Korono tedbirleri başladı

Korono tedbirleri başladı
24.01.2020
A+
A-

Çin’de başlayıp yayılan ve dünya insanını tedirgin eden Korono virüsü ile ilgili Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tüm sınır kapılarında da giriş çıkış yapanlara sorulama yaparak gerekli tedbirleri aldı. İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, “Sınırda da tedbir alındı, sıkıntılı durum yok” dedi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, Korono virisüne yönelik her türlü tedbiri aldı. Tüm sınır kapılarında görevlilerle değerlendirme yapan Sağlık Müdürlüğü, olası Balkan ülkelerine seyahat etmiş insanların orada yaşayanların, uzak yerlere, Çin’e seyahat edip etmediklerini sorgulamak anlamında kapı görevlilerinin de bu anlamda bir giriş çıkış yapanlara sorarak olası bir seyahatin izini taşıyıp taşımadığı anlamında duyarlılığı arttırıcı tedbirler aldı. İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, “Sıkıntılı durum söz konusu değil” diyerek şu bilgiyi paylaştı:

TÜM SINIR KAPILARINDA DA TEDBİRLER ALINDI

Korono virisü ile ilgili Çin’de başlayan gelişen yolculuklar aracılığıyla da çevre ve uzak ülkelere yayılma riski barındıran bir virüs ve buna bağlı bir hastalık söz konusu. Bakanımız da açıklama yaptı, tüm tedbirler alındı. Havalimanlarımızda termal kameralar kuruldu. Şüpheli bir durum görüldüğünde de o kişiyi alıp hemen karantina ortamında takip ve tedavisini yapacak algoritmamızda hazırlanmış durumda. Ülkemizde de şu ana kadar bununla ilgili bir tespit söz konusu değil. Bizim rastladığımız gribal mevsimsel grip salgını dediğimiz gribal vakalarımızda daha önceki yıllarla bir paralellik gösteriyor. Aşırı bir artış gözlememekteyiz. Edirne’de de tüm sağlık kuruluşlarımız olarak gerekli tedbirlerimizi aldık. Doktor arkadaşlarımız hem gelen hastalarımızı da konuyla ilgili bilgilendiriyorlar. Birinci basamakta da özellikle hijyen konusunda bunun yayılmasını engelleyici tutum ve davranışları insanlarımıza kazandırma konusunda sürekli eğitimler veriliyor.

 “SIKINTILI DURUM YOK”

İlimizde sınır kapılarımız söz konusu. Sınır kapılarımızla da ilgili olarak görevlilerle birlikte bir değerlendirme yaptık. Birinci etapta Çin’de büyük havalimanlarına hava yoluyla sınır kapısı olan bölgelerimizi ilgilendirecek gibi görünmekle birlikte olası Balkan ülkelerine seyahat etmiş insanların orada yaşayanların, uzak yerlere, Çin’e seyahat edip etmediklerini sorgulamak anlamında kapı görevlilerimizin de bu anlamda bir giriş çıkış yapanlara sorarak olası bir seyahatin izini taşımamız anlamında duyarlılığımızı arttırıcı tedbirlerimiz var.

Bu konuda da bizi telaşlandıracak bir durum söz konusu değil. Kapı görevlilerimizle de yapılacaklar konusunda da bir dizi görüşmeler yaptık. Bir sıkıntılı durumumuz şu an için söz konusu değil.

Şüpheli duruma rastlanması halinde ise bakanlığımızın çizdiği algoritma doğrultusunda biz kendi sağlık hizmetleri başkanlığımızca kıyafetlerini buna sağlıkçı arkadaşlarımız düzenledi. Ambulanslarımız ve ilgili ambulanslarla alınan hastayı da kendi özel, sadece bu hastalarımızı geçireceğimiz odalarımızı da ayarlamış durumdayız. Tüm sınır kapılarımızda gerekli tedbirler alındı.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.