Helvacıoğlu, Eğitim Öğretim Yılını Kutladı

Helvacıoğlu, Eğitim Öğretim Yılını Kutladı

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Helvacıoğlu mesajında, çağdaş eğitimin, bireyleri ulusal kültürün zenginlik ve değerini yadsımadan evrensel değerlerle buluşturmayı, geçmişi tanımasına olanak vererek, bugünü ve geleceği konusunda bilinçlendirmeyi amaçladığını belirterek; toplumların, yetenekleri gelişmiş, karşılaştığı yeni durumlara uyum sağlayabilen, karşısına çıkabilecek her türlü engele karşı savaşım verme gücüne sahip, kendini geliştirmesini, düzeltmesini bilen, dengeli, disiplinli, öz denetimi güçlü bireylerle geleceğe güvenle bakabileceklerini ifade etti.

Helvacıoğlu açıklamasına şöyle devam etti;”Ekonomik ve toplumsal kalkınmamızı gerçekleştirerek, çağdaş dünyanın etkin ve saygın üyesi durumuna gelebilmek, ilerlemeye ve geleceğe yönelmiş, aklın ve bilimin öncülüğünü kabul etmiş, sistemli düşünen, tartışan, üreten, barışa, emeğe, insan haklarına inanan, demokratik değerleri her şeyin üzerinde tutan insanı var etmekle olanaklıdır. Bunun için gereken düşünce değişimi ancak, nitelikli eğitimin bir ayrıcalık olmaktan çıkarılması, başarısı kanıtlanmış eğitim programlarının benimsenmesi ve yaygın biçimde yurdun dört bir yanında uygulanmasıyla sağlanabilir.

Cumhuriyet’in çağdaş değerlerine bağlı, hak ve sorumluluklarının bilincinde, Türkçe’yi doğru biçimde kullanan, üretken ve çağdaş becerilerle donatılmış özgür birey, toplumsal gelişmenin öncüsü ve itici gücüdür. Çocuk ve gençlerimizin çağdaş bir eğitim alarak geleceğe hazırlanmaları konusunda toplum doğru bilgilerle yönlendirilmelidir.”

Çocukların dilini, yaşama bakışını, ilgilerini, kısaca geleceklerini önemli ölçüde belirleyen kitapların seçiminde özenli olunması gerektiğine de dikkati çekti. Ders kitaplarının ve öğrencilere önerilen kaynak yayınların uygunluğunun yetkin kişi ve kurumlarca belirlenmesinin, onların gelişimleri yönünden büyük önem taşıdığını vurgulayan Helvacıoğlu, “Bireyler ve toplumlar için yaşamsal yönü bulunan eğitim konusunda yapılan yanlışların özrü olamaz ve giderilmesi olanaksızdır. 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda tüm öğrencilerimize, onlara erdemli birer yurttaş olma niteliği kazandıran, kişiliklerinin gelişmesinde belirleyici olan, yurdumuzun dört bir yanında özveriyle çalışan değerli öğretmenlerimize ve eğitim kadromuza başarılar ve esenlikler diliyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.