“Kadın insandır”

“Kadın insandır”
05.12.2019
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne Kadın Kolları Başkanı Semra Çule, 5 Aralık tarihinin, Türk kadınının en müjdeli, en kutlu ve en gururlu yıldönümü olduğunu söyledi. MHP Edirne İl Başkanı Semra Çule, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümünü kutladı. Çule, öncelikle kadınların bu güzel gününü kutladı. Kadınların eşit şartlarda birey olmalarını sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir defa daha saygıyla andı ve şunları söyledi: “5 Aralık Türk kadınının en müjdeli, en kutlu ve en gururlu yıldönümü. Demokrasimiz adına milat olan kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği bugün, kadına ait yıl dönümlerinin en şanlısı, en derin anlamlısı, en birliği içinde taşıyanı, kadını hak ettiği yere Avrupalılardan daha önce taşıyan Türk milletinin kadına verdiği önemin altına atılmış en önemli imza.

83 yıl önce Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk eşsiz zekâ ve öngörüsü ile bunu bilmiş, Türk kadınlarına duyduğu güven, kadın – erkek eşitliğinin kabulünde temel oluşturmuş ve 5 Aralık 1934’te de Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vermiştir.Batıda kadının adının olmadığı bir dönemde, İngiltere, İsviçre, İtalya gibi medeniyetin beşiği sayılan ülkelerde dahi bahsedilmeyen seçme ve seçilme hakkı ilk Türk kadınlarına verilmiştir. Bu da elbette Türk kadınlarına haklı bir gurur yaşatmaktadır. Bilimde, tıpta, edebiyatta, sanatta, siyasette ve daha birçok alanda Türk kadınları başarı ile adlarından söz ettirmiştir.Atatürk’ün açtığı bu yolda bugün kadına bakış açısını hayatın her mecrasında normalleştirmek zorundayız. Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin vurguladığı gibi “En başta ve her şeyden önce kadın insandır. Elbette insan olmaktan kaynaklanan tüm hak ve mükâfatlara da sahip olacaktır. Bir ülkenin gelişmişlik ölçüsü, bir çağın medeniyet seviyesi ilk önce insanlık onuruna duyulan samimi hürmet ve sadakate bağlıdır. Kadınlık onurunu insanlık onurundan ayrı tutmak, ayrı düşünmek, apayrı bir kategoride ele almak söz konusu değildir.Ekonomide, siyasette, sosyal bünyede yaşanan sorunların çözümü ancak inanmış Türk kadınındır. Milletçe içinde bulunduğumuz dehliz ne kadar derinlerde olursa olsun, kadını hak ettiği yere taşıyacak olan tarih, şuur ve birikim yine milliyetçi-ülkücü kadınlardır.

Aydınlık geleceğimizin hazırlanmasında büyük emekleri olan, “Mutlu Kadın Huzurlu Türkiye” anlayışımızın yapı taşı olan kadınlarımızın bu güzel gününü kutluyor, Kadınlarımızın eşit şartlarda birey olmalarını sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.