Mecliste yıllardır konuşulan konu “SU”

Mecliste yıllardır konuşulan konu “SU”
06.08.2020
A+
A-

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş yaz aylarında yaşanan su sıkıntısıyla ilgili köylerde içme suyunun hem hayvan hem de bahçe sulamada kullanıldığını belirterek, Kasım ayındaki toplantılarda yeni bir fiyat planlamasının uygulanabileceğini açıkladı.

Genel Meclisinin Ağustos ayı oturumları devam ediyor.Meclis dün Mehmet Geçmiş başkanlığında toplandı. Komisyon Başkanı Serdar Çığla, Keşan’a bağlı köylerdeki içme suyun depoları hakkındaki komisyon raporunu okudu.  Çığla, köylerde ki tüm depo ve vanaların durumuyla ilgili bilgiler vererek, “Keşan ilçesi köylerinde su dağıtım hatları eski olduğundan ayrıca vanalar hiçbirin de mevcut değildir. Acil olarak yapılması komisyonumuzca önerilmektedir.Özel İdare ve Hizmet Birliğince depo ve vanaların tüm eksikliklerinin yapılması faydalı olacaktır”dedi.

               Çığla’nın oku­duğu raporun ardından özellikle köylerdeki su so­runu adeta meclisin gün­demine oturdu. Konunun çözümüyle ilgili uzun tar­tışmalar yaşandı. Başkan Geçmiş ise içme suyunda Kasım ayındaki oturum­larda yeni bir fiyatlama yapılabileceğini anlatarak şunları sıraladı:  “Bütün bölgeleri­mizde su sıkıntısı yaz ay­larında en had safha da,bunu bir bölgeye konuş­landırmamız mümkün değil yani her bölgede bu var. Ben Tarımsal Hiz­metler Müdürümüz ve Genel Sekreterlerimizle görüştüğüm de, genel ola­rak söylüyorum, diyorlar ki; ‘yaptığımız sondaj­larda vatandaşlarımıza vermiş olduğumuz içme suyunda, bölgemizde içme suyu sıkıntısı yok­tur’ diyorlar. Matematik­sel olarak bir ailenin günde kaç metreküp su içeceğinin hesaplarını yapmışlar, yeni bir ça­lışma olarak yapıyorlar.

Ancak yaz aylarında diyorlar, 10-15 baş hayvan sulamalarından başlıyor, göletlere ya da değişik alanlara hayvanlar götürülmüyor. Köylü vatandaşlarımız bu ihtiyacı içme sularından gideriyor, diyorlar. Ayrıca yazın bahçe ürünlerinde de içme suyu kullanılıyor,diyorlar. Böyle olunca da içme suyunda sıkıntılar yaşamaya başladık diyorlar. Vatandaşlara, içme suyu kullanma deme gibi şansımız yok ama Kasım ayındaki görüşmelerimizde yeni planlamalar yapacağız. En azından köyde oturan vatandaşlarımız bahçe sulayacak sa bunun ekonomik olarak bedelini farklı ödemeleri lazım, hayvan sulayacak sa bunun bedelini ayrı ödemesi gerekir.Ekonomik olarak ya da alacak göletlere götürecekler.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.