Güncer; “200’e Yakın Peynir Çeşidimiz Varken Venezüella’dan Peynir Neden?”

Güncer; “200’e Yakın Peynir Çeşidimiz Varken Venezüella’dan Peynir Neden?”
27.08.2020
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, çiftçinin, hayvancılıkla geçinen vatandaşların sorunları ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

İl Başkanı Güncer, 27 Ağustos Perşembe günü Kırklareli Özgürlük Parkı’nda yaptığı basın açıklamasında çiftçinin, hayvancılıkla geçinen vatandaşların sorunlarını belirterek, “Gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken çiftçilerimiz yeterince desteklenememiş; hatta tarım ürünü ithalatı kolaylaştırılarak üretici, ürün fiyatı arasında sıkıştırılmıştır” dedi.“Kanun Gereği Ödenmesi Gereken 175 Milyar TL’lik destek ödenmedi”Güncer, şöyle devam etti; “Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kanunu ödenmesi gereken 175 Milyar TL’lik destek ödenmemiştir. Bu, devletin her bir çiftçisine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir. Diğer taraftan, özellikle birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür”

“200’e Yakın Peynir Çeşidimiz Varken Venezüella’dan Peynir Neden?“Venezüella’dan ithal edilmek istenen peynirin vergisiz ithal edilmesine de değinen CHP Kırklareli İl Başkanı Güncer şunları söyledi: “Peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz yerine; inek sütü üretiminde onuncu, koyun sütü üretiminde ikinci, keçi sütü üretiminde sekizinci, manda sütü üretiminde dokuzuncu sırada olan ülkemiz yerine Venezüella tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını bir kez daha göstermiş oldular”“Geçen Yıl Olduğu Gibi Bu Yıl Da Ayçiçeği İthalatında Birinci Olacağız!”“Hükümetin Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP ‘Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir’ derken hükümet Venezüella’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önünü açmıştır” diyen Güncer, “Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır.”

“Süt Üreticisine Verilen Destek Kepçeyle Alındı Damlayla Geri Veriliyor”“Süt üreticisinin yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan süt destekleri, seçimlerden sonra 10 kuruşa indirilmiştir” diyen Güncer “Girdi fiyatları sürekli artarken, artırılması gereken destek, süt üreticisinin cebinden kepçeyle alınmış, sonra damlalıkla ancak bir kısmı geri verilebilmiştir.”

“Milletimiz Kendisinden Kopanlara Gereken Cevabı Verecektir”“Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter demokrasiye, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışla tüm sorunların üstesinde geleceğiz. Milletimiz, kendisinden kopanlara, sesini duymayanlara halini görmeyenlere ilk fırsatta cevabını verecektir.” Yapılan basın açıklamasına partililer ve vatandaşlar da sosyal mesafe kuralına uygun olarak katılım sağladı. -Haber: Metin KARAKUŞ/KIRKLARELİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.