Keşan Belediyesi’nden Trakya Üniversitesi’ne Teşekkür…

Keşan Belediyesi’nden Trakya Üniversitesi’ne Teşekkür…
22.06.2020
A+
A-

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, koronavirüsle mücadele kapsamında kendilerine verdikleri destekler nedeniyle Trakya Üniversitesi’ne bir teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Edirne ve ilçeleri başta olmak üzere, kentin ve bölgenin dezenfektan ihtiyacını karşılamak için Trakya Üniversitesi’ne ait laboratuvarlarda üretim yapan Kimya Bölümü öğretim elemanları ile bir araya gelen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ardından Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Trakya Üniversitesi Çevre ve Enstrümental Laboratuvarı’nda incelemelerde bulunarak, Kimya Bölümü Öğretim Üyesi, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz’dan, üretimle ilgili bilgi alan Mustafa Helvacıoğlu, koronavirüs sürecinde büyük özveri ile çalışan akademisyenlere teşekkür etti. Ziyaret kapsamında, Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ile bir görüşme gerçekleştiren ve Kimya Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Şebnem Selen İşbilir, Prof. Dr. Çiğdem Batıgöç, Prof. Dr. Dilek Bakırcıoğlu ile Arş. Gör. Dr. Ali Osman Karatavuk’a teşekkür plaketi takdim eden Mustafa Helvacıoğlu, Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi’nde gerçekleşen buluşmanın ardından, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile bir araya geldi. Söz konusu ziyarette, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ve Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen de eşlik etti.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, salgın sürecinde ortaya çıkan çabaların, devletin ve çeşitli meslek gruplarının katkılarıyla gerçekleşen topyekûn bir mücadele olduğuna dikkat çekerek, mücadelede emeği geçen herkese teşekkür etti. İçerisinde bulunulan zor günlerin; alınacak tedbirler, yapılacak çalışmalar ve birlik, beraberlik içerisinde dayanışma ile aşılacağının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi olarak, devletin koronavirüsle mücadelede ortaya koyacağı her türlü çabayı, sonuna kadar destekleyeceklerini belirtti.

Görüşmede, bir şehrin gelişmesinde üniversitenin çok önemli bir faktör olduğunu ve Trakya Üniversitesi’nden daha da fazla yararlanmak istediklerini belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve ekibi ile birlikte çalışarak, Keşan’ı farklı bir şehir haline getirecek adımları birlikte atmak, üniversitemizi ve ilçemizi daha da ileriye taşımak istiyoruz. Bu anlamda birçok alanda, üniversitemizden öğreneceğimiz çok şey var. Üniversitemiz, her ortamda şehrin sorunlarıyla ilgilenmeye, çözüm önerileri sunmaya devam ediyor. Bizler bu vesileyle, dünya ve ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde, dayanışma ve yardımlaşmanın en güzel ve anlamlı örneğini göstererek, koronavirüsle mücadelemize yaptığınız dezenfektan ve ilaçlama ürünü desteğinizi takdir ile karşılıyor, gücümüze güç katan bu duyarlı davranışınız dolayısıyla Belediyemiz ve Keşan halkı adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Keşan, paydaşlarından aldığı destek ve sahip olduğu sinerji ile büyümeye ve gelişmeye devam edecek.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Türkiye’de, başta kamu olmak üzere birçok kurum ve kuruluş, koronavirüsten korunmak ve salgınla mücadeleye destek olmak amacıyla çalışmalara ağırlık verirken, bu çabaların en yoğun yaşandığı yerlerden biri de Trakya Üniversitesi oldu. Dünyada ve Türkiye’de yaşanan salgınla eş zamanlı olarak, öz kaynaklarımızı kullanarak yaptığımız Ar-Ge ve üretim çalışmalarıyla mücadeleye biz de çok önemli katkılar sağladık. Üniversitemiz, sağlık personelini ve hastalarımızı korumaya yönelik ürettiği ürünler ve geliştirdiği tasarımların yanı sıra dezenfektan üretimiyle de bu sürece destek olmaya devam ediyor. İnsan sağlığını ön plana koyan, koruyucu ve önleyici salgın politikamızla, normalleşme sürecinde de ülkemizin koronavirüsle mücadelede ortaya koyacağı kararlı tutum ve uygulamaları dikkatle takip edecek, gerekli adımları atacağız. Bilim yuvalarının önemi bu tür durumlarda bir kez daha ortaya çıkıyor. Üniversitelerin yalnızca eğitim öğretim yapmadığını, ait olduğu kentle etkileşim içerisinde önemli bir bütünü teşkil ettiğini ve en önemlisi ulaşılabilir olduğunu yeniden görüyoruz. Bugün de Keşan Belediyemizle görüş alışverişinde bulunarak birlikte hayata geçirilecek projeler üzerine konuştuk. Trakya Üniversitesi olarak tüm birikimimizi ihtiyaç duyan herkesin hizmetine sunmaya hazırız. İnşallah ülkemiz bu virüsten böylesi güzel birliktelik, kardeşlik ve dayanışma duygularıyla birlikte çıkacak; iyiliği, umudu ve sevgiyi yücelterek zor günleri geride bırakacak.” dedi.

Keşan’ın, kentin ve üniversitenin gelişimi, faaliyetleri ile ilgili konuların da görüşüldüğü ziyarette Başkan Mustafa Helvacıoğlu, belediyenin vizyon projeleri, hizmetleri, ekonomi ve turizme katmak istedikleri desteklerle kalkınma planları hakkında bilgiler vererek, misafirperverliklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkürlerini iletti. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Başkan Mustafa Helvacıoğlu’na teşekkür etti.

Edirne ve ilçeleri başta olmak üzere hastaneler, iş yerleri, karantinaya alınan bölgeler, belediyeler, gümrük kapıları, yurtlar, askeri kışlalar, sağlık ocakları, cezaevleri gibi tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, ilk günden bu yana dezenfektan desteğinde bulunan Trakya Üniversitesi, öz kaynaklarını kullanarak yaptığı Ar-Ge ve üretim çalışmalarıyla, koronavirüsle mücadelede paydaşlarına desteğini sürdürüyor. Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edine İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan’ın ve ekiplerinin destekleriyle, Trakya Üniversitesi’ne ait laboratuvarlarda dezenfektan üretimine katkı sağlayan öğretim elemanları, günde 13 ton dezenfektan üretiyor. Trakya Üniversitesi’nin uzman kimyagerleri tarafından üretilen dezenfektan, koronavirüs tedbirleri kapsamında ihtiyaç duyulan her yerde güvenle kullanılabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.