Korona taksicileri sarstı

Korona taksicileri sarstı
12.11.2020
A+
A-

Koronavirüs salgını birçok iş kolunu olumsuz yönde etkilerken bundan taksi esnafı da nasibini aldı. Edirne Taksiciler Derneği Eski Başkanı Erdal Çağlayan, büyük maddi sıkın­tılar yaşadıklarını belirterek, 2021 yılı için belediyeye ödeyecekleri T plaka izin belge ücre­tinin bir defaya mahsus alınmamasının taksici esnafı için çok anlamlı olacağını söyledi.

Edirne Taksiciler Derneği Eski Başkanı Erdal Çağlayan, Dünya genelinde yaşanan Koronavirüs salgını sebebiyle yaşadıkları sıkıntıları, ve Edirne genelindeki taksicilerin genel sorunlarını ve taleplerini değerlendirdi.

Çağlayan, pandemi döneminde nöbetleşe sistem içinde kazanç sağlayamadıklarını, normale dönüş takviminde de hala mücadele verdiklerini söyledi.

Kendilerinin hiçbir kurumdan destek almadığını, yağmur çamur demeden her koşulda çalışma yaptıklarını söyleyen Edirne Taksiciler Derneği Eski Başkanı Erdal Çağlayan “ Belediyemizin alt yapı çalışmalarını takdirle karşılıyor, koşulsuz destekliyoruz. Ancak takdir edersiniz ki yapılan bu altyapı çalışmalarından dolayı araçların amortisman ve  bakım giderleri noktasında çok ciddi bir maddi karşılığı vardır. 2021 yılı için Belediyemize ödeyeceğimiz T plaka izin belge ücreti bir defaya mahsus alınmaması bizler için çok anlamlı olacaktır” şeklinde sözlerine yer verdi.

Kentin ulaşım sektöründe önemli bir yeri bulunan taksi işletmecilerinin normale dönüş takvimiyle, hala bu süreçte mücadele verdiklerini dile getiren Çağlayan” Dünya genelinde yaşanan Koronavirüs  salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntılar tüm sektörleri etkilediği gibi bizleri de ciddi şekilde etkilemiştir.Bu süreçte belirli bir süre  tek plaka, çift plaka uygulaması da yapılarak çalışamadığımız dönemler geçirdik, bazen de kendimiz belirli bir dönem duraktaki araç sayılarını yarıya düşürüp çalıştık işlerin olmadığından dolayı.  Bir ayın 30 günü varsa 15 günü çalıştık 15 günü çalışmadık ki bu çalıştığımız 15 günde  de tamamen duraklar boş kalmasın diye. Yoksa herhangi bir kazanç sağlayamadık o dönemlerde. Zor geçti,  herkes için zor geçiyor pandemi süreci dedi. ve bu yaşadığımız süreçte var olan borçlarımızın üzerine yeni borçlar yükleyerek bu süreci aşmaya çalışmaktayız dedi.

Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin pandemi sürecinde kendilerinin hijyen koşulları açısından mağdur edilmediğini vurgulayan Çağlayan “Bu süreçte gerek Valiliğimiz gerekse Belediyemiz bizlerin yanında olmuştur.mesela bu süreçte Belediyemizce kurulan ekipler tarafından dönem dönem hem araçlarımızı  hem de durak kabinlerimizi gelerek dezenfekte ettiler, maske, kolonya eksikliklerimizi giderdiler. Daha sonra valiliğimizce kurulan durak başkanları Whatsapp grubu üzerinden dezenfektan ihtiyacımız aralıksız giderildi ve bu çalışma halen devam etmekte, yani duraklarımızda dezenfektan bittiği zaman bu gruba yazdığımızda bir saat gibi kısa bir sürede dezenfektan durağımıza ulaştırılmakta”dedi.

Kendilerinin bir maddi destek beklemediklerini ama Edirne’nin 7/24 çalışan ve Edirne’nin her sokağına giren ulaşım esnafı olarak 2021 yılı için bir defaya özel T plaka izin ücreti alınmamasını öneren Erdal Çağlayan “Bu süreçte aynı ekonomik sıkıntıları yaşayan Toplu Ulaşım sisteminde çalışan ‘M’ Plakalı araç sahibi olan kişilere, 17.04.202 tarih ve 31102 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7244 Sayılı Yeni Covid-19 salgınının Ekonomik Ve Sosyal Hayatta Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında, 13.05.2020 tarih ve 2020/67 sayılı Edirne Belediyesi Meclis Kararı ile üç ay süre ile aylık 120.000.00 TL. toplamda  360.000.00TL. gelir desteği sağlanmıştır. Ancak bizler aynı kapsamda değerlendirilmediğimiz için herhangi bir Kurum ve Kuruluştan yardım ve destek alamadık. Belediyemiz tarafından yapılan alt yapı çalışmalarını takdirle karşılıyor ve bu şehirde yaşayanlar olarak koşulsuz destekliyoruz. Ancak, yapılması kaçınılmaz olan altyapı çalışmalarından dolayı en büyük meslek mağdurlarından biri de beklide ilk sırada olan bizleriz. Çünkü 24 saat Şehrin her sokağına giren, yağmur çamur demeden her türlü hava koşullarında çalışan bizlerin, takdir edersiniz ki yapılan bu altyapı çalışmalarından dolayı araçların amortisman ve  bakım giderleri noktasında çok ciddi bir maddi karşılığı vardır. Büyük maddi sıkıntılar yaşadığımız bu süreçte 2021 yılı için Belediyemize ödeyeceğimiz T plaka izin belge ücreti bir defaya mahsus alınmaması bizler için çok anlamlı olacaktır”dedi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.