Pekcanlı, “Milletvekili olmayı düşünüyorum”

Pekcanlı, “Milletvekili olmayı düşünüyorum”
10.02.2020
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl başkanlığında geçen Pazar üçüncü defa güven tazeleyen Fevzi Pekcanlı, her siyasetçinin bir yaşam hikâyesi olması gerektiğini belirtti. Parti Meclisi’nde yer almayı hedefleyen Pekcanlı, “İlk genel seçimde de milletvekilliğini düşünüyorum” dedi.

CHP İl Başkanlığı’nda üçüncü defa güven tazeleyen 42 yaşındaki genç İl Başkanı Fevzi Pekcanlı bunda sonra siyasi yaşam hikâyesine Parti Meclisi’nde yer almayı eklemek istediğini belirtti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na talepte bulunacağını kaydeden Pekcanlı, “İlk genel seçimde de milletvekilliği düşüncem var” dedi ve şunları söyledi:

 “PM’ YE GİRMEYİ ARZULUYORUM”

“Her siyasetçinin bir yaşam hikâyesi olmalı. Siyasetin yerel anlamda il başkanlığı en üst mertebesi, Pazar günü 3.dönem il başkanı seçildim. Bundan sonrası içinde bir hikâyem olmalı. Eğer başarılıysa bir sonrasına geçmek lazım aynı yerde durmanın bir mantığı yok. Kurultayda bununla ilgili beklentim var. Sayın genel başkanımızdan Parti Meclisi ile ilgili bir talebim olacak. Uygun görürse olur uygun görmezse il başkanlığı olarak devam eder. Ama ilk genel seçimde bu fırsatı değerlendireceğim. Bununla saklanacak bir şey yok. Benim önümde bir hikâyem var.

“İLK GENEL SEÇİMDE MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜNÜYORUM”

Vakti geldiğinde ilk genel seçimde milletvekilliğini düşünüyorum. İl başkanlığı sadece partiye hizmeti gibi görünüyor. Beni şuan sadece partinin yetkili kurulları, partinin üyeleri, delegeleri seçti. Belli bir dönem sonrada insan tamamen Edirne halkının önüne çıkmak, onurunu almak istiyor.

İlk genel seçimde milletvekilliğine aday olma bu düşüncem var. Kurultayın mecrası farklı, il başkanlığı kongresini tamamladık. Bundan sonra 28-29 Mart’ta kurultay genel başkanımızdan uygun görürse yönetimine girmemle ilgili bir talebim olacak. İl başkanlığı tabi ki çok önemli bir görev. Genel başkanımız ‘hayır il başkanlığında otur’ derse il başkanlığında oturacağız. Tamamen genel başkanımızın inisiyatifiyle hareket etmek istiyorum. Diğer süreç genel seçim zaten farklı bir mecrada gerçekleşiyor. O zaten sizin kendi tercihiniz. Muhtemelen bütün örgütümüz de Ankara’da yani 3’üncü dönemden sonra herkes saygı gösterecektir diye umuyorum.”

“CHP’DE BÜYÜDÜM”

 “42 yaşındasınız 3’üncü defa il başkanı oldunuz ve siyasette başarınızı neye borçlusunuz?” sorusuna Pekcanlı “Bu parti evladına sahip çıkıyor” diyerek şöyle konuştu:“Hep söylüyordum, herkes kongre öncesi klasik söylem gibi görüyordu. Ben gerçekten burada 20 yıldır benim gençlik kolları seçimlerimi takip eden arkadaşlar bile vardır sizin camianızda. O süreçten buraya kadar ben hiç partimi bırakmadım. İl başkanlığı evet 3 dönem daha önce ki 2 dönemde böyleydi, ama ana kademe yönetimlerinde olmadığı dönemde de ben partideydim. Gençlik kolları başkanı olmadığım dönemde de ben partideydim. Yani iyi günde kötü günde hep partideydim. Şöyle bir örnek vereyim, ben Cumhuriyet Halk Partisine üye olduğum dönemde ne Edirne belediyesi CHP’deydi ne CHP meclisteydi, mecliste bile değildi baraj altındaydı. Biz o dönem gelen gençleriz o jenerasyondan gelen gençleriz. Daha fazla seviyoruz belki de partimizi kimse alınmasın ama biz o sevgiyle geldik. Böyle olunca da bu partide kendi evladına sahip çıkıyor bunu da dün kongrede hepimiz gördük.

 “BU KONGREDE KENDİME DERS ÇIKARDIM”

Bu arada samimi olmak gerekirse kongrede daha fazla fark bekliyordum, beklediğimin biraz altında. Ben bunu uyarı olarak alıyorum. 120 farktan fazlasını bekliyorduk. Bu kongreden ders çıkarttım, eksikliklerimiz de oldu ama tüm partililerimiz görecek. Yönetimde güzel bir değişiklik yaptım, kırsalda zayıf olduğumu daha önce defalarca söyledim.  Bu dönem o açığı kapatacağım yönetime aldığım arkadaşlarımla, il genel meclis üyelerini ve milletvekillimizi daha fazla çalıştıracağız.

 “ÜYE SAYIMIZI DA OYUMUZU DA ARTTIRACAĞIZ”

9 İlçemiz var 9 İlçe Başkanımız var, 9 İlçe Başkanının da bir tane İl Başkanı var. Onları da onlar bilecek. Artık işimiz partimizi iktidar yapmak, partililerimizin beklediği bu. Hem iyi üye kaydedeceğiz, bu üye talepleri İstanbul seçimlerinden sonra baya bir arttı, partimize karşı ilgi çok arttı biz bunun farkındayız yapılan üyeliklerden görüyoruz. Üyelerimizin sayısını da arttıracağız tabi ki bununla paralel ilk genel seçimde oyumuzu da arttıracağız. Tek hedefimiz şuanda bu.Kongre bitti, işimize bakacağız eksikliklerimizi gidereceğiz. Biz kucağımızı açtık muhalif olan tüm arkadaşlarımıza, İl Başkanlığında bana karşı aday çıkan Serkan arkadaşımla hiç bir sıkıntımız yok. Onlar bizim yol arkadaşımız, dün dünde kaldı hepimiz önümüze bakacağız artık.

 “EN İYİ LİSTE”

Listem iyi, çok güzel bir liste yaptım. Özellikle kurultay delegeleri her zaman Cumhuriyet Halk Partisi’nde çok önemlidir. İl Başkanlığı görevi kadar önemlidir. Edirne Belediye Başkanı ilk defa kurultay delegesi oldu. 3. dönem yol arkadaşlığımız var Recep Başkan ile daha önce milletvekili iken doğal kurultay delegesiydi ama seçilerek ilk defa kurultay delegesi oldu fedakârlık etti kendisi gençler olsun diye.

            Bu sefer yerel yönetimlerde başarı kazanan belediye başkanlarımızı ve kurultay delegeleriyle onurlandırmak istedim ama Recep Başkan kamudan siyasete geçtiği için İlçe Başkanlığı İl Başkanlığı gibi görevlerde bulunmadı. Diğer 4 belediye başkanımızda Uzunköprü, Meriç, Enez ve Süloğlu ilçe başkanlarımız hepsi geçmişte bu partide ilçe başkanlığı yapmış, bizim tabirimizle tabandan gelen insanlar. 5 kurultay delegesi belediye başkanı yani kuvvetli bir liste hatta dün salonda şampiyonlar ligi gibi bir söylem oldu, hoşuma da gitti. Tüm belediye başkanlarımız kendi ilçesinin şampiyonudur. Ben de onları kurultay delegeliğiyle onurlandırmak istedim. Tabi ki 8 delegenin 8’ide Kılıçdaroğlu’nun arkasında durmak şartıyla yazdım.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.