Özbaş, “Bu hafta engelleri kaldıralım”

Özbaş, “Bu hafta engelleri kaldıralım”
09.05.2020
A+
A-

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  İl Müdürü Bilgin Özbaş, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” Olduğunu Belirterek Kutlama Mesajı Yayınladı.

Özbaş açıklamasında, “Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede “10-16 Mayıs Tarihleri” Dünya Engelliler Haftası olarak anılmaktadır.Engellilik doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizin nüfusunun önemli bir bölümünü engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır.Yapılan yasal düzenlemeler ile sakat, çürük, özürlü gibi kavramlar yasaklanarak “Engelli” ifadesi kullanılmaya başlanmıştır.Engelli sorunları sadece sağduyu değil, aynı zamanda bir hak ve adalet meselesidir. Engelli vatandaşlarımıza da; eşit muamele, itibar, bağımsız yaşama, toplumun bir parçası olma, eğitim, sağlık hizmetleri, istihdam, rehabilitasyon, yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi haklara sahiptir. Bizim üzerimize düşen görev ise engelli vatandaşlarımızın bu haklardan faydalanmaları için fırsat vermek ve imkanlar sağlamaktır.Kalplerimizde engel olmadığı sürece aşılamayacak hiçbir engel yoktur. Bizler bugün sağlıklıyız ama yarın ne olacağını bilemiyoruz. Dolayısıyla hepimiz birer engelli adayıyız.Engelli vatandaşlarımıza yönelik Ülkemizde başlıca;Korumalı işyeri,Ücretsiz toplu taşıma,Sosyal yardımların iyileştirilmesi, Evde Sağlık Hizmeti, Engelli Aylığı,Gelir Vergisi İndirimi, Araç Alımında ÖTV ve KDV Muafiyeti, Motorlu Taşıtlar Vergisi Muafiyeti,Konutlarda Emlak Vergisi,Cep Telefonu ve İnternet Tarifesinde indirim,Özel öğrenim hakkı,KYK Burs ve Yurt Öncelikleri, Engelli Memur Seçme Sınavı,Ulaşım indirimi,Erken Emeklilik,Gümrük Vergisi Muafiyeti,Bakım Merkezlerinden Faydalanma,Evde Bakım Ücreti Ödenmesi gibi haklar verilmiştir.

Sadece ilimiz Edirne’de 2019 yılında yaklaşık 2423 ağır engellisi bulunan ailemize 39.265.370,02 TL evde bakım ücreti ödemesi yapılmıştır. Bu ödemeler 2020 yılı içerisinde de düzenli olarak yapılmaktadır. Bu rakama kuruluşlarımızda bakılan engellilerimiz ve özel bakım merkezlerine ödenen miktarlar ise dahil değildir.Kurumsal hizmetler ne kadar gelişirse gelişsin engelli vatandaşlarımızın insan haklarından tam ve eşit olarak faydalanmaları; toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür.Bu adımların atılmasında en büyük güç, resmi kurumların dışında; Engellilerin hukuki, ekonomik ve sosyal haklar elde etmesi için çalışan, gönüllü olarak çalışan, kar amacı gütmeyen, sosyal sorumluluk mantığı ile hareket eden, daha güçlü bir demokratik yapı oluşturmak için çalışan sivil toplum kuruluşlarıdır.2020 yılında “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” kapsamında gerçekleştireceğimiz farkındalık etkinlikleri “Corona Virüs tedbirleri” kapsamında başka tarihlerde yapılmak üzere ertelenmiştir.Engellilerimize yönelik hizmetlerin, niceliksel ve niteliksel olarak daha kaliteli hale getirilmesi için bütün vatandaşlarımıza sorumluluklar düşmektedir. Bu vesile ile Edirneli vatandaşlarımıza da seslenerek;Lütfen:Engelli araç park yerlerine, araçları park etmeyelim. Park edenler varsa uyaralım.Tekerlekli sandalye, koltuk değneği, bastonla yürüyenler için, yaşlılar için kaldırımlara araç park etmeyelim.Kaldırımlara inip çıkarken kullanılan rampaların önünü kapatmayalım.Hissedilebilir yüzeylerin üzerine eşya koymayalım. Kaldırımlara tezgah, masa, eşya koymayalım. Toplu ulaşımlarda ve hayatın her alanında engelli vatandaşlarımıza öncelik verelim. Duyarlı olalım. Engelsiz bir il, engelsiz bir Türkiye hedefimize ulaşmak için tüm resmi kuruluşlar, özel kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve engelli vatandaşlarımız ile birlikte el ele veriyoruz.Engellilere yönelik sürdürülen hizmetlerde bizlere desteklerini esirgemeyen başta Edirne Valiliğimize, Edirne Belediyesine, Engelliler alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarımıza, teşekkür ediyorum.Engelliler Haftamızın tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu, başarılı ve engelsiz bir yaşam getirmesini temenni ediyorum”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.