Refah içinde yaşayan yaşlılar!..

Refah içinde yaşayan yaşlılar!..
24.10.2019
A+
A-

Edirne Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler, Türkiye’de yaşlı nüfusun refahı için güzel çalışmalar yapıldığını belirterek, “Sosyal yardımlar, sosyal hizmetler başta olmak üzere dünyada örnek gösterilen uygulamalara imza atıyoruz. Yaşlı refahında dünya Türkiye’yi örnek alıyor” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Edirne Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün organize ettiği  Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini kapsayan 8.Bölgesel Yaşlı Refahı Semineri Edirne Tarım İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Seminere Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkan Yardımcıları Yaver Tetik ve Dr.Ertuğrul Tanrıkulu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstihdam ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanı Umut Pınar Büyükkayaer, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Cem Kürkçü ve çok sayıda genç yaşlı katılımcılar yer aldı. Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaşlılıkla ilgili tanıtım videoları izletildi.

“YAŞLILARIMIZIN HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMESİ HEPİMİZİN ORTAK GÖREVİDİR”

Cumhurbaşkanlığı tarafından 2019 yılının yaşlı yılı ilan edildiğini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal  İl Müdürü Bilgin Özbaş, “Osmanlı imparatorluğuna 92 yıl başkentlik yapmış 16. yy Avrupa’da engellilerimiz içinde cin var diye ateşe atıldığı dönemde, akıl hastalarının içindeki cin çıksın diye kafataslarının delindiği dönemde, deli gemileri oluşturulduğu dönemde ecdadımızın su sesiyle musiki ile tedavi etmeye çalıştığı Serhat şehri Edirnemiz’de bu Yaşlı Refahı Semineri’ne ev sahipliği yayıyor olmaktan mutluyuz, onurluyuz, gururluyuz. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığımız tarafından 180 günlük eylem planı kapsamında 2019 yılı yaşlı yılı ilan edilmiştir. Hayatlarının büyük bir kısmını ailesine toplumuna vatanına ve milletine adayarak günümüz gençliğini yetiştirmek için evlatlarını yetiştirmek için harcamış olan yaşlılarımızın hak etmiş olduğu bu saygı ve değeri görmesi kaliteli sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmelerini sağlamak hepimizin ortak görevidir. Ülkemizdeki doğurganlık artış hızı sürekli olarak düşmekte yaşlı nüfusumuz ise sürekli olarak artmaktadır. Türkiye istatistik kurumu verilerine göre Türkiye genelinde 2016 yılında yüzde 8,3 olan 65 üstü nüfus oranımız 2017 yılında 8,53, 2018 yılında ise 8,8 yükselmiştir. 2050 yılına geldiğimizde ülkemizdeki her 5 kişiden 1’ini 65 yaş üstü nüfusu oluşturacağı hepimiz tarafından bilinmektedir. Bugün itibari ile 406,855 olan il nüfusumuzun 55,094 kişisini 65 yaş üstü nüfusumuz oluşturmaktadır. Türkiye genelinde yüzde 8,8 olan 65 yaş üstü nüfus ilimizde yüzde 14’dür. Yani ilimizdeki her 100 kişiden 14 kişisi 65 yaş üstünü oluşturmaktadır. Bu oranda ilimiz en yaşlı iller kategorisine girmektedir. İlçeler bazında baktığımızda Süloğlu’nda yüzde 17,5, İpsala’da yüzde 15,97, Uzunköprü’de yüzde 18,9, Havsa’da yüzde 19,39, Lalapaşa ilçemizde de her 100 kişiden 20,9 kişisi 65 yalın üzerindedir. Meriç ilçemizde ise nüfusun 25,19’u yani her 4 kişiden 1 kişi 65 yaş üzerindedir. Bu durum ilçelerimiz açısından değerlendirildiğinde ülkemizin 65 yaş üstü grubu ortalamasında nerdeyse iki katına denk gelmektedir. İlimizin kendine has bu durumu yaşlı ve yaşlılık alanı ile çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu yüzden şimdiden ilimizdeki yaşlılık alanı ile ilgili çalışmaları büyük bir titizlikle planlamakta ve yürütmekteyiz. Şuan Edirne merkezinde de Uzunköprü Süleyve Şefik Öztürk huzurevi olmak üzere iki huzurevimizde de tam kapasite ile hizmet veriyoruz. Ayrıca Edirne merkez Fırınlar Sırtı Mevkii’nde 200 yatak kapasiteli huzurevimiz ile Uzunköprü’de bulunan ergene huzurevimiz projeleri tamamlanmış inşaat ihalesi aşamasındadır. Sadece huzurevleri açmak bunlara çözüm üretecek nitelikte değildir. Bu yüzden evde bakım hizmetlerinin geliştirilmesi, gündüz bakım hizmetlerinin arttırılması, yaşlı yaşam evlerinin açılması gibi komple çalışmalar yapmak bu toplumun tamamına yaymak büyüklerimiz yaşam kalitesini yükseltmek sağlıklı, mutlu bir yaşlılık süreci geçirmelerini hepimizin ortak görevidir”dedi.

“AMACIMIZ ŞEHİRLERİ YAŞANABİLİR HALE GETİRMEK”

Şehirleri yaşlılara, engellilere göre dizayn edilmesinin tüm topluma göre dizayn olduğunu anlatan Edirne Belediye Başkan Yard. Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “ Biz Edirne belediyesi olarak değişen dünyanın değişen yerel yönetim anlayışını her zaman dikkate alarak davranıyoruz. Çünkü artık dünyada birçok şey değişiyor ve dönüşüyor o yüzden yerel yönetim olarak da bizim arzumuz şehrimizin çocuk dostu şehir, yaşlı dostu şehir ve engelsiz kent yapma adına çalışmalarımızı çok uzun yıllardan beri sürdürüyoruz. Her kurumla her şekilde işbirliği içerisinde biz gereken bütün desteği vererek gereken bütün desteği de alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bakanlığımızın da yaptığı çalışmalarla çok ciddi. Bir noktaya geldi. Bizim asıl amacımız şehirleri yaşanabilir bir şehir haline getirmektir. Yani kadın, çocuk, yaşlı, engelli eğer rahatça yaşayabiliyorsa eğer şehir hizmetlerinden kurum hizmetlerinden rahatça hizmet alabiliyorsa o zaman biz şehri yaşanılabilir bir haline getiririz. Bu anlamda Edirne’miz de eksikler var. Biliyoruz ve onu da özellikle STK’lar ile birlikte ki biz çok ciddi bir STK örgütlenmesi ve demokratik kitle örgütlerinin olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Onların bize geri dönüşleri ile engelli dernekleri, emekli öğretmenler derneğimiz yaşlıların kurduğu birçok faaliyet alanı olan derneklerimizle beraber çalışıyoruz. Bir şehri yaşlıya göre, bir şehri engelliye göre dizayn ederseniz o zaman herkese göre dizayn etmiş olursunuz. Bu anlamda Edirne belediyesi olarak yaptığımız park ve bahçelerde şuan yapmaya başladığımız kaldırımların girişleri eğim oranları açısından parklarda bahçelerde çocuklarla beraber yaşlılarında birlikte olabileceği mekanlar yaratma çabasındayız. Asıl olan insan için sosyal belediyeciliktir”dedi.

“İNSAN ÖMRÜNÜN YAŞLILIK DÖNEMİ ARTIK 74 YAŞINDA BAŞLIYOR”

Yaşlılık süresinin uzamasının inasanın iyi olma halinin artışı olduğuna işaret eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstihdam ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanı Umut Pınar Büyükkayaer, “8.sini düzenlediğimiz Yaşlı refahı Semineri’nin ve her gittiğimiz il’de çok güzel tepkiler aldık. Demek ki STK’lar ve yerel yönetimlerle, özel sektör ile daha fazla bir araya gelmemiz sonucunu çıkartıyor. İster adına yaşlılık deyin ister adına yaş alma deyin ister adına ihtiyarlık deyin bu bir insan ömrünün süreci sosyal psikoloji kuramının kurucusu Ericsson insanı 8 evreye ayırıyor. Bu kuramı yazdığında 70 yaşında Ericsson’un ömrü 90 yaşına kadar sürüyor. Daha sonra eşine bir vasiyette bulunuyor. Eşi son yıllarında tekrar kaleme alıyor. Ve insanın ömrünü 9’a ayırıyor. Sosyal psikolojide. Dünya sağlık örgütü insan ömrünün yaşlılık dönemini artık 74 yaşından itibaren başlatıyor. Biz bakanlık olarak insan ömrünü doğum ile başlatıyoruz. Ve sosyal politika ve sosyal yardım alanlarının hepsinde eğitimde iş gücüne katılımda sosyal hizmetlerde hepsinde insanın yanındayız. Fakat yaşlılık insanın ömür süresinin uzaması insanın iyi olma halinin artışıdır. Yani iyilik halinin artışıdır. Dolayısıyla toplum refahını arttırmak istiyorsak öncelikle biz kamu hizmet politikalarımızda insanın iyi olma halini arttırmak zorundayız”dedi.

“YAŞLI REFAHINDA DÜNYA TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALIYOR”

Yaşlılığı tiyatro sahnesine benzettiğini aktaran Vali yardımcısı Dr. Yusuf Güler, “yaşlılık insan hayatının  vazgeçilmez sürecinin don durağı son aşama tabi bu aşama kaçınılmaz bir son modernleşme dediğimiz refah düzeyi yüksek toplumlarda ortak özelliği yaşlı nüfusun yüksek olması. Yaşlı nüfusun yüksek olması tabi tıbbi gelişmelerinde etkisi ile ülkemizde de sürekli artmakta. Cumhurbaşkanlığımızca yürütülen eylem planında ifade edildiği gibi, doğurganlık oranlarımızı artırma yönünde ciddi çabalar sarf ediyor. Yaşlılığı tiyatro sahnesine benzetiyorum. Burada oyunda yer alan yaşlanmış, saçlarına ak düşmüş insanların artık sahneyi yeni oyunlara, yeni oyunculara devretmesini simgelediğini düşünüyorum. Tarihte Avrupa’daki yaşlı nüfusun artmasındaki temel faktörlerden birinci ve ikinci dünya savaşındaki kayıplardır. Birinci ve ikinci dünya savaşındaki aktif nüfusun ölmesi Avrupa ‘da ki yaşlanmayı da beraberinde getiriyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın uyguladığı politikalarla birçok Avrupa ülkesine örnek olabilecek uygulamaları geliştirdik. Sosyal yardımlar, sosyal hizmetler başta olmak üzere dünyada örnek gösterilen uygulamalara imza atıyoruz. Yaşlı refahında dünya Türkiye’yi örnek alıyor. Tabii eksik olduğumuz yönlerimiz mutlaka var özellikle emeklilik sistemimizin daha da revize edilmesi. Yaşlılarımızın yaşlılık hissine kapılmadan ekonomik hayatın içerisinde olmalarını da oldukça önemsiyorum”dedi. Konuşmaların ardından yaşlılıkla alakalı söyleşilerin gerçekleşmesi ile program son buldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.