İyi Partide Dursunoğlu rahatsızlığı

İyi Partide Dursunoğlu rahatsızlığı
28.08.2019
A+
A-

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde  İYİ Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi Edirne’de Millet İttifakı çerçevesinde CHP’den meclise giren İYİ parti adaylarından Ayhan Murat Dursunoğlu’nun İyi Partiye dönmemesi,partide rahatsızlık yarattı.

İyi Parti Meclis üyeleri Necamettin ATTAY,Duygu ŞENER,Mevlüde BAŞ, Ayhan Murat DURSUNOĞLU ve Ergün DÖNMEZ bilindiği gibi Millet ittifakı kapsamında CHP adayı olarak 31 Mart seçimlerinde meclis üyesi olarak Belediye Meclisine girdi. Ancak tüm çağrılara rağmen Ayhan Murat DURSUNOĞLU dışında tüm üyeler Partilerine dönerken Dursunoğlu’nun CHP’den istifa etmeyip partiye dönmemesi Parti içinde sorun yarattı.

DURSUNOĞLU’NUN İSTİFASINI İSTEDİ

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Ayhan Murat DURSUNOĞLU’nun partiye dönmemesi üzerine meclis üyeliğinden istifasını istedi.

Milletvekili Orhan Çakırlar açıklamasında, “Edirne merkez ilçesinde İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi listesinden Belediye Meclis Üyeliği için 5 aday ve 1 kontenjan adayı belirlemiş ve bu isimleri kamuoyuna ve CHP İl Başkanlığı’na bildirmiş, söz konusu partili arkadaşlarımızın yapılan sorgulamaları sonucu aday olmaya mani bir durum olmadığından dolayı CHP listesinden Belediye Meclisi adayı gösterilmişlerdir.

İYİ PARTİLİ OLARAK SEÇİME GİRDİLER

Seçim sonuçlarına istinaden toplam 6 adayımızdan 5 adayımız Belediye Meclis Üyeliği’ni kazanarak mazbatalarını almışlardır.Bunlar,Necamettin ATTAY ,Duygu ŞENER,Mevlüde BAŞ, Ayhan Murat DURSUNOĞLU ve Ergün DÖNMEZ’dir.

Seçimden sonra İYİ Parti Genel Merkezimizin talimatı ile Cumhuriyet Halk Partisi listesinden Belediye Meclisi Üyesi seçilen arkadaşlarımız CHP üyeliğinden istifa edip, İYİ Partiye tekrar iltihak etmeleri istenmiştir.

Bu arkadaşlarımızın hepsi İYİ Partide görev almış ve İYİ Parti İl Teşkilatımızın teveccühü ile CHP listesinden Belediye Meclis Üyesi olmuştur. Ancak arkadaşlarımızdan birisi halen daha istifa etmiş durumda değildir.  İl Başkanım ve Merkez İlçe Başkanım bahse konu kişi ile görüşerek defaatle istifa etmesi gerektiğinin söylenmesine rağmen bu saate kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etmemiştir.

İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı’nın bu şahsa verdikleri destekten sonra bunları hak etmediğimizi düşünüyorum.

Bahsi geçen kişi Millet İttifakı listesinden seçilmiş olup, CHP’den istifa etmesi halinde bağımsız belediye meclis üyesi olarak görevine devam edebileceğini de biliyorum.

İSTİFA ETMELİ

Bu kişinin zaman kaybetmeden Belediye Meclisi Üyeliği’nden istifa etmesini, aksi halde Millet İttifakı’nın ruhuna ve saygınlığına zeval getireceğini düşünmekteyim.İstifadan dolayı boşalan koltuğa, birinci yedek aday geleceğinden İYİ Parti’ye uyum sağlama noktasında tarafımızca bir sakınca yoktur.

Gerekirse 20. Sırada seçilemeyen Partimizin adayının önünün açılması Edirne’mizin ve Partimizin menfaatine olacaktır. Yeni seçilen üye Belediye Meclisine taze bir kan katmış olacak, Belediye Meclisinin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayacaktır.

PARTİMİZE DÖNMELİDİR

24 Haziran 2018 yılında yapılan Genel Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İYİ Parti’ye gelen 15 saygıdeğer milletvekili görevini ve misyonu tamamlayıp nasıl kendi partilerine döndülerse, yerel seçimlerde de İYİ Parti’den istifa edip Millet İttifakı listesinden Belediye Meclisi Üyesi olan arkadaşlarımız görevlerini ve misyonlarını tamamlamış olup, eksiksiz olarak Partimize dönmelerine CHP örgütü de yardımcı olmalıdır.

SORUMLULARI BAŞKAN GÜRKAN İLE İL BAŞKANI PEKCANLI OLACAKTIR

Her iki parti müşterek hareket ederek beklentimizi açıklığa kavuşturmalıdır. Aksi halde samimiyetsizlik ve ortak yönetim anlayışı Edirne’de bittiği gibi domino etkisi ile tüm Türkiye’deki güç birliğimizi akamete uğratacaktır.

Binaenaleyh CHP Edirne İl Başkanı Sayın Fevzi PEKCANLI ve Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep GÜRKAN bu olayın sorumluları olacaktır. Bu konunun ivedilikle çözüme ulaştırılacağına, CHP tarafından verilecek bu tepkinin de ağırdan alınmayacağına inanıyorum. Bu olayın menfi sonuçlarına başkalarının sevineceğini de hepimizin bilmesi gerekiyor.

Seçim öncesinde İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanları el sıkıştığında hiçbir alanda şahsa bağlı kalmamışlardır. İYİ Parti’nin en uçtaki üyesinden, Genel Başkanımıza kadar yaptığımız tüm ittifak görüşmelerinde ve seçim çalışmalarında kendi partilerimizi değil Türkiye’yi önceledik ve önemsedik. Bizler bu inançla çalıştık. Millet İttifakı sayesinde satranç tahtasındaki en önemli taş stratejik açıdan ve yükselen değer olarak İYİ Parti’dir.

İTTİFAKIN RUHUNA UYGUN DAVRANMALILAR

Anayasamızın ilk dört maddesi ile sorunu olmayan her iki parti ortak paydada buluşmuştur. İYİ Parti olarak ülkemizin menfaatleri için esnekliğimizi ve sorumluluğumuzu her daim  gösterdik. Bu duruşla ittifakın ruhuna uygun davranarak, başta büyük şehirler olmak üzere Edirne’yi de kazanarak milletimizle birlikte tescilledik. Kanaatimce Türkiye’nin geri kalanının kazanılması açısından başlangıçtır ve çok önemlidir.

İYİ Parti olarak bireysel hiçbir beklentimiz, hiçbir çıkarımız yoktur. Bütün meselemiz memleket meselesidir. Sorunların olmadığı bir Türkiye’yi ve Edirne’yi inşa etmek istiyoruz. Her iki partinin de yoğurt yemesi farklı ama mevzu bahis Türkiye ve Edirne olursa beraber yürünür, olmaz ise de boşa kürek çekmeye değmez.

SEÇİM ÖNCESİ VERİLEN SÖZLERİN YERİNE GETİRİLMEDİĞİ SÖYLENİYOR

İYİ Parti Edirne İl Başkanımız Sayın Ekrem DEMİR’in çok tecrübeli bir siyasi geçmişe sahip olmasından dolayı bu konuda sabırlı ve itidali davrandığını da biliyorum. Ne var ki, Edirne sokaklarında gezerken seçim öncesi verilen sözlerin tutulmadığı ve hiçbir şeyin değişmediği noktasında had safhada şikayetler duyulmaktadır. “Edirne’yi beraber yöneteceğiz” sloganı sözde kalmamalı bir an önce gereği yapılmalıdır.

ÜZERİME DÜŞENİ YAPACAĞIM

Belediye Meclisinde oluşturulacak komisyonların bir önceki sene 5 üyeden oluştuğunu bilmekle beraber, bu sene de 5 üyeden oluşacağını kanunun buna cevaz verdiğini Belediye Başkanı tarafından İl Başkanıma bildirilmesine rağmen 3 üye ile (2 CHP + 1 AKP) olması bizlere karşı bir güvensizlik mi var? Sorusunu akla getirmiştir. Tüm bu gelişmeler yaşanırken İl Başkanım tarafından, tarafıma detaylı bilgi verilmiş olup olaylara tamamen vakıf olmuşumdur.

Bu uzun metni mümkün olduğunca itidalli ve yapıcı bir dil ile yazmaya çalıştım. Olur da dozumu ayarlayamadığımı düşünen kişiler olursa lütfen bana bildirsinler.

Bu vesile ile Edirne’mize, ülkemize ve demokrasiye en iyi hizmeti vermeye, ilkeli siyaset ve sorumluluklarımızdan taviz vermeden üzerimize düşeni de fazlasıyla yapacağımıza kimsenin şüphesi olmasın”dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.