Hamsi bereketi

Hamsi bereketi
14.01.2020
A+
A-

Havaların soğuması ile birlikte Karadeniz’de bollaşan hamsi Edirne’de hem vatandaşların hem de balıkçıların yüzlerini güldürdü. Balık Pazarı’nda kilosu 5 kilo dan satılan hamsi adeta kapış kapış satıldı.  

Karadeniz’e sahili bulunan Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde denize açılan balıkçılar son günlerde hamsi bereketi yaşıyor. Karadeniz açıklarında serilen çevirme ağlarla kasalar dolusu hamsi çekiliyor. Hamsiler Edirne’nin de aralarında bulunduğu birçok ile kamyon ve TIR’larla gönderiliyor.

5 LİRA

Karadeniz’de yaşanan hamsi bolluğu hem vatandaşın hem de balıkçıların yüzlerini güldürüyor. Edirne’de Balık Pazarı’na dün sabah saatlerinde getirilen yüzlerce kasa hamsi kilogramı 5 liradan satışa sunuldu. Balıkçılara akın eden Edirneli vatandaşlar balıkçıların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Kilo kilo hamsi alan vatandaşlar evlerinin yolunu tuttu.

Balıkçı esnafı  Yasem Eren,vatandaşın ucuza balık yiyeceğini belirterek “Karadeniz İğneada’da balık çıkıyor. Bir hafta on gün kadar sürecek böyle. Hamsi 25 liradan 5 liraya düştü Hamsi. Üç gündür 10 Lira’dan satıyorduk bugün 5 Lira’ya düştü. Yarın ne olacağı belli değil, belki 2,5 Lira’dan bile satabiliriz.  Daha önce isteyene temizleyebiliyorduk şu anda talep çok olduğu için temizleyemiyoruz” dedi.

Vatandaş ise , “Mutluyuz. Hamsi çok ucuz. Çoluk çocuğumuza yedireceğiz. Fazla fazla aldık. Dolabımızda saklayıp çıkarıp çıkarıp yeriz. Ucuz diye fazla alıyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.