ÖZLEMLE….

ÖZLEMLE….

ATA’sı için  siren seslerini duydukları anda saygı duruşuna geçen hiçbir ülke yoktur. Evet…Yok böyle bir ülke,asla da olamaz.Cumhuriyetimizin ve ilke ve inkılaplarının kurucusu ve Türk Gençliğine Işık olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 81. yılında Türk Milleti sokakta alanlarda ve hatta evlerinde siren sesini duyduğu anda atası için oracıkta hiç kımıldamadan saygı duruşunda bulunuyor.İşte bu yüzden yok böyle başka bir ülke.. 

BİR KEZ DAHA SAYGI VE ÖZLEMLE ANDIK

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81’inci yıldönümünde Edirne’de bir kez daha sevgi, saygı ve özlemle anıldı. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05’te ise Edirne’de hayat durdu.

Edirne’de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81’inci yılı nedeniyle gerçekleştirilen anma törenleri, Atatürk Anıtı’nda Vali Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör’ün Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05’te sirenlerin çalmasıyla 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de hayat durdu. Yoldan geçen araç sürücüleri ve yayalar saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bayraklar yarıya indirildi. Edirne Belediyesi’nin, ses yayın cihazından Atatürk’ün kayıtlara yansıyan konuşmaları dinletildi.

Atatürk Anıtındaki törenin ardından Vali Canalp ve beraberindekiler, belediye bandosu eşliğinde Atatürk’ün Edirne’yi ziyareti sırasında, belediye binasında kaldığı Atatürk Odası’nı ziyaret ettiler. Ardından Vali Canalp, anı defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.

TÖRENLERE HALK EĞİTİMDE DEVAM EDİLDİ

 Daha sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Törenleri Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Kültür ve Tiyatro Salonu’nda devam etti. Burada düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu Teğmen Ekrem Cemal Koç yaptı. Koç, “Dünya devletlerinin en büyük devlet adamı, kudretli bir komutan, eşsiz bir lider, ebedi Başkomutanımız Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılarak ebediyete intikal edişinin 81. Yıl dönümünde büyük bir özlem, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Bugün bütün Türkiye, Yüce Türk Milleti sükut içinde onu sevgi ve saygıyla anmaktadır” dedi. Koç, “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile bir milli mücadele kazanmış, arkasında yepyeni bir hürriyette çağdaş bir millet ve devlet yaratmayı başarmış devlet adamı azdır.

İçinde bulunduğu şartları değerlendirmede engelleri ortadan kaldırmada gösterdiği büyük başarı Atatürk’ün ayrı bir özelliğini teşkil etmektedir. Diyebiliriz ki Atatürk Türk toplumunda, sadece çağdaşlaşma gereğini gördüğü için değil, bu çağdaşlaşmayı en kısa zamanda gerçekleştirecek yolu gösterdiği için ve nihayet çağdaşlaşmaya engel olan etkenleri cesaretle bertaraf ettiği için büyüktür” dedi.

 Koç, “İlke ve devrimleri, zaman ufkunun ötesine ulaşan, değerli düşünceleri ile her an yolumuzu aydınlatan, tüm zorluklar karşısında bizlere mücadele etme, kendine güven, başarma ve azim gücü veren ebedi baş komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri ve bıraktıkları ile daima bizimle birlikte olacağına yürekten inanıyoruz.

Türk silahlı kuvvetleri mensupları olarak yüreğimizde taşıdığımız vatan ve millet sevgisi, üstün disiplin anlayışımızla görevimizin başında ve asil milletimizin hizmetindeyiz.

Büyük önder Atatürk’e olan sevgimiz ve minnetimiz her geçen gün artarak, sonsuza kadar sürecektir. Kurduğu cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız. Ruhun şad olsun” dedi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.