Kırklareli Barosu 67.Yaşını Kutladı…

Kırklareli Barosu 67.Yaşını Kutladı…
18.07.2020
A+
A-

Kırklareli Baro Başkanlığı 67.Kuruluş Yıldönümünü düzenlediği törenle kutladı.

Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda yeni tip koronavirüs salgın hastalığı tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına göre saat: 14.00’te düzenlenen tören, Kırklareli Baro Başkan Yardımcısı Av. Bahadır Buzol, tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı.Baro Üyeleri daha sonra, Baro’nun kuruluşundan bugüne kadar görev alarak ebediyete intikal eden tüm meslektaşlarının anısına saygı duruşunda bulunarak, ardından ise istiklal marşını okudular.

Kırklareli Baro Başkan Yardımcısı Av. Bahadır Buzol, burada yaptığı açıklamada, şunları söyledi.“Bugün, tam 67 yıl önce Kırklareli ilimizde hak arama mücadelesinin temel taşı olan Kırklareli Baromuz kuruldu. Bu vesile ile başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile Baromuzun kuruluşundan bugüne kadar görev alarak ebediyete intikal eden tüm meslektaşlarımızı bir kez daha saygı ve sevgi ile anıyoruz. Geçirdiğimiz sürecin ağırlığı, pandemi şartlarının hayatlarımızı zorlaştırması dolayısıyla fiziken bir arada olamazsak da geçmişi yüzyıllara dayanan meslek ilke ve kurallarımız çerçevesinde mesleki dayanışma duygusu içerisinde manevi anlamda her daim ‘bir’ olduğumuzu biliyoruz. Kıymetli meslektaşlarımız, tarihin akışı içerisinde siyasi iktidarlar değişmiş, anayasalar ve mevzuatlarda köklü değişiklikler yapılmıştır; ancak bu süreçte meslek ilke ve kurallarımız mesleğimizin DNA’sı olmuş, mesleki dayanışmamız baki kalmıştır. İşte bizler de tüm farklılıklarımızın içinde eridiği ve buluştuğu, bizleri gerçek anlamda birleştiren ve ana unsurumuz olan mesleki ilkelerimiz çerçevesinde hareket etmeye devam etmekteyiz.

Buradan aldığı güçle bugünlere gelmiş ve yine cumhuriyetimizin kazanımlarının en büyük savunucusu olan baromuz da ilelebet var olmaya devam edecektir. Hukuk tarihimiz muktedirler tarafından yargı kurumuna yapılan saldırılar ile doludur. Bağımsız ve hür yargı birilerine adeta zul olmuş, bağımsız yargıyı boyunduruk altına almak için denenmedik yol ve yöntem bırakmamışlardır. Biliyoruz ve farkındayız ki, yargının kurucu unsurlarından olan savunma makamı olarak barolar, muktedirlerin ulaşamadığı son kalelerdir. Bizler bağımsız yargının halen var olduğunun göstergesi ve toplumun tüm kesimlerinin hak arama mücadelesinin teminatıyız. Mücadelemiz, birilerinin baroları sindirmeye çalışarak yargının içinde bir başka dikensiz gül bahçesi yapma çabalarına karşıdır ve bu hususta asla taviz vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizin kazanımları doğrultusunda varlık sebebimizin bilinci ile bu onurlu mesleğin gereği olarak kutsal saydığımız cübbelerimize düğme takılması girişimlerine güçlü bir şekilde hayır dedik, demeye de devam edeceğiz. Yakın zamanda baroların siyasi iktidarlarca tahakküm altına alınmaya çalışılması, bunu basit bir yasa değişikliği gibi gündeme getirilmesini hayretle izledik. Ama şu iyi bilinmelidir ki tarih önünde bu yanlışı yapanların gün gelecek yüzleri kızaracaktır. Siyasi iktidarlarca bağımsız yargının asli unsuru savunma makamı dizayn edilmeye çalışabilir, bu yolla tıpkı bugün olduğu gibi bölünmüş baro ya da bu tip yapılar yaratılabilir; ancak mesleğimizin DNA sına işlemiş meslek ilkelerimiz ve mesleki dayanışmamıza dokunamazlar. İşte barolar olarak aldığımız güç, tam da budur.

Bizler, her türlü dünya görüşünden meslektaşlarımızın meslek aşkı ile meslek ilkeleri çerçevesinde bir arada olacak ve bu birlik içerisinde barolarımıza sahip çıkacağız, ‘bir’ olacağız. Burada bir kez daha tarih önüne not düşmek üzere şunu önemle belirtmek isteriz ki; mesleğimizin DNA sına işlemiş meslek ilke ve kurallarımızdan, mesleki dayanışmamızdan, hiçbir güç karşısında iliklenmeyen kutsal saydığımız cübbemizin onurundan ve her şeyden önce ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti cumhuriyetimizin kurucu değerlerinden güç alarak bugünlere gelen bizler, yolumuza bunların ışığı ile devam edeceğiz. Baromuzun kuruluşunu bir kez daha kutluyoruz.” Haber: Metin KARAKUŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.