En iyi ilaç ‘SÜT’

En iyi ilaç ‘SÜT’
16.08.2020
A+
A-

Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mus­tafa Suiçmez, hem pandemi süreci hem de aşırı sıcaklarda özellikle yaşlı ve gençlerin asitli içeceklerden uzak dura­rak süt ve süt ürünlerine yö­nelmesini tavsiye etti.SÜTÜB Başkanı Mus­tafa Suiçmez, süt ve süt ürün­leri hakkında açıklamada bulunarak, süt ve süt ürünle­rinin sağlık açısından birçok faydası olduğunu söyledi.

Suiçmez, “Sütün insanlık tarihinde 5 bin küsür yıldan beri, hatta süte baktığında Cenabı Allah her canlıyı yarattığında en evvel süte koşuyor. Yaradılışın ürünüdür süt. Defalarca söyledik, söylemeye de devam edeceğiz, yorulmayacağız da. Türkiye’ de süt tüketimi maalesef az. Bunu bizim çoğaltmamız lazım. Özellikle gece yatmadan yarım saat önce 1 bardak süt veya bir kase yoğurt o akşam insanın çok güzel bir uyku uyumasına neden olur.Bütün geçirilen stresi atabilmek için o uyku esnasında vücut bu stresi atar ve dinlenir.Bilim insanlarının yazdıklarından, anlattıklarından size aktarıyoruz.Bugün 7’den 70’e özellikle yaşlı insanlarda kemikler zayıflar. Burada sütün, yoğurdun o kadar çok faydası var ki ama maalesef biz şimdi başımıza bir musibet geldiğinde yeni yeni bunları buluyoruz, sanki bir şeyi keşfetmiş gibi”dedi.Çocukların gençlerin hatta kemik zayıflaması yaşayan yaşlıların mutlaka günlük ve özellikle akşam yatmadan bir bardak süt içmesi gerektiğini söyleyen Başkan Suiçmez “Maalesef üzülerek söylüyorum yıllarca bir takım reklamlarla bizim gençlerimizi,çocuklarımızı, torunlarımızı gazlı içeceklere, vücuda hiçbir faydası olmayan bir takım içeceklere katalize ettik.Oysa sütü, ayranı, yo­ğurdu, peyniri bunların hepsi o an rahatlama ya­pıyor, ferahlama yapıyor ve senin sağlığınla ilgili o kadar çok faydası var ki saymakla bitmez. Düşü­nün bunları yapmadığı­mız için farklı şeylere yöneliyoruz, vücudu­muzdaki bütün bağışık­lık sisteminden, sindirim sitemine hepsini bozuyo­ruz, kilomuzun denge­sini bozuyoruz. Sonra tekrar diyet yaptım, ilaç aldım diyerek bunları geri kazanmak için farklı farklı bir takım vitamin takviyelerine, ilaçlara mecbur kalıyoruz. Sütü bize veren inekler bin bir çeşit ot yiyor, çiçek yiyor, Allah’ın verdiği ni­metle bembeyaz süt olu­yor. Düşünsenize bunun içindeki değerleri. Bir sürü ilaçta yazar farklı çeşit bitkilerden yapıl­mıştır. Allah bunu yarat­mış, bu inek ilaç fabrikası. Bir inekten,bir koyundan süt veren hayvandan daha büyük ilaç fabrikası yoktur. En büyük ilaç fabrikası, en kaliteli ilacı onlar yetişti­riyor. Bunlar elimize, ayağımıza nimet olarak sunulmuş. Biz bunun yıllarca çok fazla kıyme­tini bilemedik. Şimdi yeni yeni anlaşılmaya başlandı. Bu da bir baş­langıçtır. Lütfen bu ko­nuyu özellikle çocuklarımıza, gençleri­mize kazandıralım. Yat­madan önce bir bardak süt içelim, yoğurt yiye­lim sona sabah bomba gibi kalkalım” dedi.

            Son zamanlarda kefir tüketimine de dik­kat çekerek diğer süt ürünleri gibi onunda tü­ketilmesini olumlu bulan Suiçmez “Kefirin hammaddesi süttür. Süt olduğunda kefirde çok faydalıdır. Ana maddesi sütse faydalıdır. Doktor­larımızı bende izliyorum gerçekten güzel açıkla­malar yapıyorlar. Kendi­lerine buradan çok teşekkür ediyoruz. Kefiri de çok faydalı buluyo­rum. Çünkü hammad­desi süt” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.