Hızlı Tren hızla yaklaşılıyor

Hızlı Tren hızla yaklaşılıyor
10.09.2020
A+
A-

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerini İstanbul’a bağlayacak ‘Hızlı Tren’ projesi son hızla devam ediyor.Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili, Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon Sözcüsü Selahattin Minsolmaz, İstanbul/Halkalı – Edirne/Kapıkule Hızlı Tren Hattı İnşaat Şantiyesini ziyaret etti.

Milletvekili Minsolmaz, İstanbul Halkalı’dan başlayarak, Edirne Kapıkule’de sonlanacak 229 kilometrelik hızlı tren projesinin ihale edilip, temeli atılan Çerkezköy – Kapıkule kesiminin Proje Koordinatörü Ersan Sevinç ile inşaat şantiyesinde görüşerek, proje ve inşaat çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Minsolmaz, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Trakya Hızlı Tren Hattı; Sirkeci’den başlayıp, Halkalı, Kabakça, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Misinli, Lüleburgaz, Babaeski, Havsa güzergâhından Kapıkule’ye varacak. Tekirdağ ve Kırklareli’ne birer kol ayrılacak. Ülkemizin, Bölgemizin ve Ulaştırma Altyapı Bakanlığımızın önemli projelerinden olan Trakya hızlı tren projesinin Çerkezköy Kapıkule bölümü Avrupa Birliği Kredisi ile Halkalı Çerkezköy bölümü Ulaştırma Bakanlığı tarafından finanse ediliyor. Halkalı Marmaray hattıyla da entegre olacak projenin bütünün 2023’te tamamlanması planlanıyor. 229 Kilometrelik hattın 75 kilometresi İstanbul’da planlanırken hattın 40 kilometresi Tekirdağ, 60 Kilometresi Kırklareli, 54 Kilometresi ise Edirne İl sınırları içerisinden geçiyor.

Büyükkarıştıran, Lüleburgaz ve Babaeski istasyonlarıyla en fazla yolcu ve yük istasyonu ilimiz Kırklareli’de olacak. İnşaatı hızla devam eden Trakya Hızlı Tren Hattı’nın koridoru üzerinde; Sivas-Kars Hızlı Tren, Ankara Sivas Hızlı Tren ve İstanbul-Ankara hızlı Tren projeleri de bulunuyor. Önce Edirne’den Kars’a, sonra Londra’dan Pekin’e… İpek Yolu’nu yeniden ve raylı sistemle canlandıracak proje ve alt bileşenlerinin ülkemize ve bölgemize katkısı büyük olacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in “anayurdu demir ağlarla örme ülküsünü”; hızla ve emin adımlarla yerine getiriyoruz hamdolsun.” Haber: Metin KARAKUŞ/KIRKLARELİ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.