Giyik, “Biz hırsızmıyız”

Giyik, “Biz hırsızmıyız”
20.02.2020
A+
A-

Yerel ve ulusal medyada geniş yankı uyandıran ETUS’un nakit binişlerde kumbaralardaki 16 milyon paranın 2014 yılından itibaren ortaklara dağıtılmadan kendi zimmetine geçirilmesiyle ilgili iddialara cevap veren Giyik, Edirne’nin, Kooperatifin ve ortakların isminin asılsız iddialarla gündeme gelmesini doğru bulmadığını belirtti.

Giyik, konuyla ilgili şikâyette bulunan kooperatif üyelerinden 12 kişinin şikâyetinin ardından Cumhuriyet Savcılığından bilirkişilerin gelip tüm evrakları incelediğini ve raporda herhangi bir zimmet ve usulsüzlük olmadığını vurgulayarak, “Bir tane üye burada ben para almadım diyemez. Varsa çıksın” dedi.

Giyik, “Şehrimizin, Kurumumuzun ve şahıslarımızın ismini yıpratmaya ve itibarsızlaştırılmaya yönelik yapılan Asılsız iddialara sizlerin aracılığı ile cevap vermek istiyorum. 2014 yılında Edirne Belediye meclisinin almış olduğu karar ile kent kartı olmayan vatandaşlarımıza ve şehrimize ilk defa gelen vatandaşlarımızın mağduriyetini ortadan kaldırmak için nakit biniş ile toplu taşımayı kullanma hakkı verilmiştir. Bu Karar tarafımıza  tebliğ edildikten hemen sonra kooperatifimizin olağan genel kurulunda nakit alınması ile ilgili  genel kurul kararımızı oy birliği ile aldık ve 20 gün içerisinde araçlarımızda bozuk para şeklinde nakit binişler başladı ve halktan çok güzel tepkiler alarak mağduriyeti ortadan kaldırdık. 2014 yılından 2019 yılına kadar tüm ortaklarımızın bilgisi olan nakit para toplanmış ve ortaklarımıza dağıtılan süreç içerisinde kooperatifimizden 12 ortağımız  bu topladığımız paraların  zimmetimizde olduğunu iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur. Savcılıkta bu iddialarına istinaden soruşturma başlatarak konunun araştırılması için bilirkişiler atadı ve kooperatifimizin tüm evrakları incelemeye alınarak bilirkişiler  18.11.2019 tarihinde savcılığa raporunu vermişlerdir. Verilen raporun sonuç kısmında da yönetimin uhdesinde hiçbir meblağ bulunmadığı çok açık ve nettir.

Şikayet eden 12 ortak bu kooperatifi nasıl bitiririz nasıl zarar veririz amacıyla çıktığı bu yolda onlardan hariç 214 kooperatifimiz üyesine ve 250 çalışanımıza ciddi zararlar vermiş ve kooperatifimizi de itibarsızlaştırmaya çalışmışlardır. Bu durum tüm ortaklarımıza, çalışanlarımıza ve ailelerimize yansıyarak zor günlerden geçmemize sebep oldu ve hala sıkıntılarımız bu anlamda devam etmektedir.

Şimdi de gelelim Salı günü yerel basında ve sosyal medya da , Çarşamba günüde ulusal basında çıkan 16 milyonluk zimmet ve vurgun iddialarına,  2014 ile 2019 arasında toplanan 16 milyon nakit 226 ortağımıza yöneticiler tarafından imza karşılığı eşit bir şekilde dağıtılmıştır. Bizi şikayet eden arkadaşlarımızdan da 8 kişi şikayet etmelerine rağmen bu paraları almış diğer 4 kişi ise şikayet ettikleri tarihten sonra almamış ve almayan 4 ortağımızın parası da kooperatif kasasında mevcuttur.  Bahsettikleri 16 milyon para bu para herkesin imzası var bir tane dahi ortağım ben almadım diyemez. Böyle bir iddiayı kabul  edemeyiz. Edemediğimiz için de ilk olarak yanlış haber yapan ve bizleri hırsızlıkla suçlamaya çalışan gazetelere ve o haberleri yapan şahıslara, sonrasında sosyal medya da yalan, yanlış haber yapanlara  davalarımızı açmış bulunmaktayız. Kaldı ki bu 16 milyonluk konu soruşturma aşamasında olduğu için sonuçlandıktan sonra şikayet eden kooperatif ortaklarımız olan Şemsi Kulaksız, Ahmet Emin Haybat, Kubilay Aydın, Murat Sözer, Mustafa Celal Ekinkıran, Mehmet Usta, Fehime Süt, Şenol Şentürk, Kader Kavak, Gülşen Ateş, Gülün Aydın ve Berkay Haybat’ı  da yargıya taşıyacağız. Çünkü mahkemeyi etkilemeye çalıştıkları barizdir. Soruşturma ile alakalı bizden istenen tüm evrakları teslim ettik ve yüce adaletin vereceği kararı bekliyoruz.

Kimse unutmamalıdır ki, bu işin başlangıcında dönemin başkanı hamdi sedefçi iken belediyeye 10 milyon lira verildi. Bugün değeri 481 bin lira olan Isuzu Novocity marka araçlardan 170 adet aldık ve kooperatifimize şu andaki değeri 8 milyon lira olan büyük bir tesis kazandırarak kendi akaryakıt istasyonumuzu ve tamirhanemizi kurduk. Kısacası Edirne halkına hizmet etmeye çalıştık. Birde üyelerimizi mağdur etmemiz için üyelerimize de hakkediş dağıttık. Biz Edirne halkına kaliteli hizmet verebilmek için bu yatırımları yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz ETUS battı diyenlere de ilerleyen günlerde veya yıllarda cevabımızı vereceğiz.

Kooperatifimizin üzerine oynanan bu tür oyunları hazırlayan ya da asılsız iddialarla gündem yaratan kişi veya kurumlar kesinlikle adli yargıda hesap vereceklerdir. Biz adalete güveniyoruz” dedi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.