Gazi İlkokulu yıkılacak

Gazi İlkokulu yıkılacak
20.07.2020
A+
A-

Edirne Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Gazi İlkokulunun deprem riski taşıdığı için yıkılacağını bildirdi.

“ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLMEYECEK” Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Gazi İlkokulu’nun yıkım kararı ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Riskli yapı olarak tespit edilen okulu 20 Ekim 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yazı dolayısıyla yıkım kararı aldıklarını belirten Arpacı, Gazi İlkokulu’nda bulunan öğrenci ve personellerin mağdur edilmeyeceğini ifade etti.Arpacı, Gazi İlkokulu’nun kayıt alanındaki adresler, okula yakın mesafede bulunan ve sınıf mevcutları az olan Yusufhoca İlkokulu, Fevzipaşa İlkokulu ve Kurtuluş İlkokulu kayıt alanlarına dahil edilerek öğrencilerin adreslerine yakın gidecekleri okulların planlandığını söyledi.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasındaki Tunca konferans salonunda riskli yapı olarak tespit edilen Gazi İlkokulu’nun yıkılması kararı ile ilgili basın toplantısı yapıldı.Basın toplantısında açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, 20 Ekim 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yazıya istinaden yıkım kararı aldıklarını söyledi.ÖĞRENCİLER ADRESLERİNE GÖRE OKULLARA PAYLAŞTIRILDI Arpacı,Gazi İlkokulu öğrencilerinin mağduriyet yaşamaması adına öğrencilerin adres yakınlıklarına göre paylaştırıldığını ve öğrencilerin büyük çoğunluğunun gideceği Yusufhoca İlkokulu sınıf mevcutları 12-13 öğrenci, bir kısım öğrencinin gideceği Fevzipaşa İlkokulunun sınıf mevcutları 15-16 ve az bir kısım öğrencinin gideceği Kurtuluş İlkokulu sınıf mevcutları 25-30 öğrenci civarında olduğunun altını çizdi.Arpacı, Okulun ismini yaşatmak adına yıkılacak olan Gazi İlkokulu’nun ismini Yusufhoca İlkokulu’na vereceklerini belirtirken, Gazi İlkokulu personellerinin mağdur olmaması adına insan kaynaklarının plan ve çalışmaları yaptığını sözlerine ekledi.

Gazi İlkokulu’nun yıkılmasından sonra öğrencilerin çevredeki okullara gidebileceklerini ve mağdur edilmeyeceğini ifade eden Arpacı, “ Gazi ilkokulu binasıyla ilgili öncelikle riskli yapı olarak tespit edilmişti.2013 yılında 74 okul arasına alındı bunlardan bir kısmı yapıldı bir kısmı henüz yapılamadı. Tehlike risk analizi yapılıp ona göre sıraya konuluyor. Bize 22 Ekim 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yazıya istinaden yıkım konusunda karar almak durumunda kaldık.Okulun yıkılacak olmasından dolayı 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı sonunda öğrenci yerleştirme komisyonu tarafından sınıf mevcutları az olan komşu okullara öğrencilerimizin kaydının yapılması kararı aldık.Umurbey Mahallesi’ndeki öğrencilerin Yusufhoca İlkokulu’na,Meydan Mahallesi öğrencilerinin Kurtuluş İlkokulu,Fevzipaşa İlkokulu’na kaydetme planı yaptık.Öğrencilerin evlerine yakın olan hangi okullarsa ona göre okulları tanımladık.Zira baktığımızda Fevzipaşa İlkokulu’nun 166 tane,Kurtuluş İlkokulu’nun 481 tane,Gazi İlkokulu’nun 168 tane,Yusufhoca İlkokulu’nun 141 öğrencisi var.Bin metre kare içerisinde öğrencilerin toplam 956 tane mevcutu oluyor.Sınıf mevcutlarına baktığımızda Yusufhoca İlkokulu’nun 12 tane,Fevzipaşa İlkokulu’nun 15-16,Kurtuluş İlkokulu’nun ise 25-30 civarında öğrencisi var.Bölgesel baktığımızda Gazi İlkokul öğrencilerinin diğer okullara nakil edilmesinde hiçbir sorun yok.Gerekli olan her türlü kolaylıklar sağlanacak. Öğrencilerimizin mağdur olmaması için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız. Aldığımız kararlarda hem bakanlığımızın hem de valiliğimizin onayını alarak işleyişi yürütmekteyiz” şeklinde konuştu.

“OKULUN İSMİ KAYBOLMAMIŞ OLACAK” Okulun isminin Yusufhoca İlkokulu’na verileceğini söyleyen Arpacı,  “Gazi İlkokul isminin başka bir ilkokula verilmesi kararı alındı.Yusufhoca İlkokulu’nun ismini değiştirmek üzere Milli Eğitim Komisyonu’na yazımızı yazdık.Gazi İlkokulu’nun ismini Yusufhoca İlkokulu’na taşımış olacağız .Okulun ismi de kaybolmamış olacak” dedi.

          Personellerin mağduriyet yaşamaması için çalışmalar yaptıklarını belirten Arpacı, “Gazi İlkokulu’ndaki personellerin durumuyla ilgili olarak insan kaynaklarımız gerekli planlamaları ve çalışmaları yapmakta. Öğretmenlerimizin mağdur olmamasına adına çalışmaktayız” dedi.   

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.