Emekli-Sen’den Emekliler Haftası ve Sivas Katliamı basın açıklaması…

Emekli-Sen’den Emekliler Haftası ve Sivas Katliamı basın açıklaması…
01.07.2020
A+
A-

DİSK Emekli-Sen Babaeski Şubesi, “Emekliler Haftası ve Sivas Katliamı” nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. DİSK Emekli-Sen Babaeski Şubesi önünde gerçekleşen Basın açıklaması, geçici Şube Başkanı Mehtap Çakır tarafından okundu.

Çakır, basın açıklamasında şunları kaydetti; “Değerli Basın Emekçileri ve Sevgili Dostlar, Ülkemiz bugün olduğu gibi geçmişte de kara günlerden geçmişti. İnsanlıktan nasibini almamışlar canlarımıza kast ediyordu. 2 Temmuz yalnızca ülkemiz tarihi açısından değil; insanlık tarihi açısından da utanç günüdür. Bu utancı bir nebze olsun taşımayanlar bugün iktidardadır ve canlarımızın onlara emanet olduğunu söylemektedirler. Bu utancın hesabını sormayanlar, zaman aşımına uğratanlar ve anma yürüyüşü için toplanmayı yasaklayanlar bizim canımızı koruyacaklarmış! İçimizde hala 33 canımızın acısı tazedir! Bu acı soğumamış, her geçen gün büyük insanlık mücadelemize dört elle sarılmamızı sağlamıştır. 33 canımızın anısı ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz. Bir gün elbet hesap soracağız! Hasret Gültekin soruyordu: Bir insan ömrünü neye vermeli? Cevabını kendisi de en az bizim kadar iyi biliyordu. Bir insan ömrünü insan olma, hakça yaşama mücadelesine vermeli! İşte bu yüzden biz Emekli-Sen bu kara günlere inat aydınlık günlere ulaşmak için yürüttüğümüz mücadeleyi aralıksız sürdürüyoruz; sürdüreceğiz! Bu sene Emekliler Haftası’nı, iktidarın popülist tavrının bir ürünü olan “zam” vaatlerinden; yandaş medyanın “emeklilere müjde” haberlerinden çok uzakta; küresel bir salgın karşısında bizleri evlerimize kapatan, açlık ve yoksullukla baş başa bırakan, insan hakkı gaspına varan, “işçiye, emekçiye, emekliye değil sermayeye bütçe” tavrının benimsendiği aşikar olan politika ve uygulamalarla geçirdik. Salgının başından bu yana emekçiler lehine tek bir karar almayanlar; söz konusu kaynak aktarmak olunca muslukları sonuna kadar açmış ve besleme patronlarını korumaya ve büyütmeye devam etmiştir! Milyonlarca işçinin, emekçinin alın teri iktidarın ve avanesinin kibir ve şatafat içindeki yaşamlarına, sömürüyü artırma hesaplarına kaynak olsun diye peşkeş çekilmiştir!

Şimdi sırada kıdem tazminatı var! Yıllarını üreterek geçiren işçilerin kıdem tazminatı ve emeklilik güvenceleri finans oyunlarına; kumarhane kapitalizmine sermaye yapılmak istenmektedir. Doğrudan cebimizden çaldıkları yetmedi; şimdi bir de geleceğimizden çalmak istemektedirler. Ülkemizde işsizlik almış başını gidiyorken çalışanların da hiçbir güvencesi bırakılmamaktadır. İşçi, emekçi ve emekliler olarak ne geçmişimizi ne de geleceğimizi bize bırakmayan bu düzenle barışmamız, bu iktidarla kol kola yürümemiz mümkün değildir! Ülkemizin enflasyon oranını dört işleme takla attırarak sürekli düşük göstermek dışında bir işe yaramayan TÜİK’in açıkladığı oranlar kabul edildiğinde bile emekliyi bekleyen zam değil; açlık ve sefalettir. Her gün patronlara para yetiştirmek için kırk takla atanlar emekçilerin ve emeklilerin yaşam koşullarını düşünmemektedir. Hal böyleyken açlık sınırındaki büyük artışa, taleplerimize, haklarımıza üç maymunu oynayanların karşısında demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayanların, biz emeklilerin örgütlü mücadelesi çok daha büyük bir önem kazanıyor. Mücadelemizi her geçen gün daha büyütmek hem geçmişimize hem de geleceğimize karşı sorumluluğumuzdur! Bu kirli kapitalist düzen, bu sömürü çarkı bir an olsun dinlenmemektedir! Gemi her yanından su alırken bizler bu mücadeleyi daha da büyütmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz! Yıllarımızı alın teriyle kazandık, gelecek yıllarımızı insan onuruna yaraşır bir şekilde geçirmek için mücadeleye devam ediyoruz; edeceğiz! Emekliyiz; sınıf mücadelesinden, demokrasi ve hak mücadelesinden emekli olmayanlarız! Emekliyiz; hakkımız olanı almadan, işçilerin emeklerinin karşılığını almadan bir an olsun durmayacağız! Yaşasın örgütlü mücadelemiz! Yaşasın DİSK! Yaşasın Emekli – Sen!” Yapılan basın açıklamasının ardından topluluk sessizce dağıldı. Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.