Meme Kanserinde farkındalık…

Meme Kanserinde farkındalık…
09.10.2019
A+
A-

Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Edirne İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği program Atatürk Anıtı’nda gerçekleşti. Anıttaki programa Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Ayten Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan ve diğer kurum müdürleri ve dernek temsilcileri ile beraber sağlık personelleri katılım gösterdi. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

“EDİRNE GENELİNDE TOPLAMDA 2 BİN 663 ÇEKİM YAPILMIŞTIR”

Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan burada yaptığı konuşmada,“ ekim ayı meme kanseri haftası. Etkindelik ve farkındalık ayı. Bu anlamda bugün burada bir temsil düzenledik. Meme kanseri memede ki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkıyor. Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Ülkemizde kanser olan her dört kadından biri meme kanserdir. Fazla kilolu obez olmak, yeterli fizik aktivite yapmamak, yani hareketsiz bir yaşam sürmek, meme kanserinde yaşam şekli ile ilgili risk faktörleri arasındadır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak tedavi şansımızı arttırmaktadır.

Erken teşhiste en önemli faktör hepinizinde kabul edeceği üzere bu konuda bilinçlenmedir. İşte tam burada KETEM merkezlerimiz burada yapılan tarama testleri, mamografi ve tabiki Türkiye Cumhuriyeti’nin Sağlık Bakanlığı’nın vatandaşlarımızın sağlıklarına verdiği önem ortaya çıkmaktadır. Çünkü 81 ilimizde ve bir çok ilimizde bu kanser erken teşhis tarama merkezleri ve eğitim merkezleri hizmet vermektedirler. Ülkemizde her bölgemizde var olan bu KETEM’lerimizde 40-60 yaş arası kadınlarımızda 2 yılda bir ücretsiz çekim yapılmaktadır.

Edirne ilimizde merkezde ilk 9 ayda 2 bin 172 bayan kardeşimiz, Keşan ilçemizde 491 kardeşimiz çekim yapmıştır. Toplamda 2 bin 663 çekim yapılmıştır. Tüm kanserlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak. Haftada en az orta aktivite diye tanımlayabileceğimiz 150 dakika yürüyüş yapmak. Ağır aktivite diye tanımlayabileceğimiz 75 dakika ağır fiziksel aktivite koşma ve yüzme etkinliğinde bulunmak, sağlıklı kiloda kalmak, alkol kullanmamak meme kanser riskini azaltmaktadır. Özellikle 2 yıl emzirmenin de anneyi meme kanserinden koruduğuna dahi çalışmalar bulunmaktadır”dedi.

 “8-10 KADIN MEME KANSERİ RİSKİ TAŞIMAKTA”

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Çiçin’de  “ Türkiye’de sene de 23 bin yeni meme kanseri tanısı konmakta. Bunun başka bir tercümesi de her 8-10 kadından biri hayat boyu meme kanseri riski taşımakta. Meme kanserinin risklerini, faktörlerini dikkate alarak sıklığını azaltmak mümkün olmakla birlikte en etkin mücadele yöntemi tarama. Bu konuda Edirnelilerin vatandaşlarımızın tarama programlarına uyması son derece önemli. KETEM merkezimiz üniversitemiz yakın diyalog ve iş birliği içinde oldukçada etkin programlar uygulayabilmektedir. Tüm Edirnelileri tarama programına uymaları konusunda tekrar uyararak herkesi bu farkındalık organizasyonuna desteği için teşekkür ediyorum”dedi.

Konuşmaların ardından halk oyunları ekibinin gösterisi sergilenmesinin ardından protokol ve katılımcılar bando eşliğinde Saraçlar Caddesi’nden 25 Kasım stadına kadar yürüyüş gerçekleştirmesinin ardından program son buldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.