HABER GAZETECİNİN AYAĞINA GELİRMİŞ!…

19.10.2020
A+
A-

Haber gazetecinin ayağına gelirmiş. İşte bendeniz de böyle bir haber yakalayarak bu yazımı yazmaya karar verdim.

Bir süre önce de buna benzer yazdığım bir yazımda Edirne’de pamuk ekilebileceği önerisinde bulunmuştum. Nitekim bu ekimin 60-70 yıl önce Yıdırım semtinde yapılmış olduğunu belirttim.

Bugün kaleme aldığım yazımda ise, yine Edirne’de tarımsal katkıda bulunmak amacı ile zeytin ağacı yetiştirilmesi için yeni bir konuda teklifte bulunmak istiyorum. Ve bu teklifimi Edirneli bir vatandaşımızın başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini de söylemek istiyorum.

Önceki gece oturmakta olduğum apartmanın üst katlarından birinde ikamet eden ve aslen Karaağaç semtinden olan,  Gelir Vergisi Müfettişliğinden emekli Hüseyin Bey beni  Karaağaç semtindeki sebze bahçesine götürdü. Hüseyin Beyin bahçesi Karaağaç semtine girişte yeni inşa edilen köprünün hemen solunda bulunuyor.İşin aslına bakılırsa Karaağaç semtinin Meriç nehrinin zaman zaman meydana gelen su baskınlarından kurtarılması için açılan kanalın bir bölümüne Hüseyin Beyin büyük olan tarlasının bir kısmı kamulaştırılıp katılmış. Geriye kalan 5-6 dönümlük arazi üzerinde ise Hüseyin Bey sebze üretimi yapıyor.

Ancak bahçeye gittiğimizde özellikle dikkatimi çeken husus bahçenin bir bölümüne 15-20 adet zeytin fidanının dikimini yapmış olduğuydu.  Kendisine fidanları ne zaman diktiğini sordum. 2 yıl kadar olduğunu söyledi. Kendisine 2. sorum ise ağaçların meyve tutup tutmadığıydı. Bu soruma da çok olumlu bir cevap aldım.

Daha sonra ise aklıma benim şahsen Enezin Gülçavuş köyü sahilindeki yazlık sitemizin bahçesine 4 yıl önce diktiğim 8 adet zeytin fidanının bugün hatırı sayılır miktarda zeytin vermeye başladığı geldi. İşte bu nedenle Edirne’de de ömrü yüzlerce yıl devam eden ekonomiye katlısı çok büyük olan zeytin ağacının dikilebileceği fikri geldi.

KEŞANDA DA VAR !…

Diğer taraftan Keşan ilçemize bir seyahatim sırasında Enez kavşağında yeni yapılan bir AVM’nin bahçesinde büyük tahtadan yapılmış saksıların içine dikilmiş gövdeleri çok kalın yaşlı zeytin ağaçları gördüm. İşte bu resmi görmem bende Edirne’de de zeytin ağacı yetiştirilebileceği fikrini güçlendirdi. Edirne’de eğer zeytin fidanı dikimi yapılabilirse buda üreticimize yeni bir gelir kaynağı olur.

Bu teşvik özellikle biz gazeteciler tarafından önerilirse önemli sonuçlar veriyor. Bu konuda kendi yaptığım çalışmalarımdan örnekler vermem gerekirse; yabani ahlat ağacına armut aşılaması önerim Enezde gerçekleşti ve Enezde binlerce ağaca armut aşısı yapıldı. Bu ağaçlar şimdi meyve veriyor.

Yine Enezde yazlığımızın bahçesine diktiğimiz ağaçlar zeytin veriyor. Bunu gören komşu sitelerin sakinleri de şimdi zeytin fidanı dikimini bahçelerine yapmaya başladılar.

Bunlar Edirne’de zeytinlikler oluşturulması için verdiğim canlı örnekler. Ancak Devletimizin destek vermesi şartı ile mümkün olabilir.

Edirne’mizde artık iklim şartları zeytin ağacı yetiştirmek için uygun bir hale geldi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.