İl Genel Meclis üyesinden kaçak arazi işgali

İl Genel Meclis üyesinden kaçak arazi işgali

Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz  Erdoğan Hazine Arazisine Tecavüz eden ve aralarında CHP İl Genel Meclis Üyesi Tarım Komisyonu Başkanı Mustafa Üstün’ün de bulunduğu kişilere dur derken savcılığa da suç duyurusunda bulundu.

            Karabürçek Köyünde aralarında CHP İl Genel Meclis Üyesi Mustafa ÜSTÜN’ün de bulunduğu üç şahsın köyde hazineye ait yerleri sürerek buğday ekmesine Kaymakam Erdoğan izin vermedi.

Uzunköprü’de  özellikle köylerde toplulaştırma çalışmaları ile başlayan hazine arazilerine ekim yapılıp kullanılması durumu son günlerde köy muhtarları ile köylü vatandaşı karşı karşıya getirirken, bu durumun yaşandığı köylerden Karabürçek Köyünde Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan yaşanan bu olaya el attı.

Edinilen bilgiye göre ilçeye bağlı Karabürçek köyünde ikamet eden Necip Topçu, Ferihan Girgin ve Mustafa Üstün hazine arazilerine tecavüz ettikleri gerekçesiyle toplam 48 kişi tarafından Uzunköprü Kaymakamlığına şikayet edildi.

Köylüler tarafından şikayet edilen Necip Topçu, Ferihan Girgin ve Mustafa Üstün Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan’ın başkanlık ettiği İlçe Hukuk Şefliği tarafından suçlu bulundu.

Suçlu bulunan bu kişilerin ektikleri arazi eski durumuna döndürülen, hazine adına kayıtlı tarlalar Uzunköprü Milli Emlak Şefliğine teslim edilerek bu kişiler hakkında yasal işlem yapılmak üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirildi.

Şikayete konu olan şahıslardan CHP İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Üstün’ün hazineye ait 20,645 m2’lik tarlanın tamamını sürüp buğday ektiği, diğer şahıslar Necip Topçu tarafından hazineye ait 15,375 m2 tarlanın 14,394 m2 lik kısmının sürülüp buğday ekildiği, yine Ferihan Girgin tarafından 12,404 m2 tarlanın 8,976 m2 lik kısmına sürülüp buğday ekildiğinin tespit edildiği öğrenildi.

Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan’ın başkanlık ettiği İlçe Hukuk Şefliği tarafından suçlu bulunan üç sahıs hakkında verilen karara göre davalılar Mustafa Üstün, Necip Topçu ve Ferihan Girgin’e vaki tecavüzün MEN’ine, Dava konusu kayıtlı tarlaların Uzunköprü Milli Emlak Şefliğine Teslimine, Davalılar Mustafa Üstün Necip Topçu, Ferihan Girgin’in 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 154. maddesi gereğince haklarında yasal işlem yapılmak üzere Cumhuriyet başsavcılığına bildirilmesine ve yapılan dosya masrafının da davalılardan tahsisine karar verildiği öğrenildi.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda Meclis toplantısında  hazine arazileri konusunda da açıklamalar yapan CHP İl Genel Meclis Üyesi ve Tarım Komisyonu üyesi Mustafa Üstün’ün şimdi ise bu konuda Meclis toplantılarında ne gibi bir açıklama yapacağı da merak konusu oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.