Kadın Pazarı gözünü E-Ticarete dikti

Kadın Pazarı gözünü E-Ticarete dikti
09.06.2020
A+
A-

TOBB Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Pazar günleri Cumartesi pazarında açılan  Kırsalın Doğal Köy Pazarı Üretici Kadınlarının katılımıyla ETSO’da basın toplantısı düzenlendi.

 Düzenlenen toplantıda Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından katılımcılara hijyen konusunda seminerde verilirken, S.S Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Kırsalın Doğal Köy Pazarı Üretim ve İşletme Kooperatifi hakkında katılımcılara bilgi verildi. TOBB Batı Marmara Bölge Temsilcisi Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan’da  E- Ticaret le büyümeyi hedeflediklerini ve 14 Haziran’da tüm hijyen koşullarına uyarak verilecek izinle pazarı açmayı hedeflediklerini söyledi.

“15 KİŞİ BAŞLADIĞIMIZ PROJEDE 150 KADIN VAR”

TOBB Batı Marmara Bölge Temsilcisi Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan” 2007’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği önderliğinde kurulan kadın girişimciler kurulu olarak amacımız kadınları ekonomiye kazandırmaktır. Bireyler olarak dünyada sanayileşmemizi takip ediyoruz. Olduğumuz yörede yöresel ürünlerin rağbet gördüğünü biz de 2015’te kadın girişimciler olarak seçildikten sonra 15 kişilik grubumuzla aldığımız bir karar oldu. Bu karar rol model girişimci olmaktır. Pazarın kurulması kolay olmadı. 28 merkez köye ve muhtarlarına tek tek giderek görüşmeler yaptık ve projemizi taslak olarak sunduk. Çok yerden olumlu cevap aldık, çok yerden de bu iş olmaz bacım bizim kadınlar köyden dışarı çıkmaz cevabını aldık. Çalıştığın bir projede hedef vizyon varsa gittiğimiz köylerde köy muhtarının oluşturduğu toplantılarda kadınlarımızı ziyarete gittiğimizde bizim yanımızda yer aldılar ve destek verdiler. Bu zaman içinde bir köye 9 kez gittiğimizi biliyoruz. Ama her güzel şey zaman içinde zor olduğunu biliyoruz önemeli olan zoru başarmaktır. 15 kişi il başladığımız projede bugün 150 kadın var. Daha çok talep görmeye başladık. Her geçen gün daha sağlıklı ve hijyenik olarak hareket ediyoruz. Bundan dolayı tek tek incelemeler yapıyoruz. Evini ve çalışma koşullarını sağlıklı olup olmadığına bakıyoruz. Gönüllü kadın girişimcilerle birlikte form dolduruyoruz. Valimiz Ekrem Canalp, Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a çok teşekkür ediyorum. Başkanımız Recep Gürkan Kadının olduğu yerde Trakya bölgesinde benim güvenim sonsuzdur diyerek projemizin kapağını bile açmadan onay verdi”dedi.

“SANAYİLEŞMEDEN EL EMEĞİ GÖZ NURU ÜRETİMİ YAPMAK ÇOK ÖNEMLİDİR”

Bu projenin kadınların emeği olduğunu söyleyen Elmas Aslan “Kullanılan örtüler ve önlükler ticaret borsasından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Kuşlar sürülerle uçar biz de açıldığımız günden bu yana sürü olduk. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Edirne ziyaretinde pazarımıza uğrayıp alışveriş yapması bizler için gurur kaynağı oldu. Bu demektir ki 81 ilde örnek teşkil ediyoruz. Edirne Ticaret odası kendi iline kendi kadınına yoldaş oldu, hedef gösterdi. Dünya Kadınlar Günü’nde Cumhurbaşkanı ve değerli eşi hanımefendiden kadın girişimciler adına plaket aldık. Bu Edirne’mizin plaketidir. Bu projeden ne yapılırsa yapılsın bu kadınların emeğidir. Biz sadece yol göstericiyiz. Tüm kadınlara teşekkür ediyorum. Edirne esnafı da pazarımızı ziyaret ettiği zaman desteklerini esirgemedi. Pazarımızda çok üst seviyede hijyen, uyulması gereken kurallar ve ambalajlar gramajlar konusunda hassasiyet gösterdik. Edirne esnafı bu pazarın müşterisi oldu. Bu büyümede esnafların da çok büyük katkısı oldu. Bizim amacımız üretmektir. Kurallara uyum sağlayarak çalışmalarımızı sürdürdük. Bir kadın gramajına uygun şekilde üretim yapmalıdır. Bunun kontrolünü sağladık. Sanayileşmeden el emeği göz nuru üretim yapmak çok önemlidir. Valimiz ve belediye başkanımız her zaman pazarımızı ziyaret ederek alışveriş yapmıştır. Siyasiler ve milletvekilleri de aynı şekilde. Bir pazara bürokrasi geliyorsa bilin ki doğru üretim yapılıyor. Gastronomide Recep Gürkan’ın desteğini gördük. Edirne serhat ve çok şanslı bir şehir. Amerika’dan sonra Dünyanın 2’inci büyük gümrüğünü temsil ediyoruz. Yunanistan ve Bulgaristan ile sürekli irtibat halinde oluyoruz. İlçeler, iller aynı şekilde 4 senedir çok büyük destek verdi”dedi.

 “14 HAZİRANDA PAZARIMIZI AÇMAYI PLANLIYORUZ”

Hijyen tedbirleri ile belediye tarafından çıkan izin sonrası pazarı açmayı planladıklarını söyleyen Aslan” Kovid-19 tedbirleri kapsamında pazarımız 19 Nisan tarihinde doğal ürünler pazarımızı kapatmıştık. Salgınla mücadelede başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok bürokratların emeği geçti. Mücadelede şuanda 9-10’uncu sıradayız. Hijyen, temizlik ve sosyal mesafeye çok önem veriliyor. Bunları koruduğumuz sürece Kovid bize ulaşamaz, yanımızdan geçemez. Pazarımız bundan sonra kaldığı yerden devam edecek. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Borsası koordinatörlüğünde, Belediye başkanımız bize yer tahsisinde bulundu. 10 Haziran Çarşamba belediye başkanımızla görüşme yapacağız. İnşallah 14 Haziran 2020 tarihinde pazarımızı açmayı düşünüyoruz. 2015’te kurulduk ama bugün doğum günümüz çünkü kooperatif oluyoruz. Bundan sonrası için hayırlısı olsun”dedi.

Programa katılan Edirne İl Sağlık Müdürlüğü görevlisi Uzman. Dr. Esin Seçgin Sayhan iş yerleri için kontrollü sosyal hayat hakkında sunum yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.