Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası verildi

Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası verildi

KIRKLARELİ’nin Babaeski İlçesi’nde, Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan 27 gazi ve gazi yakınına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C)  “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” verildi.Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gaziler için Babaeski Kaymakamlığı, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda madalya ve berat töreni düzenlendi.

Düzenlenen törene, Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu, 1’inci Zırhlı Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan’a, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Erdem, Cumhuriyet Başsavcısı Tevfik Emre Beşiktepe, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Menekşeoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Teğmen Serhat Özfidan, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Amirleri, siyasi parti temsilcileri, askeri erkân, gaziler, kamu yararına çalışan sivil toplum örgütleri, katıldı.

Tören saygı duruşu ardından istiklal marşının okunması ile birlikte başladı. Daha sonra  Kıbrıs Barış Harekâtı sine vizyon gösterisi sunuldu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kaymakam Elmacıoğlu, şunları söyledi. “Kıbrıs Türklerinin; millî varoluş mücadelesine canları ve kanları ile destek vererek, Kıbrıs Türkleri’nin bağımsızlığının ve egemenliğin kazanılmasında emeği olan gazilerimize bu mücadelenin anısına ve sundukları katkının bir nişanesi olarak Millî Mücadele Madalyası ve Beratı dağıtmak üzere bugün burada toplandık. Bu program vesilesiyle Kıbrıs Barış Harekâtı’nda şehit düşen Aziz Türk Milleti’nin evlatları ile Kıbrıs Türk halkının evlatlarını, mücahitleri rahmetle ve minnetle anıyoruz. Kıbrıs’ta 1960 – 1974 yılları arasında Rumlar’ın Kıbrıslı Türkler’e yönelik gerçekleştirdikleri zulüm, siz kahraman gazilerimizin de aralarında bulunduğu kahraman Türk ordusu sayesinde, Kıbrıs Barış Harekâtı ile 1974’te sona erdirilmiştir. Türk Askeri sadece Kıbrıslı Türkler’e değil, adada yaşayan Rumlar’a da barış götürmüştür. Ve bunun neticesi olarak 1975’te Kıbrıs Federe Cumhuriyeti’nin ilanı ve 1983’te de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla süreç bugünlere taşınmıştır. Türk Milleti’nin tarihi büyük zaferlerle doludur.  Bu büyük zaferleri Şehit ve Gazilerimizin fedakârlık ve kahramanlıklarıyla kazandık.

Kıbrıslı Türkler’in uğradığı zulme ve baskıya son vermek için gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı da Türk tarihinde önemli bir kahramanlık örneğidir. Kahramanlık ruhu Türk Milleti’nin her ferdinde vardır ve şartlar oluştuğu takdirde her yerde ortaya çıkmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesinde bu harekâtın plânlanmasından uygulanmasına kadar emeği geçen herkesin büyük payı vardır. En büyük pay da şüphesiz ölümü göze alarak göğüs göğse mücadele eden şehitlerimiz ve siz kahraman gazilerimize aittir. Sizlerin cesareti,  fedakârlığı ve dirayetiyle bu başarı elde edildi ve Kıbrıs Türkü bağımsızlığına kavuştu.

Kararlı mücadeleniz sonucunda kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün, Ada’nın kurucu ve eşit iki parçasından biridir. Hak ve eşitlik mücadelesinde nice badireler atlatan ve birçok zorluğa göğüs geren Kıbrıs Türkü’nün sabrı ve dirayeti, bizler için gurur kaynağıdır. Bizler canımızla, kanımızla Kıbrıs Türkü’nün her zaman yanında durduk, durmayı da sürdüreceğiz. Kıbrıs, bizim millî davamızdır.” “Dost, düşman herkesçe bilinmelidir ki; Kıbrıs’a barış, huzur, güven ve istikrar götüren ruh, bugün de sarp bir kale misali dimdik ayaktadır.” “Dün Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nın tüm evrelerinde, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda ete kemiğe bürünen bu ruh; bugün terörle mücadelenin tüm safhalarında, 15 Temmuz’da, Irak’ın Kuzeyi’nde ve Suriye’de, ordumuzun yürüttüğü operasyonlarda kendini göstermektedir.

Bilinmelidir ki, üzerinde yaşadığımız bu topraklar, şüheda toprağı; gaziler otağıdır. Sonsuza kadar da böyle kalacaktır. Bugünlerde, Doğu Akdeniz’de keşfedilen petrol ve doğalgaz yatakları sebebiyle birçok emperyalist devletin şu veya bu sözde gerekçelerle Akdeniz ve Kıbrıs üzerinde pazarlıklar ve plânlar yaptıklarını, çıkar elde etmeye çalıştıklarını görmekteyiz. Kuzey Kıbrıs Türk Devleti asla sahipsiz ve yalnız değildir. Türkiye Cumhuriyeti hem tarihsel bağları, hem Kıbrıs Türk halkıyla olan akrabalık ilişkileri hem de Kıbrıs’ta garantör ülke olması sebebiyle Doğu Akdeniz’de bir oldubittiye asla izin vermeyecektir. Kıbrıs Türk halkının ve kıyıdaş ülke olması sebebiyle de kendi ulusal ve uluslararası hukuktan doğan haklarını ne pahasına olursa olsun savunacaktır. Bu vesileyle başta Kıbrıs şehitlerimiz olmak üzere, toprağı vatan kılan tüm şehitlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Kahraman gazilerimize şükran ve minnet duygularımı sunuyorum.

Millî Mücadele Madalyası bir nişanedir. Madalyalarınız sizlere olan vefa borcumuz ve minnet duygumuzu nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Sizlere takdim edeceğimiz bu madalya aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının işaretidir. Sözlerime son verirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Mücadele Madalyası tevcih olunan sizlere sağlıklı, hayırlı, uzun ömürler temenni ediyor; hepinizi sevgiyle ve saygıyla selâmlıyorum.” Konuşmanın ardından ise Kaymakam Elmacıoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından, 27 gazi ve gazi yakınına Milli Mücadele Madalyası ve Beratı verildi. Tören, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

-Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.