Kentin Sahibi olmak için; Mahalle Meclisleri

Kentin Sahibi olmak için; Mahalle Meclisleri
03.10.2019
A+
A-

Edirne Kent Konseyi,6 Ekim Pazar günü eski elektrik fabrikasında düzenleyeceği toplantıyla mahalle meclislerini oluşturacak.

EKK’ dan yapılan açıklamada, “Edirne Kent Konseyi olarak 25 Mayıs günü yaptığımız seçimli genel kurulda alınan karar gereğince kentimizde Mahalle Meclisleri oluşturma çalışmalarına başladık. Genel Kurul kararlarımız hakkında Belediye Meclisi üyelerimiz de bilgilendirilmişti. Yaptığımız görüşmeler sonucunda 6 Ekim Pazar günü saat 12.00′ de eski elektrik fabrikası diye anılan Belediye Kültür Merkezi’nde Mahalle Meclisleri oluşturulması konulu bir toplantı düzenlemekteyiz.

Yerel yönetimler demokrasinin beşiğidir. Yerelde demokratik işleyişi sağlayabilmek için ise katılım önemlidir. Yerel yönetimlere katılımın en önemli ayağı Mahalle Meclisleridir. Mahalle Meclislerini oluşturmuş kentlerde yerel idareci daha rahat ve kapsayıcıdır. Aynı zamanda işleri de kolaylaşır.Edirne’mizde geç kaldığımız Mahalle Meclisleri oluşumunda neleri, nasıl, kimlerle yapacağımızı anlayabilmek için kentlerinde Meclislerini oluşturan Bursa Nilüfer ve Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyleri başkanları deneyimlerini paylaşacak. Bizler de Belediyemiz ile birlikte kendimize özel ilişkilerimizi ve yöntemlerimizi de ekleyerek Edirne Mahalle Meclislerini oluşturabiliriz.

Geçmiş yıllarda kentlerinde Mahalle Meclisleri kurmayı başarmış olan Bursa Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ile Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru konuşmacı olarak katılacaktır. Ayrıca bu konuda incelemeleri olan akademisyenlerin de katılacağı toplantıya Edirne Belediye Başkanının davetlisi olarak Odunpazarı Belediye Başkanı ile Bursa Nilüfer eski Belediye Başkanının da katılması beklenmektedir.Kentimizde bir ilk olacak bu çalışmaya katılabilmek ve kentli hakları kapsamında üzerimize düşecek görevleri anlamak için 6 Ekim Pazar günü saat 12.00’de ilgilenen tüm kentlilerimizi toplantıya bekliyoruz”denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.