Kavacık OSB için halkta, bilirkişi de hayır diyor

Kavacık OSB için halkta, bilirkişi de hayır diyor
06.07.2020
A+
A-

Uzunköprü’ye bağlı Kavacık Köyü’nde yapılmak istenen Organize Sanayi Bölgesi projesine karşı köy halkı da bilirkişi raporu da “HAYIR” diyor..Uzunköprü’nün Kavacık köyünde  yapılmak istenen Kavacık Karma OSB için Köy halkının Danıştay 6’ncı Dairesi’ne başvurmasının ardından bölgede mahkeme kararıyla bilirkişi keşif ve incelemesini gerçekleştirmiş ve bilirkişi görüşünü hayır şeklinde açıklamıştı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na iletilen itirazlara rağmen görüşlerinin dikkate alınmadığını belirten köy halkı, ‘Köyümüzde OSB istemiyoruz’ diyerek, isyan etti.

Edirne Tabip Odası’nda düzenlenen açıklamaya köy halkının yanı sıra dava tarafları ve Avukat Bülent Kaçar da katıldı. “GÖRÜŞLER DİKKATE ALINMADI” Bilirkişi Heyet Raporu’nun açıklanmasıyla birlikte köy halkı adına açıklama yapan Avukat Bülent Kaçar, projenin Trakya Bölge Planı’na aykırı olduğunu dile getirerek, “Yüzlerce Kavacık köylüsü neden köylerine, göletlerine, meraya, tarım alanlarına, cevizliklerine, tümülüslerine bitişik Organize Sanayi Bölgesi kurulamayacağını anlatan gerekçeli yazılı itirazlarda bulundular. Ancak halka ve hakka hizmet için görev yapması beklenilen Bakanlıklar Kavacık köylülerinin bu haklı ve gerekçeli feryatlarını duymadılar. Müvekkilim Mehmet Günay ve Kavacık köylüleri köylerini, topraklarını, ormanlarını, su varlıklarını korumak için hukuksal ve toplumsal mücadeleyi örnek bir dayanışma ile büyütüyorlar. Kavacık Köy Muhtarlığının ve S.S. Kavacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin müdahil olduğu bu davayı Kavacık köy halkı açtığı diğer iptal davalarıyla sahiplenmektedir. Bilim OSB projesinin hukuksuzluğunu kanıtlarıyla ortaya koymuştur” dedi.

“KAMU PARASINI ÇARÇUR ETMEKTİR”. Bilirkişi raporunun proje için bilime aykırı olduğu yönünde görüş verdiğini de vurgulayan Kaçar, “Mart ayında Danıştay 6. Dairesince yapılan keşfe katılan Şehir Plancısı üç akademisyen tarafından oy birliğiyle hazırlanmış 23 sayfalık ortak bilirkişi raporuyla hukuksuzluklar ve Trakya Bölge Planına aykırılıklar bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bilirkişi raporu ile korunması gereken toprakların üzerine Organize Sanayi Bölgesi planlaması yapmanın davalı Bakanlığın 2009 yılında ilan ettiği Trakya Bölge Planına ne kadar çok sebeple aykırı olduğu da kanıtlamıştır. Kavacık köylülerine rağmen Kavacık köyüne ısrarla OSB kurmaya çalışanların bu bilimsel bilirkişi raporuna ve bilime saygı gereği, Kavacık köy halkının istemediği Karma OSB planlamasından vazgeçmelerini, daha fazla kamu parasını gereksizce harcamamalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.Açıklanan bilirkişi raporunun ardından yürütülecek süreçle ilgili de bilgi veren Kaçar, “Bilirkişi raporuna tarafların itirazları olacaksa Danıştay 6. Dairesi durumu değerlendirecek. İtirazların ardından Danıştay 6. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermesini bekliyoruz. Akabinde yine iptal ile bu davanın sonuçlanmasını bekliyoruz” diye konuştu. “YAŞAM HAKKIMIZI SAVUNACAĞIZ”.Davaya müdahil olan S.S. Kavacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Evren Gören, “Doğduğumuz ve büyüdüğümüz topraklarda hayvancılık yaparak geçimimizi sağlamaktayız. Köyümüzün kalbine konulmak istenen ve her türlü tehlikeye açık olan bu karma sanayi bölgesi, köylümüzün geçim kaynağını dahi elinden alıp köyümüzü bitirecektir. Bizlere yaşam alanı dahi bırakmayan bu projenin kabul edilmesi mümkün değildir. Projenin yer seçiminden süreç yönetimine kadar her şeyiyle bilime aykırı olduğu bilirkişi heyetinin ortak kararı ile ispatlanmıştır. Hukuk ve adalete olan inancımızla köyümüzü, yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Köy halkı adına söz alan Filiz Bilgin ise, 2 yıldır hukuk mücadelesi verdiklerini belirterek, şöyle dedi: “Bizler cumhuriyetimizle yaşıt 1924 mübadele göçmeni ata mirası topraklarımızda tarım ve hayvancılıkla yaşamını sürdüren Kavacık köy halkıyız. Köyümüzün hemen dibinde kurulmak istenen karma sanayi bölgesi projesine karşı iki yıldır sürdürdüğümüz haklı hukuk mücadelemizde Danıştay 6. Dairesi’nin atamış olduğu alanında uzman kişilerin hazırlamış oldukları raporda köyümüzde kurulmak istenen karma osbnin doğaya, çevreye ve bizlere yaşam hakkı tanımadığı açıkça belirtilmiştir. Bilirkişi tarafından da haklılığımız nihayet gün yüzüne çıkmıştır. Bilimin haklı bulduğu taleplerimizin Türk adaleti tarafından da haklı bulunmasını bekliyoruz” “BİLİRKİŞİ PROJEYİ AYKIRI BULDU”. Bilirkişi raporunda bölgenin geçim kaynaklarından, köy halkının sağlığına kadar geniş bir etki yaratacağı ifade edilirken, özetle şu ifadelere yer verildi: “Trakya bölgesindeki aşırı sanayi büyümesinden kaynaklı olarak tarımsal ve doğal alanların kaybedilmesi ve yer altı sularının azalması ve kirlenmesinin engellenmesi yönündeki temel plan stratejileri dikkate alındığında, çevre düzeni planının ana kararlarını, özellikle koruma-kullanma dengelerine ilişkin kurguyu ve dolayısıyla plan bütünlüğünü olumsuz etkilediği nedenleriyle projenin Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planında belirlenen genel ilke ve esaslara aykırı olduğu görüşündedir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.