İba, “Atatürk’e çok şey borçluyuz”

İba, “Atatürk’e çok şey borçluyuz”
04.12.2019
A+
A-

Türk kadınına seçme seçilme hakkının verilmesinin 85’inci yıldönümü dolayısıyla AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba açıklamada bulundu. İl Başkanı İba; “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkının tanımasının 85’inci yıldönümüne ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizler de siyaseti toplumun yarısını oluşturan kadınlarımız olmadan yapmadık. Yapmayacağız.” Dedi.

rbt

5 Aralık 1934 yılında Türk kadınına seçme seçilme hakkı verildi. O günden bugüne 85 yıl geride kaldı. Türk kadınına seçme seçilme hakkının verilmesinin 85’inci yıldönümünde AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba bir açıklama yaptı.İl Başkanı İba, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi konusunda Atatürk’e çok şey borçlu olunduğunu belirtti. İl Başkanı İba, AK Parti olarak siyaseti toplumun yarısı ile yapılacak bir iş olmadığını kadınların partilerinin önemli bir gücünü oluşturduğunu ifade etti.

Belgin İba; “Partimizde kadın kolları her daim güçlü bir şekilde yol aldı. Bugün başka hiçbir partide böyle bir güç yok. AK Parti Kadın Kolları teşkilatı yurdumuzun en büyük kadın hareketlerinden birisidir. Partimizin girdiği her seçimden zaferle çıkmasında kadınların çok önemli bir rolü bulunmaktadır.” dedi.Kadınların sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi ve toplumsal alandaki konumlarını arttırmak için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, farkındalık yaratma, zihinsel dönüşüm, kadının güçlendirilmesi ve daha birçok alanda kadınların haklarını savunmaya devam edeceklerini dile getirdi.Kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkını veren yasal düzenleme, 1934 yılında Anayasa ve Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılması sonucu gerçekleşti. 5 Aralık 1934 tarihinde görüşülen öneri, 317 sandalyeli Meclis’te, 258 milletvekilinin katıldığı oturumda ve tamamının oyuyla kabul edildi. Böylece kadınlar 22 yaşında seçme, 30 yaşında seçilme hakkına sahip oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.