Pekcanlı, “Çok az süre kaldı niyet okumaktan ziyade net tavır alınmalı”

Pekcanlı, “Çok az süre kaldı niyet okumaktan ziyade net tavır alınmalı”
30.09.2020
A+
A-

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Bulgaristan’ın kapılarını açık tutacağıyla ilgili net bir açıklama olmadığını söyledi. Sanayi odası ve esnaf odaları bu işin öncülük edip net tavır almaları çağrısında bulundu. Pekcanlı “Çok az süre kaldı niyet okumaktan ziyade net tavır alınmalı” dedi.

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Bulgar vatandaşların Edirne’ye gelişlerinin ekonomiye ciddi katkısı olduğunu tekrarladı. Bulgaristan’ın kapılarını açık tutmaya devam edip etmeyeceğine ilişkin net bir açıklama olmadığına da dikkat çeken Pekcanlı esnaf ve sanayi odalarının net bir tavır almaları konusunda öncülük etmeleri çağrısında bulundu ve şunları söyledi:“Basın vasıtasıyla yapılan açıklamaları ben de takip ettim ama ortada somut bir şey yok. Bugün 29 Eylül, öğle saatlerindeyiz. Şu an itibariyle resmi bir açıklama yok. Edirne’de esnaf odalarından tutun da sanayi odalarına kadar veya siyasi partilere kadar doğal olarak ticaretin hareketli olacağını düşünerek özellikle sanayi odası ve esnaf odaları bu işin öncülüğünü yapsınlar. Yarın sınırlar kapandığı zaman çok geç kalınabilir. Çünkü geriye dönmek daha zor. Ben çok bir sıkıntı görmedim. Esnafımız memnun. Pazarcı esnafı, ticaret yapan insanlar memnun. Edirne’de ciddi bir hareketlilik var. Özellikle bu ekonomik krizde krizi fırsata çevirme tarafındayız. Ülke ekonomisine ve bölge esnafımıza katkı.

Ben bu kurumların başındaki insanların niyet okumaktan ziyade net bir tavır almalarını bekliyorum. Bir araya gelip bir yerden bir şey isteyeceksek CHP İl Başkanı olarak ben de yanlarında olayım. İktidar partisine gidilecekse veya bakanlıklar düzeyinde bir şeyler yapılacaksa odalarımızdan bu anlamda ciddi bir hareket bekliyorum. Çünkü şu an itibariyle yetkililerle yaptığım görüşmelerde kapıların açık kalmaya devam edip etmeyeceğine dair net bir açıklama yok. Çok az bir süre kaldı. Özellikle odalarımızın başkanlarına sesleniyorum. Kapıların açık tutulması esnafımızı bu dönemde bir nebze daha nefes almasını sağlayacak. Odalara kendi partim adına her türlü desteği vermeye hazırım. Yeter ki bu süreç devam etsin. Çünkü sağlıkla ilgili son 1 aydır ben de takip ettim. Özellikle gelen Bulgar vatandaşlarla ilgili bir sıkıntı yaşamadık. Onlar da Türkiye’ye gelirken maskelerini takıyorlar. Gümrükte dezenfektan ve maske veriyorlar. Özellikle gezdiğim yerlerde de gördüm.

Onlar da Edirneliler kadar hassas ve duyarlı. Bulgaristan’da dışarıda maske takma zorunluluğu yok. Sadece kapalı mekânlarda maske takıyorlar ama gümrükten bu tarafa geçtiklerinden itibaren hepsi maskeyle dolaşıyorlar. Bu anlamda bu süreç devam ederse esnafımız açısından çok iyi olacak. Şu ana kadar yapılan tüm açıklamaları niyet okuma olarak görüyorum. Net, resmi bir açıklama henüz yapılmadı. İnşallah devam eder. İnşallah odalarımızın açıkladığı gibi o beklenti gerçekleşir. Olumsuz bakmak da istemiyorum ama daha net bir açıklama yapılmadı.”

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.