En Pahalı Ekmek Edirne’de…

En Pahalı Ekmek Edirne’de…
06.11.2020
A+
A-

Edirne’de girdi fiyatlarını gerekçe gösteren Edirne Fırıncılar Derneği 1,5 liradan satılan 210 gram ekmeğin gramajını da 200 grama düşürerek fiyatını 2 liraya çıkardı. Edirne Fırıncılar Derneğin yaptığı yüzde 35’lik zamla fırıncılar ve dernek yönetimi açıklama yapmaktan kaçınırken Esnaf Odası, Valilik ve Belediyenin ne gibi bir yaptırım yapacağı merak konusu oldu.

Girdi fiyatları­nın artmasını ge­rekçe gösteren Edirne Fırıncılar Derneği, Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne zam ta­lebini iletti. Zam taleple­rine karşılık alamayan dernek, bu kez kendi tari­fesini belirledi.

Kentte 210 gra­majlı ekmek 1,5 liraya sa­tılırken, yapılan yüzde35’lik zammın ardından ekmeğin gramajı da 200 grama indirilerek fiyatı 2 liraya çıkarıldı. 1,5 liraya satılan 100 gramlık simi­din fiyatı da yeni zamla 2 lira olarak belirlendi. Der­nek tarafından bastırılan yeni tarife fırınlara gönde­rilirken, bazı fırınların derneğin fiyat tarifesini uygulamayarak eski fiyat­tan ekmek satışlarına devam ettiği öğrenildi.Ekmeğe sessiz se­dasız yapılan yüzde 35 zamla ilgili olarak fırıncı­lar ve dernek yönetimi ko­nuşmaktan kaçınırken gözler Valilik, Belediye ve Esnaf Odası’na çevrildi.Yapılan zammın günü­müz ekonomik şartlarına uygun olup olmadığı yö­nünde nasıl bir yol izleye­ceği vatandaşlar tarafından merak edili­yor. Bilindiği gibi geçtiği­miz yıllarda Valilik ekmeğe yapılan bazı zam kararlarına itiraz ederek konuyu yargıya taşımıştı. Yapılan zam fırın­cıları memnun ederken, zammın çok yüksek oldu­ğunu belirten vatandaşlar ise koronavirüs salgını nedeniyle birçok kişinin ekonomik sorunlar yaşa­dığını ifade ederek, “En azından bu süreç bitene kadar zam yapılmasaydı iyi olacaktı” dediler.

İŞTE YENİ ZAMLI TARİFE

Yapılan yüzde 35’lik zamdan sonra yeni fiyat tarifesi ise şöyle oluştu; 200 gram ekmek 2 TL, 400 gram ekmek 4TL, 750 gram Köy-Trab­zon ekmeği 7,50 TL, 1000gram Köy-Trabzon ek­meği 10 TL, 350 gram ra­mazan pidesi (yumurtalı)4,50 TL, 100 gram simit 2TL.

ESOB ZAMMA KARŞI

Öte yandan, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, yaklaşık 20 gün önce fırıncıların 220 gram için 2 lira zam talebi olduğu ancak oda olarak 2 lira zamma karşılık gramajın 250 olmasını istediklerini, zam talebinde uzlaşılamadığını belirtti.

Edirne Fırıncılar Derneği tarafından bazı fırınlara gönderilen zamlı tarifeye göre ekmeğin gramajının düşürülerek fiyatının arttırıldığını söyleyen Oda Başkanı Cingöz, yapılan zammı doğru bulmadıklarını kaydetti. Zam konusundaki görüşlerini açıklayan Cingöz şunları söyledi: “Edirne Ticaret ve Sanayi Odası üyesi fırıncılar zam gerekçelerini kanuna dayandırıyorlar. Aslına bakarsanız kanun Tüketiciyi Koruma Kanunu. Fiyat etiketini ve tarifesinin görünen yere asılması gerekiyor.

Bunlarda tarife yok, fiyat etiketi var. Esas olan budur. Basmışlar kendi kafalarına göre. Ben görmedim ama Edirne Fırıncılar Derneği yapıyor bu tarife işini. Bakanlık ve belediyelerce denetimi yapılır. Belediye gerekli işlemleri yapacak. Para cezası var ikincide kapatmaya kadar gidecek. Stokçulara ve fahiş fiyat artırımı yapanlara kesilen yüklü cezalar var. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun cezaları çok ağır. 50-100 bin gibi ceza yapabilirler. Bizim oda olarak keseceğimiz ceza 262 lira.

Hem gram düşüyor hem fiyat artıyor. Şu anki resmi fiyat 210 gram ekmek bir lira 50 kuruş. Bunlar 200 gram ekmeği 2 lira yapmışlar. Bu şekilde Türkiye’nin en pahalı ekmeği Edirne’de. Türkiye’de en pahalı ekmek kilosu 8 liradan satılıyor. Bizde ise bazı fırınların uyguladığı fiyat 10 lira. Ben bir kilo ekmeğe 8 lira 30 kuruş fiyat verdim, kabul etmediler. Kendi aralarında toplanarak zam yapmışlar” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.