Kadınlar şiddete karşı bir araya geldi

Kadınlar şiddete karşı bir araya geldi
26.11.2019
A+
A-

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla farkındalık etkinlikleri düzenlendi.

Etkinliklerde Saraçlar Caddesi’nde kadınlar mor ve siyah balon uçurdu. AK Parti Edirne Kadın Kolları ise turuncu renkte dövizlerle kadına karşı şiddete dikkat çekti.Kadın dernekleri tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında kadınlar, “Anneler ölmesin”, “Kadına değil, şiddete karşı el kaldırın”, “Kadına yapılan şiddet suçtur” dövizlerinin yanı sıra mor ve siyah balonlar taşıyarak, Edirne Belediyesi önünden Saraçlar Cad

desi’ne kadar yürüdü. Düdük çalarak kadına yönelik şiddeti protesto eden grup adına açıklama yapan Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAMEDER) Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Bodur, kadına şiddetin insan hakları ihlali olduğunu söyledi. Kadına yönelik şiddetin

önlenmesi için cezaların ağırlaştırılması gerektiğini ifade eden Bodur, “Şiddeti zihniyet değişikliği önler. Kararlı bir devlet politikasıyla ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ yolunda zihniyet değişikliğinin sağlanması gerekmektedir.” dedi. Şiddetin son bulmasının toplumsal barışı ve refahı getireceğini belirten Bodur, kadına şiddet sona erene kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından mor ve siyah balonlar, kadına şiddet konusunda farkındalık oluşturmak için uçuruldu. Etkinlikte, şiddete karşı durulması gerektiğine vurgu yapan tiyatro oyunu sahnelendi.

AK PARTİLİ KADINLARDAN ŞİDDETE ‘DUR’

Öte yandan AK Parti Edirne Kadın Kolları tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenlendi. Turuncu renkte dövizler taşıyan kadınlar, kadına karşı şiddete dikkat çektiler. “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla AK Parti Edirne Kadın Kolları tarafından etkinlik düzenlendi.

Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen AK Partili Kadınlar ellerinde “Sesimizi Sen De Duy”, Kadın Allah’ın Emanetidir!”, “Kadın Güçlenirse Toplum Güçlenir”, “Aile Güçlenirse Birey Güçlenir” “Sevgi Şifadır” yazılı turuncu renkteki dövizlerle kadına şiddete ‘dur’ dedi. AK Parti Edirne Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce, burada yaptığı açıklamada, 17 yılı aşkın iktidarları döneminde, her daim ortaya koydukları samimiyet ve sorumluluk bilinciyle bu derinden kanayan yaraya derman olmaya çalıştıklarını belirterek, “Kadınlara karşı ayrımcılık ırkçılıktan beterdir’ diyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli hanımefendinin, her platformda göstermiş oldukları samimi duyarlılıkları milletimizin malumlarıdır.

Yıllardır sürdürdükleri kapsamlı mücadeleler ile kadına ve aslında insana yakışır hak ve adaletin tesisinde büyük kazanımlar elde edilmiştir. Bu dönem içinde, gerek partimiz gerekse kurulan tüm hükümetlerimiz ve özellikle de kadından sorumlu bakanlarımızın tavizsiz mücadeleleri ve saygın çabaları apaçık ortadadır” dedi. Bugüne kadar kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili yapılmış yasal düzenlemelerle kadınların ekonomi, siyaset, bilim ve eğitimde güçlendirilmesine önemli katkılar sağlandığına dikkat çeken İ nce, “Hal böyle iken her “kadın” konusu gündeme geldiğinde veya acı bir hadise yaşandığında devletimizle dayanışma yerine bir takım çevrelerin, bu meseleyi istismar etmeleri, kendi çirkin siyasetlerine malzeme yapmaları da bir başka hakikattir.

Dolayısıyla biz bugün öncelikle herkesi genel geçer açıklamalar yapmak yerine Samimiyetle davet ediyoruz. Yaşanan acıların, ilkelliklerin, cehaletin yurdumuzda ve dünyanın her yerinde son bulması için kadınlar ve erkekler olarak, hep birlikte gerçek anlamda bir dayanışmaya davet ediyoruz. Lafola beri gele türden açıklamalardan bıktık. Bir annenin, bir genç kızın ya da sadece bir insan olarak, yaşama savaşı veren mazlum bir kadının, köşesinde Allah’a yakarırken, bir başkasından yardım dahi alamadan can vermesi hiçbir siyasete malzeme yapılamaz. Söz konusu bir insanın yaşamı olduğunda, siyaset dahil her şey ayaklarımızın altındadır.

Biz Ak Partili kadınlar olarak önce İnsanız, sonra Kadınız. Dünyadaki hiçbir kazanım, güç veya makam bir kadının yaşam hakkından daha değerli olamaz”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.