Para isteyince işine son verildi

Para isteyince işine son verildi
13.02.2020
A+
A-

ETUS şoförü 45 yaşındaki evli üç çocuk babası Tezcan Engin, ETUS Yönetiminden parasını isteyince işten çıkarıldığını öne sürdü. İşsiz kalan Engin, “Hakkımı hukuki yollardan arayacağım” diyerek, çoğu çalışanın da parasını alamadığını, kendisi gibi 2 arkadaşının daha işine son verildiğini iddia etti.

            ETUS şoförü Tezcan Engin, 11 aydır çalıştığı ETUS’tan parasını almaya gittiğinde işine son verildiğini söyledi. Elektrik teknisyeni Engin iş bulamadığından ETUS’ta şoförlük yaptığını ancak hiçbir zaman düzenli para alamadıklarını öne sürdü ve şöyle konuştu:

            “ETUS ŞOFÖRLERİ DÜZENLİ PARASINI ALAMIYOR”

            “İstanbul doğumluyum. Üç çocuk babasıyım, eşim çalışmıyor. ETUS’ta bir sene kadar önce işe başladım. Elektrik teknisyeniyim. Boğaziçi Elektrikte 10 yıl kadar çalıştım. Ailevi nedenlerden dolayı Edirne’ye gelmek zorunda kaldım. İş bulamadım ve ETUS’a şoför olarak girdim ve 11 ay kadar çalıştım. İşe girdiğimde ödemeler düzensiz olarak yapılıyordu. Haftada 500 Lira veriyorlardı sonra 250’ye çevirdiler. Daha sonra günlüğe çevirdiler. Asgari ücrete zam gelmeden önce 80 Lira alıyorduk ve bu 80 Lira’nın içinde 10 Lira yemek parası görünüyordur.Günlükleri de her gün günlük olarak alamıyorduk. Örneğin Cuma günü çalıştığımızda paramızı Pazartesi alıyorduk. Yılbaşında çalıştığımız günü alamadık ertesi gün çalıştık. Sigortamız düzenli yatmıyordu.

            “SİGORTAMIZ DÜZENLİ YATMIYORDU”

            E devletten inceledim sigortada eksikler var. Bir ay 14 gün yatırılmış bir ay 13 gün yatırılmış ki benim tamda primimin dolma aşamasında olduğundan benim için çok önemli. İşsizim elimizde bir miktar para var. Annemden babamdan geçinmeye çalışıyorum. İş arıyorum. Hukuksal süreci bugünden itibaren başlatıyorum. Böyle olması hoş değildi ama mecbur bıraktılar. İşten çıkarılan iki arkadaşım daha var. Çoğu çalışan arkadaşlarımızda paralarını alamıyorlar. Mecburiyetten duruyorlar, iş bulamıyorlar. Bir nevi ETUS’a mecbur kalıyorlar, direniyorlar. 4 milyar kadar alacağım var. Yönetime paramı almak için gittim. Mahkemede alırsın dedi işime son verdiler.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.