeleri ve dayanışma halinde olmaları TEMAD olarak bizlerin öncelikli görevidir. Bu nedenle; emekli olan her meslektaşımızın öncelikli olarak aramıza katılmasını ve bu aileyi büyütmesini önemsiyoruz. Bu çağrımıza uyarak, Edirne ve ilçelerinde yaşayan mevcut üyelerimize her geçen gün yenilerinin eklenmesi ile bölgemizde güçlü bir STK haline gelmiş bulunmaktayız”dedi.

“MAAŞININ YÜZDE 50’Sİ İLE EMEKLİ OLAN ASTSUBAYLAR ZOR DURUMDADIR”

Astsubayların devlet memurunun aksine bir kademe geriden başlatıldığını dile getiren Aydın Bildiş “Çoğu meslek grubuna göre daha çok sorumluluk gerektiren ve daha riskli bir mesleği ifa eden astsubay emeklilerinin özlük haklarındaki beklentilerin karşılanması en büyük temennimizdir. Bu öncelikli taleplerimizi ana başlıklar halinde sıralayacak olursak;  a.Bugün ülkemizde devlet memurluğuna başlama derece ve kademesi, ön lisans mezunları için 9 uncu derecenin 2 inci kademesi, lisans mezunları için ise 8 inci derecenin 1 inci kademesidir. Ama nedenini bir türlü anlayamadığımız bir şekilde ön lisans mezunu astsubaylar göreve 9 uncu derecenin  1 İnci kademesinden, lisans mezunları ise 9’uncu derecenin 3 üncü kademesinden başlatılmaktadır. Bu durumda astsubaylar göreve başlarken diğer bütün devlet memurlarının aksine 1 kademe geriden başlatılarak hak mağduriyetine uğratılmaktadır. b.Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olan subayların değişik adlar altında aldıkları tazminatlar ile en son aldıkları maaşın yaklaşık yüzde 80’i tutarında bir maaşla emekli olurken, bu tazminatların hiç birisinin astsubay emeklilerine yansıtılmaması sonucu astsubaylar en son aldıkları maaşın yaklaşık yüzde 45- 50’si ile emekli olabilmektedir. Bu durum astsubay emeklilerini ekonomik olarak zor durumda bırakmaktadır. c.Bugün astsubay okulları halen ön lisans seviyesinde mezun vermektedir. Ancak; astsubayların tamamına yakını mezun olduktan sonra kendi nam ve hesaplarına okuyarak lisans, bir kısmı da lisansüstü eğitimlerini tamamlamaktadır. Ayrıca; dışarıdan temin edilen muvazzaf astsubay ve yedek astsubayların temin kaynağı olarak da ön lisans veya lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır. Muvazzaf astsubay kaynağı olan okulların günün koşullarına uygun olarak ön lisans seviyesinden lisans seviyesine çıkarılmasının daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz. Yukarıda açıkladığımız taleplerden bir kısmı devletin en yetkili makamlarınca haklı görülmüş ve çözüme kavuşturulacağı yönünde sözler verilmiştir. Bütün temennimiz; bu haklı taleplerimizin bir an önce karşılanmasıdır”dedi.

“AZERBAYCAN’IN HAKLI DAVASINI DESTEKLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Azerbaycan’ı işgal altındaki topraklarının özgürlüğü için verdiği mücadelede sonuna kadar desteklerinin altını çizen Başkan Aydın Bildiş“TEMAD ailesi olarak Türk Milleti üzerinde oynanan kirli oyunların farkındayız ve bu oyunları bozmaya muktedir olan devletimizin yanındayız. Bugün ülkemizin sınırları içerisinde birliğimize kasteden hainlerle mücadele ederken, aynı zamanda sınırlarımız dışında milletimizin ve devletimizin bekası için ter döken Mehmetçiğimize, karasularımızda sismik araştırma amacıyla günlerini denizde geçiren ve bütün engellemelere rağmen oralarda Türk Bayrağını dalgalandıran kahramanlara selamlarımızı ve dualarımızı gönderiyoruz. Aynı zamanda bugün işgal altındaki topraklarının özgürlüğü için mücadele eden Azerbaycan Türkünü haklı davalarında sonuna kadar desteklediğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Karabağ, Azerbaycan toprağıdır ve işgal altındadır. Bugüne kadar haklının yanında olma konusunda iyi bir sınav verememiş dünya devletlerini, en azından bugün Azerbaycan’ı haklı davasında desteklemeye çağırıyoruz. Ayrıca; bütün insanlığın ortak düşmanı olan korona virüse karşı mücadelede fedakarca çalışan, toplum sağlığı için kendi sağlıklarını tehlikeye atan bütün sağlık çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Toplumumuzu da bu zorlu mücadelede sağlık ordumuza yardımcı olmaya ve kurallara uyma konusunda daha hassas olmaya davet ediyoruz. Şahsım ve yönetim kurulumuz adına; salgın tedbirleri nedeniyle bir arada olamadığımız bütün üyelerimizin 17 Ekim TEMAD Kuruluş Yıldönümünü ve Astsubaylar Gününü kutluyor, bugün aramızda olmayan aziz şehitlerimize, ebediyete intikal etmiş gazilerimiz ve meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, hayatta olan gazilerimiz ve meslektaşlarımıza uzun ve sağlıklı bir yaşam diliyorum”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.