Kiralama tepkisi

Kiralama tepkisi
07.04.2020
A+
A-

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Erikli, Yayla, Danişment ve Mecidiye köylerindeki kumsal ve kıyılardaki toplam 11 adet alanın Muğla Turizm Çevre Vakfı – Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (MUÇEV) tarafından 1.8 milyon + KDV bedelle ve 10 yıllığına kiralanmasına tepki gösterdi.

Karagöz, kiralamanın iptali için Saros körfezinde yaşayan tüm vatandaşlara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne bilgi edinme dilekçesi gönderme çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada, “Halkımızın yararlanmasının Anayasa ve Kıyı Kanunu korumasında olduğu Saros körfezindeki kumsallarımızın ve kıyılarımızın ihale ve  kiraya veriliş biçim ve şartları ilgili Bakanlık ve kurumlarca açıklama yapılmadığı için henüz bilinmemektedir.

            Bilinen bir gerçeklik var ki eğer bu ihale ve şirkete kiralama haberleri doğruysa bu kumsallara hiç kimse elini kolunu sallayarak ve para ödemeden giremeyecektir.  Anayasanın 43. maddesi kıyıların kamu yararı gözetilerek kullanılacağını belirtmektedir. Halka ait sahillerin İhale ile şirketlere kiralanması kamu yararına zıt bir işlemdir. Halkın kıyılardan serbestçe yararlanma hakkına büyük bir darbedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görevi Doğal SİT alanları olan kumsalları ve kıyıların kirlenmesini engellemek ve halkın tüm kıyılardan  serbestçe yararlanmasını sağlamaktır.

            Çevreyi korumakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olan ve kumsalları yani Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün yaptığı ihale ve kiralama işlemlerinin neler olduğunu öğrenmek için başta Keşanlı hemşehrilerimiz olmak üzere tüm Saros Gönüllülerini ve Trakyalıları, Bilgi Edinme dilekçelerini  vermeye davet ediyoruz.Saros körfezinde yaşayanlara rağmen ve kamu yararına aykırı olarak halkın sahillerinin kiralanmasına ve paralı hale getirilmesine karşı hukuksal ve idari bir mücadele için gerekli belge ve bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğüne yaygın bir şekilde  Bilgi Edinme  dilekçelerini göndermemiz gerekmektedir. 

             Bu bilgi ve belgelerin temin edilmesi açılacak davalar açısından da önem taşımaktadır. İlçemiz Sazlıdere  ve Gökçetepe sahilleri arasına yapılmak istenen FSRU İskelesi ve kara boru hattı projesinin ÇED olumlu kararını nasıl iptal ettirdiysek sahillerimizin şirketlere kiralanmasının iptalini de başarmak zorundayız.Trakya Platformunca hazırlanan,  kurumsal ve bireysel olarak verebileceğimiz “Bilgi Edinme” dilekçeleri Keşan Kent Konseyi web sitesinde yayınlanmıştır.

           Bugün yaşamakta olduğumuz salgın, dünyayı “küresel köy” olarak tanımlayan neo-liberal politikaların ve sağlık sisteminin çöktüğünü, kamucu politikalarının bir lüks değil, temel insan hakkı olduğunu bir kez daha göstermiştir.  İçinde bulunduğumuz koşullarda, rant ve kar politikalarının terk edilerek kamusal politikaların eşit ve adil bir şekilde uygulanması gerektiği açıktır. Halkımız Koronavirüs salgını ile boğuşurken kamu kurumu olan Bakanlığın sahillerimizi şirkete kiralaması asla kabul edilemez.Toplumsal sağlık ve iyilik hali, deniz ve sahillerimiz gibi doğal değerlerin gelecek kuşaklara korunarak taşınması ile gerçekleşebilir. Güzel ve güneşli günlere ancak Kamu Yararı ve Halkın Kıyılardan Serbestçe Yararlanma Hakkına sahip çıkarak ulaşabiliriz. Ortak iyiyi oluşturmak için herkesi toplumsal dayanışmaya ve kolektif mücadeleye davet ediyoruz. Saygılarımızla”denildi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.