Kan stoklarında düşüş

Kan stoklarında düşüş
06.05.2020
A+
A-

Korona salgını sürecinde kan bağışlarında azalma yaşanırken, Ramazan ayının da girmesiyle kan stok sayısı kritik seviyede düşüşe geçti. Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Dedemehmet, “Kan sürekli ihtiyaç” dedi ve 18 ile 60 yaş arası sağlıklı bireyleri bağışa davet etti.

            Edirne Kızılay Kan Merkezi Rmazan nedeni ile her gün 16.00 – 24.00 saatlerinde kan bağışı kabul ediyor. Ekipler ilçelerde de çalışmalarını sürdürüyor. Korona virüsü salgını nedeni ile kan bağışında ciddi azalma yaşanırken, kan stok sayısı da kritik seviyede düştü. Merkez Müdürü Dr. İbrahim Dedemehmet, “Kan sürekli ihtiyaç” vurgusunu yineledi ve şunları söyledi:”Çalışmalarımız Ramazan ayı boyunca devam ediyor. Kan bağış merkezimiz haftanın 7 günü açık. Ramazan dolayısıyla 16 ile 24 saatleri arasında kan bağışı kabul ediyoruz. Ayrıca Perşembe günü Uzunköprü ve Cumartesi günleride Keşan’a ekip açıyoruz.

            Covid 19 salgını nedeni ile kan bağış sayılarında ciddi bir azalma oldu kan stok sayımız kritik seviyeye düştü. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaç. Hergün trafik kazaları acil ameliyatlar yoğun bakımda yatan hastalar için kan ihtiyacı oluyor. Bu nedenle 18 ile 60 yaş arası sağlıklı tüm bireyleri kan bağışına davet ediyoruz.

            Kan merkezleri sağlıklı insanların gelip kan bağışında bulunduğu yerlerdir. Belirli aralıklarla sürekli dezenfektan işlemleri yapılıp sosyal mesafeye uygun olarak bütün önlemleri alıyoruz. Bu konuda bağışçılarımızın bir endişesi olmasın.

            Dünya olarak zor günlerden geçtiğimiz bu pandemi döneminde her zamankinden daha fazla kan bağışına ihtiyacımız var ve tüm halkımızı kan bağışına davet ediyorum.”

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.