Kıbrıs Gazilerimizin onur günü…

Kıbrıs Gazilerimizin onur günü…
21.11.2019
A+
A-

Edirne’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatına katılan 46 Kıbrıs Gazisine düzenlenen törenle Milli Mücadele Madalyası ve Beratı verildi.

Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev yapmış 46 Kıbrıs Gazi için ETSO Konferans Salonu’nda Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih töreni düzenlendi.

Törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Edirne İl Jandarma Komutanı Alpay Alpaslan Doğan, Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Bilgin Özbaş, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Edirne Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet İsmailoğlu, Edirne Şehit Aileleri Derneği Başkanı Faruk Çiftçi, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, gaziler ve aileleri katıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gaziler için hazırlanan Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Edirne’de ikamet etmekte olan Kıbrıs Gazilerimize tevcih edildi.

Düzenlenen Tevcih Töreni; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimiz anısına saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İstiklal Marşımızın ardından, “Kıbrıs Barış Harekatı” konulu kısa film gösterimi gerçekleştirildi.

Gösterilen kısa filmin ardından; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı olmasından dolayı, Milli Mücadele yıllarında gösterilen feragat, fedakarlık ve kahramanlığın bir ifadesi olarak 56/2000 sayılı Madalya ve Nişanlar Yasası gereğince Bakanlar Kurulunun önerisi üzerine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyaları; Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP tarafından 21.11.2019 Tarihinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen tören ile Gazilerimize Tevcih edildi.

Gazilerimize Madalyaları tevcih edildikten sonra hatıra fotoğrafları çekilerek düzenlenen program son buldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.