Otizmli Çocukları yuhalamaya kınama

Otizmli Çocukları yuhalamaya kınama
07.11.2019
A+
A-

Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av.Nebahat Çavuş, Farklılığı Olan Çocukların da Eğitim Hakkı olduğunu söyledi.

Aksaray’da Otizmli öğrencileri yuhalayan ve sınıfların kapatılmasını isteyen velileri ortaya koymuş oldukları tutumu kınayan Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av.Nebahat Çavuş,konuyla ilgili açıklamada bulundu.  

Çavuş açıklamasında, “Gazeteler, Televizyonlar ve Sosyal Medyada Aksaray’da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda velilerin, okulda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını talep ettiğini; okulun çıkış saatinde bir araya gelen velilerin, otizmli çocukları yuhaladığını büyük bir hayret ve şaşkınlıkla öğrendik.  Eğitim, yaşamını sürdüren her çocuğun en temel haklarından biridir. Devlet, tüm çocuklara ayrım gözetmeksizin ve sayılarına farklılıklarına bakmadan ama farklılıklarıyla güvenle, mutlu bir şekilde sürdürebilecekleri uygun  eğitim olanaklarını sunmak ve eğitimden yararlanmalarını sağlamakla görevlidir. Veliler, öğretmenler dahil hiçbir kişi yada kuruluşun çocukların eğitim hakkını engelleme hakkı yoktur. Devlet organları, yöneticileri çocuklarımızın ötekileştirilmesine, ayrımcılığa uğramalarına meydan vermeyecek, tedbirleri almak zorundadır.  Evrensel insan hakları, Uluslararası anlaşmalar, Anayasa ve kanunlarımıza aykırı bu müessif olayı önleyici tedbirler alamayan okul idaresi dahil Milli Eğitim camiasını kınıyoruz.  Otistik çocuklara karşı tavır alan, okulda kendi çocukları ile olmalarına karşı çıkarak yuhalayan, velileri, sağduyu ve vicdanlı olmaya, İNSAN olmaya davet ediyoruz.

Çocuklarımız, sağlıkları, engelleri, fiziksel ve zihinsel farklılıkları ne olursa olsun çok değerli ve çok önemliler. Çocuklarımızı korumalı kollamalı, onlara saygı, sevgi ve şefkat göstererek çocuklarımıza örnek olmalıyız. Unutmayın ata sözümüzdeki gibi ” kuş yuvada gördüğünü yapar”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.