ETUS’a Güzergah değişikliği kararının iptali için dava açtılar….

ETUS’a Güzergah değişikliği kararının iptali için dava açtılar….
09.10.2019
A+
A-

Edirne Ulaşım Minibüs Kooperatifi üyeleri de Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısında aldığı güzergâh değişikliği kararının iptali için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunup, Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Adliye önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan SS. 21 Nolu Edirne Ulaşım Kooperatifi Başkanı Aytaç Dilci, ulaşımdaki güzergâh değişikliği kararının, yasalara aykırı bir şekilde yanlış alındığını iddia etti. Mecliste her kararın ayrı ayrı oylanması gerektiğini söyleyen Dilci, Edirne Belediyesi’nin ulaşımla ilgili karar alırken diğer kooperatifleri göz ardı ettiğini vurgulayarak, kararın bir kez oylanmasına rağmen, 13 karar üretildiğini söyledi.

“SADECE ETUS VARMIŞ GİBİ”

Belediye’nin,Edirne’de sadece ETUS Kooperatifi varmış gibi davrandığını söyleyen Dilci, Belediye’nin çıkardığı bütün hakları kendi çalışma yönetmeliğine aykırı bir şekilde ETUS’a verdiğini söyleyerek şöyle devam etti; “Bugün buraya, Edirne Belediyesi’nin Eylül ayı Meclis Toplantısı’nda alınan bir karar hakkında, Savcılığa suç duyurusunda bulunmaya geldik. Suç duyurusunda bulunma nedenimiz bu kararın tek bir defa oylanarak 13 tane karar üretilmiş olması. Bize göre bu yanlış. Çünkü Belediye Meclisi’nde her kararın ayrı ayrı oylanması gerekiyor. Bizde bu kararın hem iptali için İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunacağız hem de bu bir defa oylanarak 13 tane karar üretilmesinin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bu kararın altında imzası olanlar hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. 

“KARARLAR KOMİSYONDAN GELDİĞİ ŞEKİLDE ONAYLANDI”

 Ulaşımla ilgili alınan kararlar. Bunlar komisyondan geldiği şekliyle oylandı. Ancak bize daha sonra tebliğ edilen kararlarda 13 tane karar olduğunu gördük. 24 tane hat, 13 kararda imza altına alınmış. O yüzden bunun için Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız ve İdare Mahkemesi’nden bu kararın iptali için dava açacağız. Bu kararda karşı olduğumuz konu var. Edirne Belediyesi uzun zamandan beri Edirne’de sadece ETUS’çular minibüsçülük yapıyormuş gibi, ETUS Kooperatifi Edirne’nin emsaliymiş gibi hareket ediyor. Çıkardığı bütün hakları kendi çalışma yönetmeliğine aykırı bir şekilde ETUS’a veriyor. Aslında Belediye’nin Minibüs Çalışma Yönetmeliği’nde de belirtilen hususta şunu söylüyor. ‘Açılan hatlarla ilgili talep toplanır. Fazla olan taleplerle ilgili kura çekilir. Her hatta çalışacak araç sayısı belirlenir’ deniyor. Ancak Edirne’de sadece ETUS varmış gibi davranılıyor. Hatta şunu da söyleyeyim. ETUS sistemi dediğimiz aslında bir sistem değil.

ETUS eski Serhad Birlik Kooperatifi’nin ismini ETUS olarak değiştirmesidir. Serhad Birliğe bakıldığında orada şey yazar. Serhad Birlik ETUS Minibüs Kooperatifi. Yani Edirne’de bize göre Belediye’nin kendi bir sistemi yok. Çünkü sistem dediğimiz şeyde o bölgede o işi yapan herkesi kapsaması lazım. Biz 8 kişi, ETUS haricinde minibüsçülük yapan ayrı bir kooperatifiz. Bizim daha önce Yıldırım-Yeniimaret’ten geçen ve yeni hastaneye kadar giden 5C nolu bir hattımız vardı. Bu sistemle birlikte bu hat iptal edildi. Biz buna da karşıyız. Biz diyoruz ki Edirne’deki bütün minibüsçülere, Edirne Belediyesi eşit davransın.  Bir diğer konuda, bu hatlar ETUS’a bedelsiz veriliyor. Belediye’nin herhangi bir şeyi, bir kişiye bedelsiz vermesini doğru bulmuyoruz. Biz şu anda Yıldırım’dan Merkez’e kadar, İl Trafik Komisyonu’nun eski kararıyla çalışıyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.