MHP’li Tercan “ Etik Değil”

MHP’li Tercan “ Etik Değil”
01.10.2019
A+
A-

Milletçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, özelleştirmesine karşı çıktıkları Alpullu Şeker Fabrikası’nın yeni sahibinin düzenlediği açılışa katılan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve İYİ Parti Milletvekili Orhan Çakırlar’ı eleştirdi. Tercan, “Sizler özelleştirmeye karşıysanız gereğini sonuna kadar yapın. Dün başka, bugün başka ifadeler, insanların gözlerinin içine baka baka yalan konuşmalar seçmeninize de saygısızlık değimlidir” dedi.

Tercan, “Geçtiğimiz yıl özelleştirme kapsamında ülkemizdeki bazı fabrikalarla birlikte satışa çıkarılan Alpullu Şeker Fabrikası, yeni sahibi olan Binbir Gıda şirketi tarafından üretime açıldı.

Açılışta çok farklı görüntüler oluştu. 2018 yılında Alpullu Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı çıkan ve burada düzenlenen eylemlerde boy gösteren CHP Edirne Milletvekili sayın Okan Gaytancıoğlu ile İyi Parti Milletvekili sayın Orhan Çakırlar, “Şeker Fabrikaları vatandır, vatan satılamaz” pankartının arkasında yürümüştü.

Her defasında özelleştirmelere karşı çıkan ve bu konuda düzenlenen eylemlerde boy gösteren CHP ve İyi Partili milletvekilleri dün yaptıklarını unutarak, ya da görmezden gelerek bir açılışta neden boy gösterdiler? Bunu anlamak çok zor… Evet özelleştirmeye karşı çıktınızda, satılmaması için eylemlere katıldınız da, özelleştirmeden sonra neden koşa koşa kurdele kesmeye gittiniz.

Hatta sizler oradayken CHP İl Bakanı sayın Fevzi Pekcanlı ve İyi parti İl Başkanı Sayın Ekrem Demir’de açıklamalarda bulundu. Pekcanlı, “vekilimizin bu konudaki davanışı parti politikalarıyla uyuşmuyor” İyi Parti İl Başkanı Ekrem Demir “partimiz sermaye düşmanı değil İşverenin yanındayız” diyor. Şimdi adama sormazlar mı “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” diye.

Sizler özelleştirmeye karşıysanız gereğini sonuna kadar yapın. Dün başka, bugün başka ifadeler, insanların gözlerinin içine baka baka yalan konuşmalar seçmeninize de saygısızlık değil midir?

Hatırlatmakta fayda var. Cumhuriyetin ilk yıllarında Gazi Mustafa Kemal tarafından özel sektöre örnek olsun diye Türkiye’nin çeşitli illerinde şeker, tekel ve Sümerbank fabrikaları inşa edilmişti.

Artık 21. yüzyıldayız. Devlet şeker, sigara ve bez üretme işini yıllar önce özel sektöre bıraktı. Binlerce insan bu fabrikalarda çalışıyor. Ülkeye önemli istihdam katkıları var.Üretime dönük özelleştirmelerde iş ehline verildiği, istihdama devam edildiği sürece bizim özelleştirmelere itirazımız olamaz. Çünkü bu gibi hal ve hareketler etik değil”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.