Keşan Belediyesinden Hayvanları Koruma Günü

Keşan Belediyesinden Hayvanları Koruma Günü
05.10.2020
A+
A-

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında 4 Ekim 2020 Pazar Günü Keşan Belediyesi tarafından Cennet Bahçesi’nde bir etkinlik düzenledi.

Saat 13:00’da başlayan etkinliğe Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile birlikte Edirne AK Parti Milletvekili Sn. Dr. Fatma Aksal, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanları, Belediye Başkan Yardımcısı Veteriner Hekim Mahmut Yıldırır, KE-HAYKO yönetimi ve hayvansever vatandaşlar katıldı.

İlk olarak Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Veteriner Hekim Mahmut Yıldırır konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Konuşmasında şu sözleri kayıt etti: “Keşan Belediye Başkanlığı olarak sadece 4 Ekim’de değil yılın her günü sahipsiz sokak hayvanlarının refahını tesis etmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Sahipsiz sokak hayvanları sahipsiz değil tüm Keşan halkınındır. Sokak hayvanlarını korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, onların daha iyi koşullarda beslenmelerini, barınmalarını sağlamak, yıllardır hayvanlara karşı yapılan haksızlıklardan kötü muameleden korumak ve toplum bilinci oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Tüm bireylerin hayvanları sevme zorunluluğu yoktur. Ancak her medeni insan gibi hayvanlarında hakları olduğunu bilerek saygı göstermeliyiz. Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü 2005 yılından bu zamana kadar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve uygulama yönetmeliği esaslarına göre çalışmalarını sürdürmektedir. Müdürlüğümüz sahipsiz sokak hayvanlarının kontrolsüz üremelerini önlemek, tedavi etmek, kuduz hastalığına karşı aşılama ve koruyucu hekimlik yapmaktadır. Keşan Belediyesi ve mücavir alanlarında bugüne kadar 5600 civarında sahipsiz sokak hayvanı rehabilitasyonunu (Kısırlaştırma, kuduz, iç parazit, dış parazit aşıları, küpe, mikroçip ile işaretleme vb.) gerçekleştirmiş olup, doğal yaşama bırakılmıştır. Daha sonralarında doğal yaşam alanlarında takipleri yapılarak destek sağlanmıştır. Hayvanlar oyuncak ya da eşya değildir. Hayvan sahiplenirken sorumluluk üstlenildiği, sıkılınca sokağa bırakılarak sorumluluktan kaçılamayacağı unutulmamalıdır. Müdürlüğümüz Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevinden hayvan sahiplenenlere köpek veya kedi evi ile mama, aşı desteğinde bulunulacaktır. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Kutlu Olsun.”

Sokak hayvanlarının Keşan Belediyesi ile emin ellerde olduğunun altını çizen Mustafa Helvacıoğlu: “Bilindiği üzere bu günün amacı; dünyada, insanlardan başka canlıların da olduğunu anlamak, onların yaşam alanlarına saygı duymak ve müdahale etmemek konusunda farkındalık oluşturmaktır. Ben öncelikle; Dünya Hayvanları Koruma Günü’nün; bu konudaki farkındalığa katkıda bulunmasını diliyorum. Bu hususda; ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak sorumlulukları bulunduğunu önemle hatırlatmak isterim. Can dostlarımıza, hak ettikleri değeri vermenin en önemli adımı, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamaktan geçiyor. Onların mutluluğunun bizim mutluluğumuza katkı sağlayacağını asla unutmamalıyız. Biz bu kapsamda; şehrimizdeki tüm canlıların yaşam şartlarını, daha da iyileştirmek için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Keşan belediyesi olarak biz hayvansever bir belediyeyiz. Keşan Belediyesi olarak son dönemde konu ile ilgili önemli gelişmelere imza attık. Küçük dostlar diye tabir ettiğimiz sokak hayvanlarımıza 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Veterinerlik hizmetleri müdürlüğümüz bu konuda özveri ile çalışıyor. Paşayiğit’te, 72 dönümlük bir alanda yapımı devam eden bakımevimiz tamamlandığında, daha da fazla sokak hayvanı için hizmet üretebileceğiz. Ayrıca sahipli hayvanlar ile ilgili de hayvanseverlerimiz için çok güzel bir park ve eğitim alanı planlaması yapıyoruz. Yine aynı kapsamda; at arabalarının motorlu araçlar ile dönüşümü ile ilgili Türkiye’ye örnek olacak bir projeye imza attık. Son olarak, çok daha önemli bir konuya değinmek istiyorum; bakımevi, tedavi, mama desteği, kısırlaştırma, sahiplendirme ve ameliyat sayıları konusunda da bölgenin en faal belediyesiyiz. Mücavir alanlarımız dahil, yıllık 15 ton mama desteği,750 ameliyat ve yüzlerce can dostumuzun da tedavilerini gerçekleştirdik. 50 sokak hayvanını sahiplendirdik. 42 beslenme ve su odağı ile de sokakta yaşayan canlılarımıza desteğimizi sürdürüyoruz. Eğer vatandaşlarımız sokak hayvanı sahiplenmek istiyorsa sınırsız mama ve kulübe desteği sağlıyoruz. Tekrar altını çizerek ifade etmek istiyorum,<can dostlarımız sokak hayvanları,  Keşan Belediyesi ile emin ellerdedir> Bu düşüncelerle; her canlının yaşam hakkı olduğu idraki içinde hayvanları koruma gününün onlar için yapılacak daha nice güzel çalışmalara zemin oluşturmasını diliyorum.”

Mustafa Helvacıoğlu’nun ardından Edirne AK Parti Milletvekili Sn. Dr. Fatma Aksal günün anlam ve önemini ifade eden bir konuşma yaptı. Konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Keşan Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik yaptığı çalışmalar beni çok memnun etti. İnşallah bizde elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Bizim nasıl yeryüzünde yaşama hakkımız varsa hayvanlarında aynı hakları var. Bizim inancımıza göre hiçbir canlı sebepsiz yaratılmamıştır. Ağacı, bitkiyi, hayvanı sevmeyen insanı da sevemez. Bu konuda belediyelere büyük sorumluluk düşüyor. Ama tabiki meclisimize düşen sorumluluklarda var. Türkiye’de hayvanların yaşama ve doğanın onlara tanıdığı hakları kullanma konusunda 2004 yılında bir kanun düzenlendi. Ancak zaman içinde gerek uygulamada gerek anlayışla birlikte bu kanun yetersiz kaldı. İnşallah yakın zamanda meclisimizden hayvan haklarını koruyan yeni bir kanun geçireceğiz. Bu yeryüzü hepimize yeter. Tekrardan Hayvanları Koruma Günü’nün kutlu olmasını diliyorum.”

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.