Nihayet Baca Tütmeye Başladı…

Nihayet Baca Tütmeye Başladı…

Babaeski İlçesine bağlı Alpullu Beldesi’nde, Binbir Gıda AŞ tarafından Özelleştirilen Alpullu Şeker Fabrikası’nın, 2019-2020 dönemi “93.Kampanya” açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Alpullu Şeker Fabrikasında düzenlenen kampanya açılış töreni, saygı duruşu ardından istiklal marşının okunması ile birlikte başladı.

Kavaklı Belediyesi Halk Oyunları ekibinin Kırklareli Yöresi Halk Oyunları gösterisinin ardından, Alpullu Şeker Fabrikası’nın, 2019-2020 dönemi “93.Kampanya” açılış konuşmasını Fırat Plastik AŞ. Ve Binbir Gıda AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nevzat Demir yaptı.

Demir, konuşmasında şunları söyledi. “Bugün burada, hem bir başlangıcı hem de bir sonu yaşıyoruz. Bir başlangıcı yaşıyoruz; çünkü Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin yoktan var ettiği bu fabrikamızın bizlere yüklediği milli sorumluluk duygularını içimizde yaşayarak bugün 2019-2020 sezonu pancar ve şeker üretimini başlatıyoruz. Toprağımızın, çiftçi kardeşlerimizin ve fabrikamızın bereketi bol olsun inşallah. Fabrikamızın ilk kuruluş amacı olan ülke ekonomisini kalkındırmak, istihdamı arttırmak gibi amaçlarını en iyi şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yıllarca, sahip çıkılmayan, üretmeme noktasına gelen, ülke ekonomisine ve çiftçimize katkı sağlamaz hale getirilen bu tarihi mirasımızı, devletimizle, çiftçimizle, işçilerimizle fabrikamızı tekrar kalkındıracağımıza inanıyoruz. Cumhuriyetin sanayileşme inadına kendimizi kaptırarak, köylüden çiftçi yapma gayesine sahip çıkamadığımız için hepimiz sorumluyuz. Hatta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün şu değerli sözünü bile eksik söyledik. Çarpıttık, bozduk. Diyor ki Gazi; “Gerçekten müstahsil olan yani (üreten) köylü Milletin efendisidir”

Biz üretim yapma şartını kaldırıp “Köylü milletin efendisidir” dedik.  Gerçekten üretmeyen, üretim yapmayan insan, sanayici, çiftçi ya da köylü olabilir mi? Türkiye’nin ilk şeker fabrikası olan Alpullu Şeker Fabrikası, Tam 93 yıl önce 30 Kasım 1926 yılında üretime başlıyor. 1968 yılına kadar kuruluş,  amacına uygun olarak teknolojik gelişmelerle yenilenmiş, üretim kapasitesi arttırılmıştır.

Ancak 1968’den günümüze tam 51 yıldır fabrikada köklü bir iyileştirme gerçekleşmemiş, sadece mevcut durumu muhafaza edecek revizyonlar yapılmıştır. Bu durum pancar üretimine de yansımış. Çiftçi giderek şeker pancarı üretimini terk etmiştir. Atalarımızın mirası olan fabrikamızda bu kötü gidişatı durdurup, her şeye yeniden başlamak zorundayız. Bir yandan fabrikayı ve üretim kapasitesini yeniden düzenliyoruz. Bir yandan da pancar üretiminden soğuyan çiftçiyi yeniden tarlaya döndürmeye amaçlıyoruz. Çiftçimiz bizimle de geçmiş yıllarda olduğu gibi sözleşme yapabilmekte; isterse tohum, isterse gübre, isterse ilaç ihtiyacını karşılayabilmektedir. Hatta çiftçilerimize, ilaç ve bitki besleme, ekstra nakit avans konularında da destek vermekteyiz. Ek olarak, tarımda yaptığımız çalışmaları ve araştırmaları çiftçilerimizle etkin olarak paylaşıyoruz. Sizlerle birlikte yeniden üreten bir Trakya’yı hedefliyoruz.

Elbette yönetimlerin, çalışanların, çiftçilerimizin inancına ve işbirliğine ihtiyacımız var. Bu dayanışma ve inanç sayesinde Alpullu Şeker Fabrikamızı ekonomiye ve çiftçisine katkı sağlayan istihdamı arttıran bir kurum haline getirmek öncelikli hedeflerimizdendir. Sayın Valim, Hepimizin de bildiği gibi burası sadece bir fabrika, bir üretim tesisi değil. Kurulduğu günün koşullarına uygun olarak sosyal ve kültürel bir varlık olmakla birlikte pek çok değerli binaların ve bazı eşyaların bulunduğu tarihi bir sanayi, endüstri mirasıdır.

Sayın Valimiz Osman Bilgin Beyefendi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucu, şu anda koruma altında olan bu değerleri sergileyebilmek ve sahip çıkabilmek adına Ergene Köşkü’nü bir müze olarak düzenliyoruz. Böylelikle yeni yetişen kuşakların bu büyük mirasımızla bağlarının kopmasını engelleyeceğiz ve Alpullu’ya bir şeker müzesi kazandıracağız. Değerli Valim,  Başta sizler olmak üzere, devletimizin ilgili kurumlarının desteği ve katkılarıyla, çiftçimiz ile birlikte fikir ve güç birliği içerisinde, üretimimizi en üst seviyelere çıkaracağımıza ve Trakya’mızın maddi manevi gelişeceğine can-ı gönülden inanıyoruz. Alpullu Şeker Fabrikası, çiftçimizle kısa sürede geliştirdiğimiz işbirliği sayesinde belirlenen kota ve hedefleri aşarak, rasyonel bir verimlilik kapasitesine ulaşacağız. Tabi ki amacımız sadece şeker üretmek değil. Amacımız, atalarımızın bin bir yokluk ve yoksullukla inşa ettiği bu müesseseye,  yaşatarak sahip çıkmak vatanımıza ve Cumhuriyetimize karşı hepimizin bir vefa borcudur. Dilerim bu mücadeleden hep birlikte yüz akıyla çıkarız.” Dedi.

Daha sonra konuşan Alpullu Belediye Başkanı Erhan Ceylan ise, “Alpulluyla Şeker özdeşleşmiştir. Alpullu demek şeker demek, şeker demek Alpullu demektir. Çünkü Alpullu’nun her karış toprağı şeker kokar. Alpullu Türkiye Cumhuriyetinin ilk şekerini üretmenin gururunu yaşıyor.” dedi.

Vali Osman Bilgin’de yaptığı konuşmada; “Alpullu Şeker Fabrikası Nuri Şeker’in Uşak’taki Şeker Fabrikası ile birlikte aslın onun temeli daha önce atılmasına rağmen Alpullu’nun gücünü göstererek, yapımı daha hızlı bir şekilde tamamlanmış ve ilk şekerin üretildiği Belde olarak Türkiye’de adından söz ettirmiş ve bu bölgede hem Kırklareli’nin, hem Tekirdağ’ın, hem de Edirne çiftçisinin hem geçim kaynağı olmuş, hemde yaşamının sosyalleşmesinde, kültürleşmesinde her yönü ile aslında bir fabrikadan öte bir kültür, sanat ve merkezi haline dönüşmüştür.”   Dedi.

Konuşmaların ardından, Alpullu Şeker Fabrikası’nın, 2019-2020 dönemi “93.Kampanya” açılış kurdelesi, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Babaeski Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, CHP Edirne Milletvekili Okan Kaytancıoğlu, Edirne İyi Parti Milletvekili Orhan Çakırlar, Alpullu Belediye Başkanı Erhan Ceylan, Fırat Plastik AŞ. ve Binbir Gıda AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nevzat Demir, Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramis Özgen ve Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Ali Kazıcı tarafından kesildi.

Daha sonra dualar eşliğinde kurban kesilerek, 2019-2020 döneminin ilk pancarı işlenmek üzere suya verildi.

Kurban Kesiminin ardından ise, Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Ali Kazıcı, protokol üyelerine fabrikanın içini gezdirerek, şeker pancarının işlenmesi ve şeker üretilmesi ile ilgili genel bilgi verdi.

Alpullu Şeker Fabrikası’nın, 2019-2020 dönemi “93.Kampanya” açılış programı, Fırat Plastik AŞ. ve Binbir Gıda AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nevzat Demir tarafından tarihi Atatürk Köşkünde ki Sosyal Tesislerde verilen yemek ile son buldu.

Haber: Metin KARAKUŞ/Alpullu 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.